DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2019 r.


Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Homoaktywiści naciskają na polskie urzędy w sprawie tzw. małżeństw jednopłciowych

Homoaktywiści naciskają na polskie urzędy w sprawie tzw. małżeństw jednopłciowych
fot. pixabay.com

Od dłuższego czasu w Polsce można zaobserwować próby obejścia przepisów prawa chroniących tożsamość małżeństwa i rodziny. Ruch LGBT wykorzystuje do tego dokumenty sporządzone w krajach dopuszczających rejestrację jako małżeństwa dwóch osób tej samej płci oraz adopcję dzieci przez tego typu pary, żądając ich uwzględnienia przez polskie Urzędy Stanu Cywilnego. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę prawną wykazującą bezpodstawność tego rodzaju żądań.

 

Cała analiza Instytutu Ordo Iuris dostępna jest TUTAJ.

 

Konstytucja, a w ślad za nią inne akty normatywne – w tym zwłaszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy – potwierdzają, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Zgodnie z ustawą zasadniczą małżeństwo, rodzina oraz macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają „pod opieką i ochroną” Rzeczypospolitej Polskiej. To oznacza, że niedopuszczalne jest prawne zinstytucjonalizowanie konkubinatów osób tej samej płci. Z tego względu próby ominięcia przepisów polskiego prawa poprzez transkrypcję zagranicznych aktów stanu cywilnego stanowią bardzo poważne nadużycie i naruszenie prawa. Co istotne, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zagraniczny akt stanu cywilnego z chwilą wpisania go (transkrypcji) do polskich ksiąg stanu cywilnego staje się polskim aktem stanu cywilnego.

 

Ruch LGBT podnosi żądania transkrypcji zagranicznych dokumentów przez polskie Urzędy Stanu Cywilnego. Dotyczy to aktów stanu cywilnego osób prowadzących homoseksualny styl życia, które zarejestrowały się jako małżeństwo w państwie, w którym prawo przewiduje taką możliwość. Analogiczną procedurę wykorzystuje się w przypadku adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, bądź przysposobienia potomstwa jednej z osób trwających w takim układzie.

 

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie może dokonać transkrypcji, która byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Do takich zalicza się ochrona małżeństwa i opartej na nim rodziny. Ponadto, odmowa przepisania takiego dokumentu w żaden sposób nie godzi w prawa obywateli polskich. Obowiązujące prawo przewiduje możliwość np. uzyskania numeru PESEL w inny sposób, niż na podstawie aktu urodzenia wpisanego do polskich ksiąg stanu cywilnego. Dlatego żądania dokonania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego z powołaniem się np. na dbałość o dobro dziecka są niezasadne.

 

Próby ominięcia przepisów polskiego prawa przez ruch LGBT poprzez transkrypcję zagranicznych aktów stanu cywilnego są niezgodne z obowiązującymi przepisami i nie powinny mieć miejsca. Jest to przykład instrumentalnego wykorzystania przepisów prawa i ich interpretowania wbrew podstawowym zasadom polskiego prawa, w tym wyrażonymi w Konstytucji RP – skomentował Konrad Dyda, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris. 

 

Źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2019-05-10 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ad. MX - ?brońmy naszych małżeństw przed dewiacją..?. W jaki sposób legalizacja związku osób tej samej płci wpływa dewiacyjne na moje tradycyjne małżeństwo?
3 miesiące temu / Embra
 
Bezczelność zboczeńców nie zna granic. Tylko patrzeć, jak poprze ich UE.
3 miesiące temu / Zbigniew
 
Najpierw liberałowie zamienili Prawo Boże małżeństwo sakramentalne na związek cywilny na papierku i teraz tak łatwo tym manipulować...
3 miesiące temu / Auo8
 
jak chcą po sobie dziedziczyć to wystarczy umowa cywilno-prawna u notariusza ,,nic nie mam przeciw temu ale NIGDY nie zgodzę się na nazywanie tego małżeństwem
3 miesiące temu / rety
 
Bezczelni krzykliwi homoaktywiści chcą wywołać błędne wrażenie zmiany poglądów większości narodu. Na tej podstawie demokratycznie "większościowo" będą domagać się zmiany obowiązującego prawa. Urzędnicy państwowi nie reagują, nie karzą łamania prawa bo chcą zachować otrzymaną władzę w świecie ukierunkowanym na grzeszny liberalizm moralny. Obecność w UE, kierunki jej wstecznego zrównoważonego "rozwoju" i Agenda2030 przyjęte przez skarlałych moralnie członków rządu i parlamentu determinują bierność wszystkich władz. Tak jak Kaczyński przeciwny ustawie antyaborcyjnej, dla usprawiedliwienia swej wrogości wobec obrońców życia, na odczepnego żądał wielkich 1-razowych demonstracji za życiem i nie widział licznych mniejszych marszy pro-life w wielu miastach Polski, tak teraz ten samJK przyjmuje działania homoaktywistów jako dominujące w Polsce. Aby przeciwdziałać, należy głośno i krzykliwie domagać się karania wszelkiego publicznego zgorszenia. G.Braun ma rację.
3 miesiące temu / skutecznybuntma
 
Puszka Pandory - jeszcze trochę, a będą próbowali zalegalizować w Polsce bigamię, bo w jakimś kraju dopuszczają, a potem już z górki - "małżeństwo" z psem, koniem czy z kotem, ze zmarłym wraz z prawem do adopcji jego dzieci i prawem do dziedziczenia po zmarłym...Możliwości otwierają się wprost nieograniczone - wystarczy tylko przekupić władze jakiegoś biednego kraju do wprowadzenia takich praw, a inne zmusić by to respektowały...
3 miesiące temu / Tytus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.