DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

II Dzień Tradycji Rzeczpospolitej w rocznicę Wiednia

II Dzień Tradycji Rzeczpospolitej w rocznicę Wiednia
Jan Matejko [Public domain], via Wikimedia Commons

Mszą św. w bazylice zainaugurowano 19 lipca w Pułtusku w diecezji płockiej II Dzień Tradycji Rzeczpospolitej. Odbył się on z okazji 331. rocznicy wymarszu chorągwi mazowieckich na Odsiecz Wiedeńską. W programie obchodów znalazły się pokazy i turnieje rycerskie. Patronatem wydarzenie objął bp Piotr Libera.


II Dzień Tradycji Rzeczpospolitej zorganizowany został w 331. rocznicę wymarszu chorągwi z Mazowsza, w tym chorągwi ufundowanej przez ówczesnego biskupa płockiego Stanisława Dąmbskiego, na Odsiecz Wiedeńską. Bp Dąmbski już wcześniej zasłynął ze starań o dzieło formacji koalicji antytureckiej, był za to ceniony przez króla Jana III Sobieskiego. Jego chorągiew była jedną z pierwszych, która zdobyła szarżą namiot tureckiego wezyra Kara Mustafy.

 

Mszy św. koncelebrowanej w symboliczną rocznicę wymarszu wojsk mazowieckich do Wiednia przewodniczył ks. kanonik Wiesław Kosek. Wspólnie modlono się za tych, którzy pod Wiedniem walczyli o chrześcijańską Europę. Ks. Kosek przypomniał, że gdy biskup Dąmbski organizował zaciąg do armii, nie zabrakło chętnych rycerzy Ziemi Mazowieckiej. Zapewne byli oni przed wymarszem na Wiedeń żegnani w tej samej świątyni. Przypomniał też, że 20 lipca 1684 roku, a więc w niespełna rok po Odsieczy Wiedeńskiej poseł z Wenecji wraz z nuncjuszem apostolskim w imieniu papieża Innocentego XI wręczyli królowi Janowi III Sobieskiemu szyszak i drogocenny miecz, a królowej Marysieńce szczerozłotą różę - w podzięce za obronę chrześcijaństwa. Przyjęcie to zostało zorganizowane w Żółkwi pod zdobytymi namiotami tureckimi.

 

„Król Jan III Sobieski w liście do Marysieńki pisał, że Pan Bóg dał zwycięstwo i sławę narodowi polskiemu `o jakim przeszłe wieki nigdy nie słyszały`. W naszej historii hasła `Bóg, honor, Ojczyzna` nie tylko były wyszywane na sztandarach, ale ci, którzy te sztandary nieśli, dawali o nich świadectwo życia`” – podkreślił kaznodzieja. Zastanawiał się też, jaką wartość mają te hasła obecnie, czy są one wszczepiane w serca kolejnych pokoleń, czy uczy się patriotyzmu młodzież?: Artyści mówią wprost, że Bóg nie jest im do niczego potrzebny, podczas koncertów drze się Pismo św., wystawia się obrazoburcze sztuki teatralne - wszystko są to tzw. środki artystycznego wyrazu. Przed laty św. Jan Paweł II upominał się o ludzi sumienia – dziś widzimy, jak się ich traktuje, czego przykładem jest doktor Chazan: w społeczeństwie nie ma miejsca dla ludzi postępujących zgodnie z sumieniem, mówił dziekan pułtuski.

 

We Mszy św. w bazylice w pułtuskiej uczestniczyli przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej z Polski centralnej, zachodniej i z Pomorza: w strojach z epoki, w tym w zbrojach husarskich. Dwie osoby wcieliły się w rolę króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Na Mszy św. obecni byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz parlamentarzyści. Oprawę muzyczną zapewnił kwartet z Białegostoku, który wykonywał pieśni gregoriańskie. Oprawę liturgiczną przygotowali rekonstruktorzy.

 

Po Mszy św. odbył się uroczysty przejazd króla Jana III Sobieskiego na teren Zamku, rekonstruktorzy pokazali przemarsz wojsk polskich idących na Wiedeń. Następnie miał miejsce kilkugodzinny Piknik z Husarią, czyli widowisko historyczno-edukacyjne. W programie znalazły się m.in. pokazy szermierki i łucznictwa, Turniej Husarski „O pierścień Lwa Lechistanu – króla Jana III” oraz rekonstrukcja bitwy na błoniach nadnarwiańskich z szarżą husarii i z udziałem artylerii. Całość podsumowano pokazem sztucznych ogni.

 

II Dzień Tradycji Rzeczpospolitej w Pułtusku zorganizowali: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii, samorząd miasta Pułtuska i Starostwo Powiatowe, Fundacja „Obowiązek Polski”. Patronatem honorowym objął go biskup płocki Piotr Libera.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-07-20 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.