DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

„Humanae vitae” – jeden z najbardziej kontestowanych dokumentów Kościoła

„Humanae vitae” – jeden z najbardziej kontestowanych dokumentów Kościoła
Fot. Ambrosius 07 / Wikimedia Commons / Licencje CC i GNU

„Chyba żaden dokument Magisterium Kościoła nie był tak kontestowany, jak ogłoszona 25 lipca 1968 roku przez papieża Pawła VI encyklika „Humanae vitae” – pisze na portalu Radia Watykańskiego ks. Piotr Kieniewicz MIC. Teolog moralny, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zauważa, że „negatywna reakcja jaka miała miejsce pod koniec lat 60. niewiele straciła na sile” w ciągu minionych lat. Ks. Kieniewicz zastanawia się co takiego „znalazło się w »„Humanae vitae«, że wielkie rzesze katolików odrzuciły nauczanie Kościoła, choć jednocześnie pozostały w przekonaniu o przynależności do wspólnoty?”.

 

Kapłan przypomina, że w encyklice tej Papież pisał o życiu ludzkim, o miłości małżeńskiej – „jej kształcie i wymaganiach, których spełnienie jest konieczne, by miłość była miłością”. „Wbrew bowiem rozwijającym się prądom kulturowym, promującym rozdzielenie moralności i człowieczeństwa, aktywności seksualnej od prokreacji, oraz płodności od odpowiedzialnego rodzicielstwa, Papież stawia jasne, ale też wysokie wymagania życiu małżeńskiemu. Przeciwstawia się wizji nieskrępowanej wolności, ukazując jej wymagania – pisze ks. Kieniewicz. Zaznacza, że wymagania te nie przekraczają naturalnej ludzkiej kondycji, „kontestacja bierze się zatem raczej ze sprzeciwu wobec wizji wolności ukierunkowanej ku odpowiedzialności”.

 

Autor tekstu zwraca uwagę na to, że dla Pawła VI „miłość musi być odpowiedzialna; inaczej nie jest miłością”, odpowiedzialność ta „oparta jest najpierw na rozpoznaniu natury miłości”. Ks. Kieniewicz przypomina, że Papież wymienił cztery jej zasadnicze cechy:

– miłość małżeńska musi być ludzka – wyrażająca złożoną ludzką naturę, w jej sferze fizycznej, psychicznej i duchowej, bez odrzucenia ale i przewartościowania świata zmysłów i emocji. „Oznacza to, że miłość jest nade wszystko decyzją osoby, by dać siebie drugiej osobie w darze, do końca, choć jednocześnie myliłby się ten, kto by tej wizji odmówił spontaniczności i pasji”.

– drugim wymiarem miłości małżeńskiej jest jej pełnia. „Chodzi mu »o tę szczególną formę przyjaźni, poprzez którą małżonkowie wielkodusznie dzielą między sobą wszystko, bez niesprawiedliwych wyjątków i egoistycznych rachub. Kto prawdziwie kocha swego współmałżonka, nie kocha go tylko ze względu na to, co od niego otrzymuje, ale dla niego samego, szczęśliwy, że może go wzbogacić darem z samego siebie«. Możliwość obdarowania tego, kogo się kocha, sama w sobie jest w miłości źródłem radości i szczęścia”.

– relacja między małżonkami jest ze swej natury wierna i wyłączna aż do końca życia. „Całkowite ofiarowanie siebie drugiemu wyklucza bowiem możliwość podobnej relacji z kimkolwiek innym. Nie można też być wiernym w ograniczony sposób, »trochę wiernym«. Albo się jest wiernym zawsze, albo wiernym się nie jest. Dlatego wierność jest wyłączna i dozgonna.

– prawdziwa miłość, gotowa do całkowitego z daru z siebie, jest ze swej natury płodna, czyli życiodajna. „Płodność miłości wykracza poza biologiczną sferę rodzicielstwa, obejmując także zdolność do stworzenia głębokiej komunii między małżonkami – środowiska, które jest w stanie otworzyć się na nowe życie i na ludzi żyjących wokół nich. Niemniej, choć wymiar komuniotwórczy jest wyrazem płodności, życiodajności relacji małżeńskiej, zasadniczym jej owocem są dzieci.

 

Ks. Piotr Kieniewicz, zwraca uwagę na to, że Papież domaga się, aby rodzicielstwo było odpowiedzialne, a więc „oparte o głębokie rozeznanie woli Bożej, uwzględniające warunki fizyczne i psychiczne, ekonomiczne i społeczne danej rodziny, a jednocześnie gotowe przyjąć – jak to określa dokument – »nawet większą liczbę dzieci«”. „I właśnie ta otwartość, można go nazwać duchem wspaniałomyślności, jest swoistym sprawdzianem, że miłość łącząca żonę i męża, jest rzeczywiście płodna i życiodajna – zaznacza duchowny.

 

Źródło: Radio Watykańskie

pam


DATA: 2012-11-09 18:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ta encyklika to doktrynalna wypowiedź Kościoła?
ponad 6 lat temu / Kneste
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.