11 grudnia 2018

Czy niemiecki Sąd Najwyższy złamał prawo europejskie? Chodzi o „polskie obozy koncentracyjne”

(fot. pam)

Prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra twierdzą, że Federalny Trybunał Sprawiedliwości, wyrokiem stanowiącym, iż niemiecka telewizja ZDF nie musi przepraszać za użycie fałszującego historię sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, złamał prawo europejskie. Patria Nostra wystąpi z petycją w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

 

Znaleźliśmy drogę, która może doprowadzić w końcu do wykonania przez ZDF wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nakazał tej niemieckiej telewizji umieścić przeprosiny na głównej stronie internetowej za użycie w artykule fałszującego historię sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Drogą tą jest skierowanie petycji przez Stowarzyszenie Patria Nostra lub rząd polski do Komisji Europejskiej w sprawie złamania przez niemiecki Sąd Najwyższy prawa europejskiego o wykonywaniu wyroków i odpowiedniego orzecznictwa  – powiedział PCh24.pl mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, który reprezentuje w procesie z ZDF Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mecenas Lech Obara poinformował również, że po wyroku Niemieckiego Federalnego Trybunały Sprawiedliwości rozgorzała w Niemczech dyskusja, która trwa do dziś, wśród tamtejszych prawników, co do jakości werdyktu. – Wielu niemieckich profesorów prawa wyraża publicznie duże wątpliwości i krytyczne uwagi co do werdyktu niemieckiego sądu najwyższego, który stanowi, iż wyrok polskiego sądu nie może być egzekwowany na terenie Niemiec – podkreślił mec. Obara.

 

15 lipca 2013 roku na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager” posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Oburzony tym okropnym fałszem Karol Tendera, były więzień Auschwitz, wystąpił z pozwem cywilnym przeciwko ZDF do krakowskiego sądu.

 

Tendera domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się określeniami fałszującymi historię. W grudniu 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) m.in. umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji.

 

W listopadzie 2017 roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Było to pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec. 27 stycznia 2018 roku sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jednak ZDF odwołał się do niemieckiego sądu najwyższego, który anulował decyzje niższych niemieckich instancji w tej sprawie i oddalił wniosek 96-letniego Karola Tendery.

 

Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wyrok polskiego sądu nie może być egzekwowany na terenie Niemiec. Prawnicy Patria Nostra po dokładnym przyjrzeniu się temu werdyktowi, stwierdzili że łamie on przepisy prawa europejskiego i dlatego skierują petycje w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

 

Adam Białous  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram