6 lipca 2018

Homoseksualiści „zabrali” cystersom źródło dochodu. Wszystko przez nowe prawo

(Źródło: Wikimedia Commons)

Cysterski klasztor nie może już udostępniać swoich pomieszczeń parom, które chciałyby w jego murach zawrzeć obowiązkowy w Niemczech ślub cywilny. Wszystko przez możliwe oskarżenia o dyskryminację homoseksualistów.

 

By zawrzeć w Niemczech sakramentalny związek małżeński, trzeba najpierw wziąć ślub cywilny w urzędzie. Inaczej niż w Polsce, nie ma w RFN formalnego porozumienia między państwem a Kościołem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdarzają się jednak regulowane na niskim szczeblu administracyjnym przypadki ograniczonej współpracy. Cysterski klasztor Langwaden w Nadrenii Północnej-Westfalii na mocy umowy z miastem Grevenbroich umożliwiał zawarcie także tego obowiązkowego cywilnego kontraktu w swoich murach, w pomieszczeniu dawnej biblioteki klasztornej.

 

To już jednak przeszłość, a to ze względu na… homoseksualistów. Jak poinformował świecki reprezentant langwadeńskiej wspólnoty klasztornej, Alois Seimetz, o rozmowach z władzami Grevenbroich podjęto decyzję o zakończeniu takiej współpracy.

 

W ubiegłym roku niemiecki Bundestag zalegalizował tzw. homoseksualne „małżeństwa”, zrównując je pod względem prawnym z normalnym małżeństwem. To oznacza, że niemożliwe są żadne formy rozróżniania, które mogłyby zostać uznane za przejaw niezgodnej z prawem dyskryminacji.

 

Stąd cystersi, chcąc dalej zezwalać na zawieranie w swoich murach klasztornych kontraktów cywilnych, nie mogliby odrzucić proszącej o to „pary jednopłciowej”. Władze Grevenbroich w rozmowach z zakonnikami dali jasno do zrozumienia, że chcą uniknąć „nierównego traktowania”. Urzędnicy, w porozumieniu z klasztorem, podjęli decyzję o zerwaniu z dotychczasową praktyką.

 

Seimetz wskazuje przy tym, że jeszcze żadna para homoseksualna nie prosiła o udostępnienie jej klasztornej kaplicy celem zawarcia cywilnego kontraktu. Nie było więc właściwe żadnego powodu do zrywania z tradycją, ale władze miejskie wolały uniknąć ewentualnych problemów i prewencyjnie zakończyły współpracę z klasztorem.

 

Urzędnicy Grevenbroich zapewnili przy tym, że doskonale rozumieją stanowisko cystersów i chcą nadal współdziałać z nimi w obszarze kultury. Dla zakonników decyzja władz miejskich oznacza straty finansowe, bo wynajmowanie pomieszczeń na cywilne śluby było istotnym źródłem dochodów klasztoru.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram