12 lutego 2015

11 lutego minęła 13. rocznica ustanowienia przez św. Jana Pawła II czterech diecezji rzymskokatolickich w Rosji. Od 15 kwietnia 1990 istniały tam dwie, a od 1999 – cztery administratury apostolskie dla katolików obrządku łacińskiego. Dwie z nich obejmowały Północ i Południe europejskiej części kraju, a dwie pozostały – Wschód i Zachód części azjatyckiej, czyli Syberii.

 

Decyzja Jana Pawła II, zresztą od dawna oczekiwana i zapowiadana, wzbudziła radość wśród rosyjskich katolików, którzy poczuli się w pełni dowartościowani, posiadając odtąd pełnoprawne, regularne struktury kościelne. Cztery diecezje, w tym metropolitalna archidiecezja Matki Bożej z siedzibą w Moskwie, dawały stabilność i poczucie, że Kościół katolickie w Rosji posiada stałe i historyczne fundamenty.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niestety decyzja papieża wywołała furię Patriarchatu Moskiewskiego. Przedstawiciele rosyjskiego prawosławia zaczęli atakować katolików za uprawianie prozelityzmu.

Ofiarami gwałtownej kampanii antykatolickiej, w którą włączyły się władze państwowe, padło 5 księży, których pod różnymi pretekstami wydalono z Rosji. Jednym z nich był obecny biskup ełcki Jerzy Mazur – wówczas pierwszy ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku, którego 19 kwietnia 2002 zawrócono z lotniska w Moskwie, gdy wracał z Polski do swej diecezji.

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram