DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Husarii nie wolno defilować konno w Wiedniu. Wiktoria Sobieskiego będzie uczczona tylko w Polsce

Husarii nie wolno defilować konno w Wiedniu. Wiktoria Sobieskiego będzie uczczona tylko w Polsce
fot.Marek Lapis/FORUM

- Władze Wiednia nie zgodziły się na to, by w defiladzie husarii uczestniczyły konie, tłumacząc to bezpieczeństwem ludzi. A w związku z tym husarze musieliby defilować pieszo. Nie mogliśmy się zgodzić na taką formę defilady polskiej jazdy pancernej – mówi PCh24.pl Dariusz Wasilewski, koordynator Rajdu Konnego Szlakiem króla Jana III Sobieskiego.

 

Wobec niezgody władz Wiednia na defiladę husarii, organizator rajdu wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnił szeroko motywy zmiany jego trasy.

 

"Środowiska decyzyjne w Wiedniu niestety nie wyraziły aprobaty dla pomysłu uczestnictwa konnej husarii w czasie uroczystości. Uważamy, iż bierna zgoda na postawione warunki oznaczałyby pełną kapitulację z naszej strony, jak również legitymizację działań jawnie obniżających rangę uroczystości, w kontekście polskiego wkładu w Zwycięstwo. Sądzimy, iż Husaria, jako przewodnia „polska marka” oraz symbol Wiktorii Wiedeńskiej, winna być głównym motywem uroczystości, nie zaś, stawać się jedynie tłem dla drugiego planu" - czytamy w oświadczeniu.

 

Władze Wiednia nie zgodziły się na to, by w defiladzie husarii uczestniczyły konie, tłumacząc to bezpieczeństwem ludzi. A w związku z tym husarze musieliby defilować pieszo. Nie mogliśmy się zgodzić na taką formę defilady polskiej jazdy pancernej. Jednocześnie husaria nie została uwzględniona w polonijnych uroczystościach, które są organizowane w formie … dożynek – wyjaśnił PCh24.pl Dariusz Wasilewski.

 

Innymi trudnościami w realizacji celu rajdu są środki finansowe, a ściślej – ich niedostatek. Nie oznacza to jednak, że gdyby władze Wiednia zgodziły się na defiladę husarii, ta nie mogłaby tam dotrzeć. Rajd otrzymał bowiem wsparcie, ale niewystarczające na sformowanie większej reprezentacji polskiej jazdy pancernej.

 

"Od zimy tego roku prowadziliśmy intensywne poszukiwania wsparcia sponsorskiego, zarówno wśród strategicznych polskich firm, jak i osób prywatnych. Niestety, żadne duże polskie przedsiębiorstwo, ani instytucja nie zdecydowały się na strategiczne wsparcie, tak by wesprzeć godne ukazanie chwały Wiktorii Wiedeńskiej. Jedyne wsparcie, jakie uzyskaliśmy, pochodzi od darczyńców indywidualnych oraz w ramach oferty ,,Wystaw Husarza’’, za co niezmiernie dziękujemy. Niestety sumy, które zebraliśmy nie będą w stanie pokryć kosztów tak szerokiego przedsięwzięcia, jakim jest 570-kilometrowy Rajd z Krakowa do Wiednia, w którym miało wg planów uczestniczyć ok. 20 -30 jeźdźców” – napisali organizatorzy.

 

„Nie zamierzamy jednak składać broni, za wszelką cenę pragniemy w sposób możliwie godny uczcić tak ważne wydarzenie i przypomnieć, iż w 1683 roku to właśnie Polacy ocalili Europę. Ponadto, uważamy za nasz obowiązek, przypomnienie naszym Rodakom wspaniałego przejścia Armii Króla Jana III przez ziemię Małopolską oraz Śląsk, aż do granicy Rzeczypospolitej. Nie chcą nas w Wiedniu, więc przynajmniej ofiarujemy Polakom to, co możemy" – czytamy dalej w oświadczeniu.

 

Mimo hojności wielu darczyńców, nie mamy możliwości finansowych do tego, by wystawić dużą reprezentację husarzy. Jednak, gdyby władze Wiednia wyraziły zgodę na defiladę konnicy to 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej rajdem do stolicy Austrii upamiętniłaby przynajmniej delegacja 6 oby 30 jeźdźców – twierdzi Wasilewski.

 

Jego zdaniem nie bez znaczenia dla decyzji władz Wiednia mogły być również protesty środowisk ekologów i pacyfistów, którym nie podobał się pomysł defilady. – Na decyzję władz Wiednia miał wpływ cały konglomerat różnych czynników, jak chociażby krytyczne nastawienie ze strony środowisk ekologicznych i pacyfistycznych – mówi Wasilewski w rozmowie z PCh24.pl.

 

Więcej informacji na temat rajdu oraz szansę wsparcia jego idei znajdziesz tutaj PCh24.pl

ged


DATA: 2013-08-20 14:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

bogu dzieki za hussarie maze o tym by sobie zafundowac taka zbroje i reszte szkoda ze swiat poszedl do przodu bo gwarantuje zebysmy dzis byli potega boze oddaj nam krola a zabiesz tych z wiejskiej a wieden teraz jakby cos potrzebowali to by dostali od nas ale po nosie
ponad 6 lat temu / topgun104
 
A dlaczego. konie im zabrudzą jezdnie? Ale "czyścioszki".
ponad 6 lat temu / ja
 
wqw
ponad 6 lat temu / wqw
 
Czytam Wasze opinie. Czasami trafne, a czesciej hybione. NIE chca sie zgodzic SOCJALISCI- to im nie PO DRODZE z rocznica i pamiecia Katolickiego Króla Sobieskiego. A nawet juz w polowie XVIII wieku wyplynely tendencje postepujacej masoneri a zarazem rasizmu czego zaswiadczyl Franciszek Karpinski piszac-Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem -przeczytajcie prosze. Nasuwa sie taka mysl: po co nam bylo stracic az tylu wartosciowych zolnierzy- poleglych, którzy osierocili dzieci i zony- skoro i tak habsburgowie i karboniariusze habsburscy nas zaborem niszczyli.
ponad 6 lat temu / och.. mieszkajacy w austri
 
Poczekamy, aż historia zatoczy koło. Ciekawe, czy wtedy też będą się prosić o pomoc...
ponad 6 lat temu / Grze
 
Co na to Orlen
ponad 6 lat temu / Włodek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.