DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Honorowanie nikczemności

Honorowanie nikczemności
#KOMUNIZM    #INTERNET    #GLIWICE    #ULICE    #NAZWY ULIC

Jak mamy rozumieć sytuację kiedy mamy ulice bohaterów i ich oprawców?  Takie zrównywanie jednych i drugich uważamy za nikczemne – mówi w rozmowie z PCh24.pl jeden z organizatorów akcji „Czerwone Gliwice”.

 

Czy Gliwice są szczególnym przypadkiem „czerwonego ukąszenia” przejawiającego się w feralnych patronach ulic?


Nasze miasto posiada nadzwyczaj dużą liczbę ulic z nazwami pochodzącymi z poprzedniego systemu. Dotarliśmy do listy wymieniającej ponad trzydzieści ulic, które powinny być ewidentnie zmienione.

 

Zastanawiający jest  fakt, że zmiany nazewnictwa ulic były w Gliwicach przeprowadzane lecz proces ten został przerwany. Takim oto sposobem nadal mamy w mieście ulice 22 lipca, Armii Ludowej czy Gomułki.

 

Standardowym argumentem zwolenników obecnego status quo w kwestii nazewnictwa ulic są pieniądze - „Po co to robić? Wiesz ile to kosztuje?” Jak państwo reagują słysząc te argumenty?


Z każdym rozmówcą zaczynamy od przybliżenia patrona danej ulicy. Staramy się wytłumaczyć kim była i czego dokonała dana postać czy formacja i jak jest oceniana przez historyków, zwłaszcza z IPN. Przytaczamy wypowiedż mówiącą o haniebnym wyrazie lekceważenia pamięci ofiar komunizmu oraz pogardy dla Polaków walczących o wolną Polskę. Dajemy do zrozumienia, że pieniądze nie są rzeczą najważniejszą.

 

Osobom, które nadal obstają przy wątku finansowym sugerujemy aby policja nie przyjmowała zgłoszeń oraz nie ścigała sprawców drobnych kradzieży. Przedstawiamy dowody, że z punktu ekonomicznego ściganie złodziei komórek, części samochodowych czy innych drobnych przestępstw do 500 zł jest nielogiczne. Cała procedura związana z wykryciem, schwytaniem  i doprowadzeniem sprawcy przed sąd, przewyższa wartość skradzionego przedmiotu.


Poprzez analogię ukazujemy ,że są rzeczy ważniejsze od spraw finansowych. Zło jest złem i w każdym przypadku powinno być potępione.

 

Skąd u Państwa taka szczególna wrażliwość na sprawę nazw ulic honorujących komunistycznych pseudobohaterów? Dlaczego jest to tak ważna sprawa?


Wielu z nas ma przodków którzy służyli w różnego rodzaju organizacjach niepodległościowych. W dzisiejszej Polsce ich postawa jest podawana za przykład godny naśladowania, stawiani są na piedestale. Jak mamy rozumieć sytuację kiedy mamy ulice bohaterów i ich oprawców?  Takie zrównywanie jednych i drugich uważamy za nikczemne. Naszym zdaniem nie możemy przymykać oczu na taki stan rzeczy, bo prowadzi to do patologii. Może jutro przymkniemy na coś innego?

 

Czy planujecie Państwo jakieś działania oprócz aktywności internetowej w postaci funkcjonowania strony czerwonegliwice.pl i facebookowego fanpage?


Oczywiście. Działalność internetowa jest tylko jednym z elementów do nagłośnienia cała sytuację i skupienia ludzi popierających naszą inicjatywę. Mówienie o całym problemie na ogólnopolskim forum daje do myślenia włodarzom miasta. Zaczynają dostrzegać jak w niekorzystnym świetle komunistyczne nazewnictwo ulic stawia Gliwice.

 

Cały czas działamy skupiając się na rozwieszaniu plakatów i rozdawaniu ulotek informujących o problemie. Planujemy przeprowadzenie ankiety a także zbiórkę podpisów o zmienię nazewnictwa wskazanych ulic.


 

Rozmawiał Łukasz Karpiel


DATA: 2013-11-28 12:54
AUTOR: PCH24.PL ROZMAWIA Z PRZEDSTAWICIELEM INICJATYWY "CZERWONE GLIWICE"
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielkie podziękowania dla inicjatorów.
ponad 7 lat temu / karol
 
Rakiem postKOMUNIZMU i POkomunizmu gnije Polska.
ponad 7 lat temu / Babinicz
 
Dobrze że są ludzie którzy zwracają na takie sprawy uwagę.
ponad 7 lat temu / Anastazja
 
+
ponad 7 lat temu / elek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.