DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Homoseksualizm jako „dar Boży”? Biskup prostuje

Homoseksualizm jako „dar Boży”? Biskup prostuje
fot. wikimedia.org

Brazylijski biskup stwierdził, że homoseksualizm jest „darem od Boga”. Biorąc pod uwagę reakcję, jaką spowodowała homilia wygłoszona 30 lipca mianowany w 2014 r. przez papieża Franciszka biskup Antonio Carlos Cruz Santos z Caico wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jego jedynym celem jest „ratowanie życia” osób ze społeczności homoseksualnej, wśród której odnotowuje się wysoki wskaźnik samobójstw.


„Jeśli nie jest to wybór, jeśli nie jest choroba, w perspektywie wiary może być tylko darem” – mówił biskup Caico w stanie Rio Grande do Norte. „Ewangelia par excellence to ewangelia włączania. Ewangelia jest wąskimi drzwiami. Tak, to jest wymagająca miłość, ale są to drzwi zawsze otwarte” – dodał.

 

„Kiedy patrzysz na homoseksualizm, nie możesz powiedzieć, że to opcja” – mówił Cruz, wyjaśniając, że „orientacja seksualna” jest czymś, co człowiek odkrywa „pewnego dnia”.

 

Stwierdził jednak, że to sam człowiek decyduje, czy będzie żył w określonej „orientacji seksualnej w sposób godny i etyczny czy też rozwiąźle.” Biskup następnie przekonywał, że homoseksualizm przestał być uważany za chorobę przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO) od lat 90., a biorąc pod uwagę fakt, że niektóre osoby nie chcą być gejami, „skłonność homoseksualna może być uważana jedynie jako dar od Boga”. - To jest dane przez Boga. Ale być może wskutek naszych uprzedzeń nie dostrzegamy daru Boga – tłumaczył.

 

Podczas homilii bp Cruz porównał brak akceptacji dla homoseksualistów ze złym traktowaniem czarnych niewolników, którzy „nie byli uważani za ludzi”. – Oni mówili – z powodu uprzedzeń - że my czarni nie mamy duszy – kontynuował hierarcha.

 

– Tak jak mogliśmy dojrzeć mądrość Ewangelii i przezwyciężyć niewolnictwo, czyż nie jest to czas, abyśmy z perspektywy wiary pokonali także uprzedzenia wobec naszych braci, którzy doświadczają homoseksualnych skłonności? – pytał biskup.

 

Uprzedzenia zdaniem hierarchy wyprzedzają doświadczenie, zaślepiają całe pokolenia i sprawiają, że dziś jesteśmy niewrażliwi także na „dramat uchodźców”.

 

Cruz, mianowany biskupem przez papieża Franciszka w 2014 r. po długoletniej posłudze w najgorszych favelach brazylijskich stwierdził, że argentyński papież często jest oskarżany przez „niektóre osoby, które chcą być bardziej papieskie niż sam papież.”  Tłumaczył, że „papież Franciszek chce uczynić z miłosierdzia punkt wyjścia doktryny katolickiej”.

 

Bp Cruz ostrzegał przed ocenianiem i marginalizowaniem sodomitów w społeczeństwie. Polecił także „ortodoksyjnym katolikom czytanie Katechizmu Kościoła Katolickiego”.

 

Prałat cytował adhortację Franciszka o rodzinie „Amoris laetitia”, w której wskazał na fragmenty dotyczące towarzyszenia i akceptowania par w żyjących w nieregularnych związkach, uznając, że nawet jeśli odnoszą się one do rozwiedzionych i żyjących w związkach cywilnych katolików, to mogą one mieć zastosowanie także do gejów.

 

Biskup wyjaśnił już na wstępie homilii, że poruszył go wywiad radiowy i badania jednego z profesorów na temat wysokiego wskaźnika samobójstw pośród transwestytów i transseksualistów.

 

Słysząc tę audycję, duchowny tłumaczył, że zaczął myśleć o „tak wielu braciach i siostrach z orientacją homoseksualną, którzy czują się źle rozumiani i niekochani przez nas, którzy są Kościołem, ich rodziny, przez społeczeństwo, nawet tak samo, jak to było w czasach niewolnictwa”.

 

Homilia biskupa, dostępna na YouTube została pochwalona przez niektórych i ostro skrytykowana przez wielu innych, którzy uznali ją za heretycką, żądając interwencji Watykanu.

 

Biskup Cruz w związku z tym wydał oświadczenie na stronie diecezji w tydzień po wygłoszonej homilii. Tłumaczył w nim, że jego uwagi wynikały z troski o to, by „uratować życie, przyczyniając się do przezwyciężenia uprzedzeń, które zabijają”.

Biskup powiedział, że nie chce skłaniać nikogo, aby popełnił błąd i, że postępuje zgodnie ze wskazówkami Kościoła oraz papieża. „Jak wielokrotnie mówił papież Franciszek, ludzie znają stanowisko Kościoła wobec aborcji, rozwodu i aktów homoseksualnych. Prosi nas jednak, abyśmy nie mieli obsesji na punkcie grzechu, zwiększając rany tych ludzi i nalega, aby drzwi Kościoła były otwarte na powitanie, pouczenie, dostrzeganie, miłość, aby bez wyjątku zbawić wszystkich”.

 

Biskup napisał także, że poruszył w homilii kwestie wynikające z duszpasterstwa i że nie podważa nauczania Katechizmu. Co więcej zacytował kanon 2358 Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością.

 

Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji”.

 

 

 

 

Źródło: cruxnow.com.

AS


DATA: 2017-08-09 15:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.