DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Idą zmiany w Instytucie Teatralnym! Czy polska kultura zostanie wyrwana z łap barbarzyńców?

Idą zmiany w Instytucie Teatralnym! Czy polska kultura zostanie wyrwana z łap barbarzyńców?
źródło: pixabay.com

Nie dajmy się zwieść kanikule. To wcale nie jest okres nic niedziania się. Właśnie Biuro Prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że w najbliższym czasie ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Kadencja obecnego dyrektora, pani Doroty Buchwald, upływa z końcem tego roku. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem finałem nie będzie to, co zdarzyło się w roku ubiegłym w efekcie konkursu dyrektorskiego w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie. Tym bardziej, że Instytut może mieć i ma ogromny wpływ na teatr w Polsce i zdaje się być kluczową instytucją państwową dla uwolnienia Melpomeny z łap barbarzyńców.

 

Kilka miesięcy temu wyraziłem opinię, że o takie właśnie zmiany w działaniach „dobrej zmiany” powinniśmy się wręcz modlić, bo „100-lecie odzyskania Niepodległości aż się prosi, aby ktoś (cała dywizja Ktosiów) w interesie Polski wyczyścił tę kulturalną stajnię Augiasza”. W kontekście wyborów samorządowych przypominałem, że najważniejszą bronią „totalnej opozycji” jest kultura, a przede wszystkim teatr. I oczywistym jest, że „lewica, wraz ze swymi zagranicznymi sponsorami i sojusznikami nie odpuści, a jej ewentualne zwycięstwo samorządowe, a w perspektywie parlamentarne, to ostateczny wyrok na Polskę i na naszą kulturę”.

 

Instytut Teatralny powstał kiedyś właśnie po to, aby sztukę teatru dekonstruować. Polska nie ma szans na bycie krajem suwerennym, gdy głównym nurtem kultury jest wciąż „odpolaczanie”, a podstawową metodą tegoż była i jest „pedagogika wstydu”, a dokładnie taki program oferuje nam od lat w praktyce swego działania tenże Instytut.

 

O Instytucie im. Raszewskiego tak pisałem w maju tego roku w tekście zatytułowanym „Jestem Polakiem, jestem katolikiem… jestem winny”: „Konstrukcja statutowa powstałego w 2004 r. Instytutu Teatralnego czyni z tej instytucji państwowej najważniejszego decydenta programowo-organizacyjnego branży teatralnej w Polsce. Obecna dyrektor, Dorota Buchwald, w roku 2013 została powołana na to stanowisko przez ministra Zdrojewskiego, zastępując osławionego Macieja Nowaka, dzisiaj dyr. artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu. Instytut dysponujący wielomilionową dotacją państwa polskiego animuje, dokumentuje i promuje, także zagranicą. Wśród jego działań są tak ważne dla polskiej sceny teatralnej inicjatywy jak Konkurs na wystawienie polskiej sztuki współczesnej i projekt Teatr Polska, którego celem jest dofinansowanie każdego roku prezentacji co najmniej kilkunastu sztuk teatralnych w miejscowościach z utrudnionym dostępem do oferty teatralnej. Oba te programy w praktyce są z jednej strony sprawną platformą (nomen omen) dotowania pożądanej światopoglądowo dramaturgii i scenopisania, a z drugiej pasem transmisyjnym nowomodnych trendów obyczajowych i politycznych na tzw. prowincję. Propozycje dramatyczne czy przedstawienia odbiegające od obowiązującej poprawności politycznej oraz nie mniej obowiązującej „misji” dekonstruowania polskości są „niezauważane”.

 

Myślę, że mamy więc powód, by mówić o dobrej wiadomości. Upewnia mnie w tym reakcja Jacka Sieradzkiego, jednego z najważniejszych kreatorów marksizmu kulturowego w Polsce, i od lat współpracownika Instytutu. Ten krytyk teatralny wyraźnie jest wystraszony możliwością zmian, suponując, że demokratyczna procedura konkursu, naturalna w tej sytuacji, jest tylko pozorem, bo taka wola Ministerstwa, to „wyraźny sygnał niechęci do przedłużania współpracy z obecną dyrektorką”. Dalej idą – państwo wybaczą bezpośredniość – bezczelne sugestie, aby przedłużyć współpracę z obecną dyrektorką, „co można było uczynić bez procedury konkursowej”. Takie działanie, to jeden ze sposobów, który okupujący polską kulturę marksiści stosują, aby utrzymać stanowiska dyrektorskie dla swoich. Szczególnie wtedy, gdy „ich człowiek” nie mógłby stanąć w konkursowe szranki, gdyż nie spełnia podstawowych wymagań. Na przykład nie ma ukończonych studiów wyższych.

 

Pani Dorota Buchwald w sam raz studia ukończyła, podobnie zresztą jak setki innych organizatorów kultury „w tym kraju”, ale zawsze „bezpieczniej” w konkursie nie startować, co wyraźnie zdaje się sugerować Sieradzki. Jedno jest pewne, pan Sieradzki mija się z prawdą pisząc, że dyrektorka Buchwald „w burzliwych czasach Instytut stara się dopuścić wszystkich do głosu” albo, że „działający przy Instytucie e-teatr jest wortalem internetowym przedrukowującym wszystko, co się pisze o teatrze w polskich mediach”. Wykluczenia ewidentnie światopoglądowego, a więc politycznego, doświadczyłem w relacjach z Instytutem osobiście, podobnie i mój Teatr Nie Teraz. Znam też inne tegoż przykłady. Nie przypominam również sobie, aby pieniądze publiczne, którymi dysponuje Instytut w ramach chociażby wspomnianych wyżej - Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, czy projektu Teatr Polska, użyte były do promowania polskich tradycji narodowych czy edukowały patriotycznie. Jest wręcz odwrotnie.  

 

Jacek Sieradzki na blogu czasopisma „Dialog”, a co powielił natychmiast e-teatr, swoje strachy puentuje następująco: „MKiDN zapowiada szybkie rozpisanie konkursu. Rychło więc poznamy oczekiwania stawiane kandydatom, a pewnie i skład komisji konkursowej. To pozwoli może lepiej rozpoznać zamiary władzy wobec Instytutu”. Zgadzam się z taką konkluzją jak najbardziej. I pozostaję z nadzieją, że „oczekiwania stawiane kandydatom” będą jednoznacznie propolskie, a w „skład komisji konkursowej” nie wejdą osoby li tylko polskojęzyczne.

 

 

Tomasz A. Żak


DATA: 2018-07-13 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

kto ma wyczyścić tą stajnię augiaszową? obecny minister...nie wygląda to dobrze...
9 miesięcy temu / pytanie
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61574"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.