DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin Trzy Plus w Łowiczu

III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin Trzy Plus w Łowiczu

O wprowadzeniu bonu wychowawczego, dzięki któremu matki mogłyby dłużej opiekować się małymi dziećmi mówili uczestnicy panelu, zorganizowanego w ramach III Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin Trzy Plus, który odbywa się w Łowiczu. Po karcie dużych rodzin jest to kolejny projekt Związku, które promuje promują rodzicielstwo i pozytywny stosunek do macierzyństwa, uwzględniając jego aspekty ekonomiczne.

 

Dr Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przedstawił koncepcję bonu opiekuńczo-wychowawczego. Miałoby to być powszechne świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie, wypłacane na dziecko w wieku 1-3 lata. Powinien on przysługiwać wszystkim rodzinom niezależnie od dochodu i powinien mieć charakter powszechny. Pomysłodawcy podkreślają, że pośrednio może to ograniczyć funkcjonowanie żłobków – molochów, gdyż będzie stymulowało powstanie niewielkich, często rodzinnych form opieki. Propozycja ta – wyjaśniał Kośny – wzmocni autonomię rodziny i ją upodmiotowi. W ocenie pomysłodawców realizacja projektu jest możliwa dla budżetu państwa i uzupełni lukę w systemie, związaną z opieką nad dziećmi 1-3 lata. Ekonomista z Wrocławia zwrócił uwagę, że pomysł odpowiada oczekiwaniom większości kobiet – 85 proc. Z nich powierzyłoby opiekę nad małym dzieckiem komuś z rodziny lub bliskiej osobie. Ten system będzie z pewnością bardziej efektywny od opieki, opartej na funkcjonowaniu dużych żłobków – przekonywał dr Kośny.

 

Prof. Dorota Kornas-Biela z KUL mówiła o niezastąpionej roli wychowania przez matkę lub innej osoby najbliższej, która zapewnia bezpieczeństwo, poczucie pewności i wartości. Żłobek nie zapewnia optymalnego rozwoju, dlatego ułatwienia wychowania rodzinnego, a nie instytucjonalnego powinno być priorytetem dla decydentów.

 

Dr Stanisław Kluza z SGH przypomniał, kto jest beneficjentem wychowania wielu dzieci. Nie są to bynajmniej rodzice, bo pozostanie z domu jednego z nich obniża lub wręcz uniemożliwia wypracowanie emerytury. Beneficjantem jest państwo, gdyż ma większą liczbę podatników, rodzice są nawet poszkodowani. Dlatego konstruując politykę rodzinną należy skupić się na prorodzinnym systemie podatkowym, edukacji i ochroni zdrowia, a także prawie pracy, które zapewni bezpieczeństwo dla pracowników, mających dzieci.

 

Prof. Ilona Błaszczak-Przybycińska z SGH mówiła o wielkiej wartości pracy domowej kobiet – jest ona szacowana na 30-40 proc. PBK.

 

Pieniądze to nie wszystko – stwierdził Paweł Woliński, członek Zarządu Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Potwierdzają to doświadczenia zamożnych Niemiec, które prowadzą dobrą politykę rodzinną, a mimo tego dzietność nie rośnie oraz Francji, gdzie wzrost dzietności jest znaczny dzięki właściwym rozwiązaniom ekonomicznym i prawnym. W Polsce bliżej nam do reakcji niemieckich – mówił Woliński. Przytoczył badania, w których ponad połowa respondentów w wieku 15-29 lat uważają, że dziecko wymaga zbyt dużego poświęcenia, jest barierą w karierze i rozwoju, na dodatek wielodzietność kojarzy im się z patologią. Trudno więc określić, jaki jest dobry moment na urodzenie dziecka, ale łączy się to też z odbiorem społecznym – macierzyństwo nie kojarzy się z sukcesem.

 

W czasie zjazdu padło kilka propozycji dobrych dla rodzin. Wśród nich wymieniono uwzględnienie czasu wychowywania dzieci w systemie emerytalnym, organizowanie niewielkich klubów i „przechowalnie” dla małych dzieci oraz szkół dla młodych rodziców, zmiany filozofii, czyli upodmiotowienie rodziny, zapewnienie pracodawcom, zatrudniającym młodych rodziców, przywilejów z tym związanych.

 

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz postulował, by połowa środków zaoszczędzonych z budżetu wracały do kasy samorządowej i były przeznaczone na politykę rodzinną. Większość uczestników panelu podkreślało, jak ważna jest atmosfera, tworzenia wokół wielodzietności i macierzyństwa.

 

Dr Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Związku przypomniał, że to media publiczne są w pierwszym rzędzie zobowiązane do tego, by zmienić język, opisujący życie rodzinne.

 

Źródło: KAI


DATA: 2015-06-21 00:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Francji, gdzie wzrost dzietności jest znaczny dzięki właściwym rozwiązaniom ekonomicznym i prawnym" - czy tymi rozwiązaniami są zasiłki dla muzułmanów?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.