DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Huejotzingo: sztuka, która zrodziła wiarę


Po trzech miesiącach oblężenia, 13 sierpnia 1521 roku padła stolica Azteków. Zwycięski Hernán Cortés miał już gotowy plan, co czynić dalej: umyślił zbudować w tym całkowicie zniszczonym wojną mieście, położonym na wyspach Jeziora Texcoco, stolicę Nowej Hiszpanii – miasto otwarte dla wszystkich, zarówno dla Hiszpanów, jak i dla Indian. W jaki sposób dokonać tego przy niezwykle skromnych środkach, jakimi dysponowali Hiszpanie?
 

Należało zdać się na logikę życia, na ten immanentny w człowieku upór do tworzenia rzeczy nowych, nawet wbrew możliwościom. Należało włączyć do dzieła budowy i kształtowania nowej rzeczywistości ludność miejscową – i tych, którzy przeżyli katastrofę upadku ich państwa, i tych, którzy krok po kroku, coraz śmielej, poczęli napływać z zewnątrz do budującego się miasta. Ale nie chodziło tylko o samo miasto, lecz o coś więcej – chodziło o stworzenie nowego społeczeństwa i nowego państwa, wzorowanego na Hiszpanii. Niewyobrażalnie ambitny plan i nadludzki wysiłek!

Cortés słał listy na dwór królewski z prośbą o przysyłanie misjonarzy, najlepiej z zakonu św. Franciszka – ludzi, którzy byliby zdolni podjąć dzieło chrystianizacji milionów pogan. Bo nie żołnierze z drużyny prawdziwych konkwistadorów, jak nazywano towarzyszy Cortésa, ani nie hiszpańscy osadnicy, którzy tłumnie napływali już „na gotowe” do Nowej Hiszpanii, ale właśnie zakonnicy byli w stanie zająć się ludnością tubylczą. Tylko oni mogli stanąć w ich obronie. I tylko oni władni byli wszczepić w ich dusze całe bogactwo Ewangelii i zapoznać ich ze zdobyczami europejskiej cywilizacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.