9 czerwca 2020

Rząd znów spyta Węgrów o opinie na „gorące” tematy

(Fot. Pixabay)

Rząd w Budapeszcie ujawnił w poniedziałek wieczorem szczegóły ogólnokrajowej ankiety, która ma na celu uzyskanie opinii Węgrów na temat środków ekonomicznych podjętych w celu zwalczania epidemii COVID-19, planu naprawczego Unii Europejskiej, imigracji oraz emisji „obligacji wieczystych”, zaproponowanych przez George’a Sorosa pod hasłem ratowania finansów krajów UE.

 

To dziewiąte już z kolei badanie krajowe kierowane przez rząd od czasu dojścia do władzy partii Fidesz w 2010 roku. Ekipa premiera Orbana pyta rodaków między innymi o to, czy zgadzają się z szeregiem działań przezeń podjętych, w tym, czy są zadowoleni z krajowej produkcji sprzętu ochrony osobistej, z blokady koronawirusowej, ewentualnego opodatkowania działalności banków i międzynarodowych firm, dla ożywienia gospodarki po epidemii COVID-19.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kwestionariusz ma na celu uzyskanie informacji zwrotnych i podjęcie odpowiednich decyzji politycznych – zaznaczyła minister rodziny Katalin Novák.

 

„Twój kraj, twój głos” – wkrótce rozpoczniemy 9. konsultację krajową, tym razem na temat #COVID19 i ponownego uruchomienia gospodarki. Konsultacje mają na celu uzyskanie informacji zwrotnych od HUN i pomoc w podjęciu odpowiednich decyzji politycznych” – tweetowała minister.

W ankiecie znajduje się również pytanie, czy należy utrzymać stan gotowości na wypadek epidemii, gdyby miała pojawić się druga fala COVID-19.

 

Przedstawiciele niektórych organizacji pozarządowych wyrazili wcześniej zaniepokojenie poprawkami zaproponowanymi w projekcie ustawy w sprawie przepisów przejściowych po zakończeniu stanu wyjątkowego. Ostrzegają, że stworzy się nową wersję specjalnego porządku prawnego, pozwalającego rządowi ograniczyć podstawowe prawa, takie jak swoboda przemieszczania się czy zgromadzeń. Można je przyjąć dekretem na czas praktycznie nieokreślony.

 

W odrębnym pytaniu władze proszą o stanowisko obywateli w sprawie „nowego planu” George’a Sorosa, dotyczącego odbudowy gospodarki po koronawirusie. Miliarder proponuje państwom UE emisję „obligacji wieczystych”, od których należałoby płacić odsetki „przez pokolenia, na zawsze”. Tego typu obligacje „doprowadzą narody do niewoli zadłużenia” – ostrzega rząd.

 

W innym punkcie władze pytają, czy władza wykonawcza powinna nadal być twarda w kwestii migracji w obliczu decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Według Fidesz, werdykt zmusił Węgry do zamknięcia stref tranzytowych na swoich granicach. Według konsultacji, orzeczenie sądu pokrywa się z poprzednim planem Sorosa, aby „wpuścić do Europy za wszelką cenę milion migrantów”.

 

21 maja Budapeszt poinformował, że zamknie obozy „strefy tranzytowej”, w których przetrzymywano setki osób ubiegających się o azyl i migrantów, w następstwie orzeczenia najwyższego trybunału UE.

 

Rząd twierdzi również, że „Bruksela przygotowuje się do zakwestionowania przepisów węgierskiej konstytucji dotyczących imigracji” w celu „zmuszenia nas do zmiany przepisów prawa podstawowego, zakazującego migracji”. Rząd pyta więc obywateli, czy Węgry powinny utrzymywać obecną politykę, nawet kosztem otwartego konfliktu z instytucjami europejskimi.

Badanie jest najnowszym z serii ankiet finansowanych przez podatników wysyłanych do obywateli w celu uzasadnienia działań rządu.

 

W przyszłym roku władze planują przeprowadzić ankietę aby ustalić, czy sądy powinny zaprzestać rekompensaty finansowej dla Romów za ich złe traktowanie.

 

Poprzednie ankiety pytały gospodarstwa domowe o ich opinie na temat migracji i polityki UE, o stanowisko w sprawie kampanii informacyjnej pod tytułem „Zatrzymajmy Brukselę”, którą krytykował były przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

 

Ankieta zatytułowana „Twój kraj, twój głos”, składająca się z jedenastu pytań, winna być odesłana przed 15 sierpnia.

 

Według MTI we wstępie do nowej edycji przedsięwzięcia zauważono, że wszystkie kraje na całym świecie musiały stawić czoła niespotykanej sytuacji. „My, Węgrzy, połączyliśmy siły, podjęliśmy działania na czas i udało nam się powstrzymać epidemię” – czytamy. Dodano, że lekarze i epidemiolodzy chcą, aby kraj był czujny w związku z ewentualną drugą falę epidemii.

 

Jedno z pytań dotyczy środków, które obywatele poparliby, gdyby epidemia pojawiła się ponownie. Dziewięć podanych opcji obejmuje: godzinę policyjną, dystans fizyczny, noszenie maski, zamykanie granic, zamykanie szkół i uniwersytetów oraz przechodzenie na platformę cyfrową, ograniczanie wydarzeń, utrzymywanie osobnych czasów zakupów dla osób powyżej 65. roku życia, ograniczenie eksportu sprzętu wykorzystywanego do ochrony publicznej oraz bezpłatnych parkingów.

 

Dalsze pytania odnoszą się do poziomu gotowości do utrzymania w systemie opieki zdrowotnej, sposobów wzmocnienia ochrony domów opieki, produkcji sprzętu ochronnego na Węgrzech, czy Internet powinien być bezpłatny dla gospodarstw domowych w związku z prowadzonymi zajęciami lekcyjnymi, a także, czy na Węgrzech należy ustanowić stałą służbę monitorowania epidemiologicznego.

 

W odniesieniu do gospodarki obywatele zostaną zapytani, czy banki i korporacje międzynarodowe powinny uczestniczyć w kosztach związanych z epidemią, czy należy promować preferencje dla produktów i usług krajowych oraz czy należy promować turystykę krajową. Ponadto obywatele zostaną zapytani, czy po epidemii należy utrzymać programy ochrony miejsc pracy i tworzenia nowych etatów.

 

Na temat podjętego przez finansistę George’a Sorosa pomysłu na emisję obligacji wieczystych w celu radzenia sobie z ekonomicznym skutkiem epidemii, respondenci zostaną zapytani, czy odrzucą „plan”, który „na długi czas obciążałby Węgry”.

 

Obywatele mogą również wyrazić swoją opinię na temat tego, czy rodzime firmy powinny być chronione przed wrogimi ofertami przejęć. Ostatnie dwa pytania dotyczą migracji i tego, czy rząd powinien kontynuować działania przeciwko migracji i zachować ścisłą kontrolę na granicy, nawet za cenę „konfliktu z Brukselą”.

 

 

Źródła: euractiv.com, abouthungary.hu

AS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram