DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Hongkong przyjął ustawę o bezpieczeństwie. USA zakazały eksportu broni

Hongkong przyjął ustawę o bezpieczeństwie. USA zakazały eksportu broni
Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu, fot. Lyu Xiaowei / Zuma Press
#USA    #HONGKONG    #BROŃ    #MIKE POMPEO

We wtorek Hongkong przyjął jednomyślnie ustawę o bezpieczeństwie narodowym, po tym, jak Pekin ogłosił, że odmówi wizy urzędnikom amerykańskim, którzy ingerują w sprawy tego terytorium.

 

Media w Hongkongu poinformowały, iż Narodowy Kongres Ludowy (NPC) jednogłośnie zatwierdził prawo, na dzień przed 23 rocznicą powrotu terytorium do Chin. Wcześniej rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Zhao Lijian oznajmił podczas briefingu, że zakaz wizowy będzie egzekwowany wobec tych, którzy „rażąco” zachowywali się w kwestiach związanych z Hongkongiem.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji, Mike Pompeo - sam potencjalny cel - nazwał zagrożenie „najnowszym przykładem odmowy Pekinu przyjęcia odpowiedzialności za naruszenie zobowiązania wobec mieszkańców Hongkongu”. - Nie zniechęcimy się do podjęcia działań w odpowiedzi - dodał.

 

Przyjęcie nowej regulacji nastąpiło zaledwie trzy dni po tym, jak Pompeo ogłosił, iż USA nakładają ograniczenia wizowe na „obecnych i byłych” urzędników Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odpowiedzialnych lub współdziałających w celu podważania autonomii Hongkongu. Ograniczenia wizowe mogą obejmować także członków ich rodzin. Żadne nazwiska nie zostały upublicznione.

 

Chiński „Global Times” z kolei podał nazwiska urzędników administracji amerykańskiej, którym zabroniono wjazdu do Hongkongu. Należą do nich: sekretarz stanu Mike Pompeo, asystent sekretarza David Stilwell z Biura Spraw Azji Wschodniej i Pacyfiku oraz czołowi chińscy krytycy w Kongresie, w tym senatorowie  Chris Van Hollen (D-Md.), Ted Cruz (R-Teksas), Tom Cotton (R- Ark.), Marco Rubio (R-Fla.) i Josh Hawley (R-Mo.), A także House Speaker Nancy Pelosi (D-Calif.)

 

Gazeta wskazała także na dyplomatę w Konsulacie Generalnym USA w Hongkongu, który rozgniewał Pekin, angażując się w działalność opozycyjną na wyspie. Inicjatorem amerykańskiej ustawy dot. sankcji związanych z działaniami chińskich władz w Hongkongu jest senator Van Hollen. Cotton i Pelosi nie raz krytykowali działania Chin na tym terytorium, podobnie jak Cruz i Hawley, którzy spotkali się z opozycjonistami podczas wizyt w Hongkongu zeszłej jesieni.

 

Ustawa Rubio o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu, uchwalona w ubiegłym roku z niemal jednogłośnym poparciem, wymaga od sekretarza stanu corocznego poświadczenia przed Kongresem, czy Hongkong jest „wystarczająco autonomiczny”, aby skorzystać ze specjalnych przywilejów handlowych USA. W zeszłym miesiącu Pompeo poinformował Kongres, iż terytorium nie spełnia już tego standardu.

 

Zhao ogłosił planowane ograniczenia wizowe na krótko przed tym, jak NPC ostatecznie zatwierdziło ustawodawstwo zakazujące secesji, wywrotowych działań przeciwko rządowi centralnemu, działalności terrorystycznej i zmowy z siłami zagranicznymi w Hongkongu.

 

USA i inni krytycy oskarżają Pekin o tłumienie wolności wyspy, co stanowi pogwałcenie umowy „jeden kraj, dwa systemy”, na mocy której była kolonia brytyjska powróciła w 1997 r. do Chin. Hongkongowi obiecano „wysoki stopień autonomii” od władz w Pekinie.

 

Chiny argumentują, że muszą narzucić prawo, ponieważ niesforne elementy – pobudzane przez agitatorów USA - od dawna zapobiegają próbom zapewnienia bezpieczeństwa terytorium chińskiemu znajdującemu się poza kontynentem. „Global Times” sugeruje, że podsycanie protestów może ostatecznie doprowadzić do secesji wyspy i jej mieszkańcy musieliby zostać ukarani.

 

W poniedziałek sekretarz stanu USA ogłosił koniec eksportu amerykańskiego sprzętu obronnego do Hongkongu. - Nie możemy już odróżniać eksportu kontrolowanych produktów do Hongkongu od Chin kontynentalnych – oświadczył, wyrażając obawę, że sprzęt mógłby trafić w ręce Ludowej Armii Wyzwolenia, której głównym celem jest utrzymanie dyktatury Komunistycznej Partii Chin przy pomocy wszelkich niezbędnych środków.

 

Źródło: cnsnews.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-06-30 12:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.