DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

I znów „święto demokracji”. W sobotę i niedzielę cisza wyborcza ponownie zaknebluje Polaków

I znów „święto demokracji”. W sobotę i niedzielę cisza wyborcza ponownie zaknebluje Polaków
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, a zakończy się w niedzielę o godzinie 21.00. To jednak nie zaćmienie księżyca czy inne zjawisko astronomiczne, a cisza wyborcza, która ponownie zaknebluje usta mediom i obywatelom, a kandydatom uniemożliwi prowadzenie kampanii.


Cisza wyborcza obowiązywać będzie na terenie całego kraju, a nie tylko tam, gdzie zostanie przeprowadzona II tura – wynika ze stanowiska rzecznika PKW Wojciecha Dąbrówki.


Samorządowa dogrywka dotyczy obsady 649 stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów. To właśnie ona stoi za drugim w ciągu dwóch tygodni ograniczeniem swobody wypowiedzi polegającym na zakazie publikowania sondaży. Ponadto politycy i ich sojusznicy nie mogą agitować, wywieszać plakatów, rozdawać ulotek czy organizować spotkań związanych z wyborami.


Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Za złamanie zakazów grożą wysokie kary.


Legalne jest natomiast uprawianie demokratycznej propagandy zachęcającej do udziału w głosowaniu. PKW nie wyjaśnia jednak przy tej okazji, czy wolno zachęcać do nieuczestniczenia w wyborach. Bez wątpienia jednak najważniejszym wydarzeniem przyszłej niedzieli nie są wybory, a Msza Święta.

 

 

Źródło: gosc.pl

MWł

 


Czy nieuczestniczenie w wyborach to grzech? Odpowiada prof. Jacek Bartyzel.

 

  


DATA: 2018-11-06 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kłamiesz, bo w preambule KonstytucjiRP z 1997r nawet nie ma słowa "bezwyznaniowa". Jest za to wzmianka o Bogu będącym źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna - taki jest tylko jeden i nie jest nim ani Allah, ani FSM. Jest też mowa o kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu - to przeciwieństwo bezwyznaniowości. Jest też mowa o poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem - to przeciwieństwo bezwyznaniowości. Co prawda nie ma tam o "1000-letnim dorobku Polski", ale skomentuję: niemal całość dziejów państwa polskiego jest nierozerwalnie związana z katolicyzmem. Polska przed chrztem Mieszka praktycznie nie istniała, a powstające zręby państwa miały tylko kilkanaście(dziesiąt?) lat. To jest NIC w porównaniu z ponad tysiącem lat Polski katolickiej. I nie rozumiesz pojęć których używasz, bo to że żadna z religii nie jest narzucona, nijak nie świadczy że Polska jest bezwyznaniowa. Przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM art.25 i 53 a dopiero potem zabieraj głos.
ponad 1 rok temu / do Rafael Aquarius
 
O bezwyznaniowości w Polsce wspomina preambuła do konstytucji. Jest tam wzmianka o uniwersalnych wartościach i Bogu (bez odnośnika o którego Boga chodzi, co dla każdego wyznania może być interpretowane jako uznanie Boga konkretnej religii np. dla katolików chodzi o Boga w trzech osobach, dla islamistów o Allacha, a dla pastafarian o Latającego Potwora Spaghetti). Można się co prawda uczepić wzmaiany o 1000-letnim dorobku Polski, jednak i to można uznać za odniesienie jedynie do koronacji Mieszka I, a nie do chrztu. Więc oficjalnie Polska jest bezwyznaniowa, dlatego też, że żadna religia nie jest z góry narzucona obywatelom.
ponad 1 rok temu / Rafael Aquarius
 
Gdzie w Konstytucji niby jest napisane że Polska jest bezwyznaniowa? No chyba że masz na myśli jakąś prywatną konstytucję?
ponad 1 rok temu / do Rafael Aquarius
 
Cisza wyborcza powinna obowiązywać cały czas. Powinna być zniesiona na 2 tygodnie przed wyborami. 2 dni na nie słuchanie idiotyzmów to stanowczo za mało!
ponad 1 rok temu / Regionalne z Tuluzy
 
Msze są odprawiane w różnych godzinach. W moim mieście są od 6:00 do 20:00. Więc każdy kto chce iść do kościoła zdąży, nawet pracownicy komisji wyborczych. Poza tym Polska zgodnie z Konstytucją, a ta jest najwyższym aktem prawnym jest bezwyznaniowa, co oznacza, że wybory mogą odbywać się i w niedzielę. A dla ludzi, którzy twierdzą ze nie ma znaczenia udział w wyborach bo jest tylko PiS i PO to zadziwię was niezmiernie, ale jest w Polsce jeszcze wiele partii o których się nie słyszy na co dzień bo nie są w rządzie, nie mają radykalnych poglądów na ważne tematy i nie ma afer z ich udziałem. Owszem w drugiej turze wyborów nie ma ich członków, bo już w pierwszej są na ogół zapominani. Może powinno się przypominać o istnieniu partii niszowych jeszcze przed wyborami?
ponad 1 rok temu / Rafael Aquarius
 
@Andrzej: Obojętne na kogo zagłosujesz i czy w ogóle zagłosujesz. W tej chwili PiS realizuje dokładnie politykę PO i nie ma znaczenia kto wygra. Będzie dokładnie to samo w obu przypadkach.
ponad 1 rok temu / uważny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.