DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Huejotzingo: sztuka, która zrodziła wiarę


Po trzech miesiącach oblężenia, 13 sierpnia 1521 roku padła stolica Azteków. Zwycięski Hernán Cortés miał już gotowy plan, co czynić dalej: umyślił zbudować w tym całkowicie zniszczonym wojną mieście, położonym na wyspach Jeziora Texcoco, stolicę Nowej Hiszpanii – miasto otwarte dla wszystkich, zarówno dla Hiszpanów, jak i dla Indian. W jaki sposób dokonać tego przy niezwykle skromnych środkach, jakimi dysponowali Hiszpanie?
 

Należało zdać się na logikę życia, na ten immanentny w człowieku upór do tworzenia rzeczy nowych, nawet wbrew możliwościom. Należało włączyć do dzieła budowy i kształtowania nowej rzeczywistości ludność miejscową – i tych, którzy przeżyli katastrofę upadku ich państwa, i tych, którzy krok po kroku, coraz śmielej, poczęli napływać z zewnątrz do budującego się miasta. Ale nie chodziło tylko o samo miasto, lecz o coś więcej – chodziło o stworzenie nowego społeczeństwa i nowego państwa, wzorowanego na Hiszpanii. Niewyobrażalnie ambitny plan i nadludzki wysiłek!

Cortés słał listy na dwór królewski z prośbą o przysyłanie misjonarzy, najlepiej z zakonu św. Franciszka – ludzi, którzy byliby zdolni podjąć dzieło chrystianizacji milionów pogan. Bo nie żołnierze z drużyny prawdziwych konkwistadorów, jak nazywano towarzyszy Cortésa, ani nie hiszpańscy osadnicy, którzy tłumnie napływali już „na gotowe” do Nowej Hiszpanii, ale właśnie zakonnicy byli w stanie zająć się ludnością tubylczą. Tylko oni mogli stanąć w ich obronie. I tylko oni władni byli wszczepić w ich dusze całe bogactwo Ewangelii i zapoznać ich ze zdobyczami europejskiej cywilizacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.