DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Huejotzingo: sztuka, która zrodziła wiarę


Po trzech miesiącach oblężenia, 13 sierpnia 1521 roku padła stolica Azteków. Zwycięski Hernán Cortés miał już gotowy plan, co czynić dalej: umyślił zbudować w tym całkowicie zniszczonym wojną mieście, położonym na wyspach Jeziora Texcoco, stolicę Nowej Hiszpanii – miasto otwarte dla wszystkich, zarówno dla Hiszpanów, jak i dla Indian. W jaki sposób dokonać tego przy niezwykle skromnych środkach, jakimi dysponowali Hiszpanie?
 

Należało zdać się na logikę życia, na ten immanentny w człowieku upór do tworzenia rzeczy nowych, nawet wbrew możliwościom. Należało włączyć do dzieła budowy i kształtowania nowej rzeczywistości ludność miejscową – i tych, którzy przeżyli katastrofę upadku ich państwa, i tych, którzy krok po kroku, coraz śmielej, poczęli napływać z zewnątrz do budującego się miasta. Ale nie chodziło tylko o samo miasto, lecz o coś więcej – chodziło o stworzenie nowego społeczeństwa i nowego państwa, wzorowanego na Hiszpanii. Niewyobrażalnie ambitny plan i nadludzki wysiłek!

Cortés słał listy na dwór królewski z prośbą o przysyłanie misjonarzy, najlepiej z zakonu św. Franciszka – ludzi, którzy byliby zdolni podjąć dzieło chrystianizacji milionów pogan. Bo nie żołnierze z drużyny prawdziwych konkwistadorów, jak nazywano towarzyszy Cortésa, ani nie hiszpańscy osadnicy, którzy tłumnie napływali już „na gotowe” do Nowej Hiszpanii, ale właśnie zakonnicy byli w stanie zająć się ludnością tubylczą. Tylko oni mogli stanąć w ich obronie. I tylko oni władni byli wszczepić w ich dusze całe bogactwo Ewangelii i zapoznać ich ze zdobyczami europejskiej cywilizacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 
 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.