DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Ideologia zamiast praworządności. Komu przeszkadza nauczanie religii w krakowskich szkołach?

Ideologia zamiast praworządności. Komu przeszkadza nauczanie religii w krakowskich szkołach?
Krystian Maj/FORUM

Docierają do nas głosy od dyrektorów, którzy słusznie wskazują, że ta uchwała jest niezgodna z prawem i z dobrymi praktykami edukacyjnymi. Bardzo niepokojący jest więc fakt, że w projektach uchwał oraz przy ich głosowaniu znaczna część radnych nie kieruje się praworządnością – mówi w rozmowie z serwisem gosc.pl ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Duchowny skomentował uchwałę Rady Miasta Krakowa w sprawie lekcji religii.

 

Przypomnijmy: w minionym tygodniu krakowscy radni przegłosowali stosunkiem głosów 20 do 19 przegłosowała uchwałę kierunkową, dotyczącą religii w szkole. Nakazuje ona prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, aby zasugerował dyrektorom krakowskich szkół by „podczas układania planów lekcji rozpisywali religię na pierwszej lub ostatniej godzinie”.

 

Jeśli według niektórych radnych dyskryminacja niechodzących na religię uczniów jest tak powszechna, to chyba żyjemy w dwóch różnych miastach. W Krakowie i krakowskich szkołach jest miejsce dla wszystkich: wierzących, niewierzących, poszukujących. Wszyscy są tam równi i traktowani z należytym szacunkiem. Taki jest klimat szkół. Polecam, aby radni wybrali się do szkół i sami o tym przekonali – podkreśla ks. Kielian.

 

Krakowscy radni tłumaczą, że dzięki tej uchwali żaden uczeń nie będzie dyskryminowany z tego powodu, że nie chodzi na religię, i aby nie musiał siedzieć bezczynnie na świetlicy, jeśli religia przypada w środku jego lekcji. „Jeśli będzie ona otwierała lub kończyła dzień, uczeń będzie mógł przyjść do szkoły później, lub wyjść z niej wcześniej”, relacjonuje gosc.pl.

 

Według ks. Kieliana tego typu argumentacja jest absurdalna, ponieważ dzieci spędzają czas na świetlicy nie tylko wtedy, gdy nie uczestniczą w lekcji religii. – Czy to też jest bezczynność? – pyta duchowny.

 

Źródło: gosc.pl

TK


DATA: 2019-04-05 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli chodzi o religię na pierwszej bądź ostatniej lekcji to nie rozumiem w czym problem. Tak powinno być. Nie pisze o pchaniu LBGTQ... do szkół bo te działania mogę tylko potępić. Z drugiej strony Kościół nie powinien w ten sposób zachęcać dzieci/młodzież do wiary. Te działania przypominają trochę sytuację w Korei północnej, rzekomego raju z którego wszyscy najchętniej by uciekli.
ponad 1 rok temu / Remigiusz
 
@wwm pod rozwag Zajęcia z gender, multi-kulti, retoryki antyszczepionkowej, naprotechnologii, kręgarstwa, znachorstwa, niedostrzegania skutków zmian klimatycznych i bajkopisarstwa również powinny odbywać się na pierwszej lub ostatniej lekcji.
ponad 1 rok temu / wwm
 
I tak powinno być wszędzie. Pierwsza, albo ostatnia godzina, a nie w środku zajęć. A tak w ogóle to nie powinna odbywać się w szkole, tylko jak kiedyś w budynku do tego przeznaczonym. Chcesz iść to idziesz, a jak nie to nie.
ponad 1 rok temu / Obserwator
 
@nike A kto liczy głosy?
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Nauka zamiast ideologii, powiadasz? A gender, multi-kulti i globalne ocieplenie do której kategorii wrzucisz? Że o pchającej się do szkół seksedukacji wg standardów WHO nie wspomnę?
ponad 1 rok temu / wwm pod rozwag
 
?Jeśli będzie ona otwierała lub kończyła dzień, uczeń będzie mógł przyjść do szkoły później, lub wyjść z niej wcześniej? A czy komuś przeszkadza takie rozwiązanie? Przecież nie ma mowy o redukcji godzin, ale o umieszczeniu w planie zajęć lekcji religii/etyki. To spore udogodnienie dla rodziców i uczniów, zwłaszcza szkół średnich, w których od przyszłego roku szkolnego skumulują się dwa roczniki.
ponad 1 rok temu / margeritta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.