DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Husaria przemaszerowała ulicami Gliwic

Husaria przemaszerowała ulicami Gliwic

Ostatnich rycerzy Europy, jak nazywano niegdyś wojska Husarii, witały tłumy mieszkańców Gliwic. Za kawalkadą pomaszerowali wszyscy goście przybyli na uroczystości, którzy wiwatowali na cześć przybyłych jeźdźców: ,,Wiwat Husaria!’’, ,,Wiwat Rzeczpospolita!’’.

Banderia zatrzymała się przed tablicą poświęconą królowi Janowi III Sobieskiemu, która wmurowana jest w ścianę Klasztoru o. Franciszkanów. Klasztor był wówczas ostatnim miejscem wytchnienia dla Króla i jego wojska przed przekroczeniem granic Rzeczypospolitej. 

Na miejscu głos zabrał Rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, Dariusz Wasilewski. Podkreślał znaczenie miejsca, w którym zebrali się mieszkańcy miasta. To właśnie z tego miejsca król Jan III Sobieski wyruszył, by wkrótce przekroczyć granicę Polski i stawić czoła 100 – tysięcznej armii tureckiej. Mieszkańcy Śląska mają możliwość czczenia znaczących i wspaniałych zwycięstw. Wielki król Jan był bardzo ciepło przyjęty przez przodków dzisiejszych Polaków ze Śląska. To tutaj rozpoczął marsz prowadzący do wiktorii ku chwale Wielkiej Polski. Wśród ponad tysiąca mieszkańców Gliwic, którzy przybyli na uroczystości, nie trudno było zauważyć wzruszenie podniosłą chwilą oraz słowami, które padały z ust organizatorów oraz Husarzy.  W pewnym momencie, tłum samoistnie zaintonował ,,Mazurka Dąbrowskiego’’.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie przez Husarię z Podlasia i Małopolski wieńców ze sławetnym podpisem „Venimus Vidimus et Deus Vicit”, co znaczy: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył’’. Składaniu wieńców towarzyszyły również władze miasta. Następnie wojska wystawiły wartę honorową. Warto dodać, po części oficjalnej, dziesiątki osób podchodziły do Husarzy, gratulując inicjatywy i prosząc o pamiątkowe zdjęcia. 

Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza Św. w kościele Podwyższenia Krzyża w Gliwicach. 

Jak podkreślali organizatorzy: Dla takich chwil, warto było się starać i poświęcać swój wolny czas. Przeżyliśmy piękne momenty. To doda nam jeszcze większego zapału do pracy nad przywróceniem pamięci o „Ostatnich rycerzach Europy”.

 

O zwycięstwie wojsk króla Jana III Sobieskiego i jego wizycie w Gliwicach przypomina również wystawa plenerowa, którą możemy oglądać na gliwickim Rynku. Przygotowało ją Muzeum w Gliwicach.


Podlaska Chorągiew Husarska, która zjawiła się na Śląsku serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom Gliwic za wspaniałe przyjęcie, a władzom miasta za pomoc w organizacji tego niezwykłego wydarzenia, jakim była 330 rocznica przybycia króla Jana III Sobieskiego do Gliwic.


 

Paweł Ozdoba

 


DATA: 2013-09-02 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chyba wkradło się nieporozumienie. Skoro Król był onegdaj w Gliwicach, to znaczyło, że granicę polską przekroczył już bardzo dawno. Wtedy Śląsk już dawno nie był i jeszcze długo miał nie być polski, a ludność miejscowa z Polakami również niewiele wspólnego miała. Niepotrzebne przekłamywanie historii.
ponad 6 lat temu / Górnoślązak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.