DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu. „To czarna karta w historii”

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu. „To czarna karta w historii”
fot. pixabay.com

Holenderskie koleje państwowe (NS) ogłosiły decyzję o wypłaceniu odszkodowań rodzinom Żydów, Romów i Sinti wywiezionych do niemieckich obozów koncentracyjnych. Władze spółki ogłosiły przeznaczenie na ten cel kilkudziesięciu milionów euro.

 

Władze należącego do holenderskiego rządu przedsiębiorstwa ogłosiły wypłacenie odszkodowań osobom, które przeżyły Holokaust lub rodzinom ofiar. Kwoty w wysokości od 5 do 15 tys. euro ma otrzymać 5-6 tys. osób.

 

W 1939 roku w Holandii żyło 140 tys. Żydów. Podczas okupacji transporty kolejowe przewoziły osoby najpierw do obozu przejściowego w Westerbork, by następnie przetransportować je do obozów w Sobiborze, Auschwitz, Bergen-Belsen czy Terezinie. II wojnę światową przeżyło ok. 35 tys. holenderskich Żydów.

 

Dyrekcja państwowych kolei przyznała, że odbywające się pod niemiecką okupacją przewożenie osób do obozów koncentracyjnych to „czarna karta w historii przedsiębiorstwa”. W 2005 roku powołano specjalną komisję mającą określić zasady wypłacania odszkodowań.

 

Podobnie zachowały się państwowe koleje we Francji. SNCF przyznało, że przy pomocy ich infrastruktury przewieziono do obozów zagłady ok. 76 tys. Żydów, jednak przyznano, że będąca pod okupacją Francja nie miała wystarczającego wpływu, by zatrzymać cały proces. Francuski rząd wypłacił do tej pory ofiarom Holokaustu lub ich rodzinom blisko 6 miliardów dolarów.

 

Źródło: rmf24.pl / abcnews.go.com
PR


DATA: 2019-06-27 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

znaczy, że co? - że Holendrzy mordowali żydów? a fe. kp
4 miesiące temu / kpc
 
Mam pytanie, jaki realny wpływ miały koleje francuskie czy holenderskie będąc pod okupacją na to czy wozić czy nie wozić żydów. Stał esesmaniec z karabinem nad głową i kazał jechać i tyle. Czy taki dyrektor czy maszynista mógł powiedzieć że nie pojadę ?? Owszem , mógł , ale od razu musiał się liczyć z kulą w łeb. Ale tu chodzi o coś innego, bo teraz jest w dobrym tonie płacić im odszkodowania . A podjazdy do rządu polskiego robią od dawna. To jest tragiczne. Oni sami pracują na to żeby ich nie lubić .
4 miesiące temu / Bravo8
 
No i jak długo będą wypłacały te odszkodowania ? Może do końca XXI wieku ? Może Pra pra pra wnukom ?
4 miesiące temu / Hanys
 
Kiedy koleje rosyjskie wypłacą odszkodowania za miliony przewożonych niewolników: całych rodzin ziemiańskich kobiety, mężczyźni, starcy z Polski Krasowej na zsyłkę do Kazachstanu i na Sybir? Kiedy państwo azjatyckie zapłaci za ochronę zbrodniarzy wydających okupantowi sovjeckiemu - sojusznikowi Hitlera polskich inteligentów, ziemian, oficerów i ich rodziny? Kiedy Rosja - sojusznik Hitlera zapłaci za zbrodnie morderstwa, niewolnictwa, śmierć głodową milionów Polaków z Kresów? Prawdy nie ma. Są tylko interesy tych, którzy zagarnęli ziemie Palestyny a dzisiaj chcą naszego majątku.
4 miesiące temu / zielony
 
A KTO BIERZE TE PIENIĄDZE? Przecież nie ofiary, bo ich już prawie nie ma!
4 miesiące temu / Zbigniew
 
ciekawe ile żydowska firma adidas przekaże sama sobie pieniędzy, przecież robiła buty dla niemieckiej armii przed i w czasie II Wojny Światowej? A żydowskie banki, przecież finansowały hitlera?
4 miesiące temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.