DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Holenderski biskup wezwał do odwołania synodu w sprawie młodzieży

Holenderski biskup wezwał do odwołania synodu w sprawie młodzieży
Fot. MAXPPP/Forum

Pomocniczy biskup holenderskiej diecezji s-Hertogenbosch wezwał papieża Franciszka do przesunięcia na późniejszy termin październikowego synodu o młodzieży, a także zwołania spotkania hierarchów w sprawie nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa.

 

Biskup Robertus Mutsaerts zapowiedział, że nie weźmie udziału w synodzie, który zaplanowany jest na dni 3-28 października w Rzymie. W liście otwartym do Franciszka poinformował, że powodem jego odmowy jest ujawniony w „Świadectwie” dawnego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych stosunek wysokich hierarchów watykańskich do faktu wieloletniego gorszącego postępowania byłego kardynała McCarricka.

 

„Opublikowanie listu arcybiskupa Viganò otworzyło oczy wielu. Wydaje się, że zbrodnie Theodore McCarricka i podwójne życie, które prowadził przez wiele lat, stały się możliwe dzięki tuszowaniu sprawy przez niektórych wysokich biskupów w Stanach Zjednoczonych, a także w Rzymie” – napisał biskup Mutsaerts.

 

Duchowny stwierdził, że jego zdaniem, powodem kryzysu w Kościele nie jest bynajmniej jego klerykalizacja, lecz – jak pokazuje sprawa McCarricka – fakt lekceważenia przez wielu duchownych kapłańskiego celibatu, a także praktyki homoseksualne.

 

Holenderski hierarcha wezwał papieża do zaradzenia kryzysowi: „Stawką jest wiarygodność Kościoła jako całości. Nie wystarczą przeprosiny i mea culpa, konieczne jest bardziej fundamentalne podejście. Jest to jednak niezwykle trudne jeśli biskupi idą na kompromis, zaś prawie niemożliwe, jeśli w ochronę McCarricka zaangażowany jest najwyższy autorytet” – stwierdził biskup.

 

„Dlatego, Wasza Świątobliwość, biorąc pod uwagę okoliczności, proponuję przesunięcie Synodu o Młodzieży na późniejszy termin. Zamiast niego proponuję zwołać w krótkim czasie nadzwyczajny synod, który dokładnie omówi i zbada problemy seksualnego znęcania się oraz podwójnego życia duchownych, po to, by możliwe stało się przeprowadzenie wiarygodnego, niezależnego postępowania w sprawie przeszłości oraz podjęcie środków zmierzających do poprawy klimatu duchowego” – napisał biskup Mutsaerts. Uznał on spotkanie z młodzieżą w obecnej sytuacji za niewłaściwe.

 

Hierarcha udzielił także wywiadu holenderskiej gazecie Trouw. W środowym wywiadzie potwierdził swój sprzeciw wobec zwołania synodu o młodzieży już w październiku.

 

„Dla mnie osobiście liczy się wiarygodność Kościoła. My, biskupi nie powinniśmy teraz mówić o młodzieży, jak gdyby między nami a młodymi nic nie zaszło. Najpierw musimy wyjaśnić skandale, także te, które dotknęły papieża” – podkreślił.

 

Biskup Mutsaerts odniósł się również do milczenia Franciszka po ogłoszeniu „Świadectwa” arcybiskupa, który przez wiele lat pełnił funkcję nuncjusza w Stanach Zjednoczonych. „Arcybiskup Vigano to poważny człowiek. Otwarcie stawia poważne zarzuty, ale papież milczy. Być może nawet motywy Vigano nie są całkiem czyste, nie wiem tego, jednak nie o to chodzi. Istotne, czy to prawda, co twierdzi Vigano” – ocenił.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM

 

 Zobacz także:

 

Listy arcybiskupa Vigano

 

Listy arcybiskupa Vigano

 


DATA: 2019-04-03 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ma rację bp Holandii i ja zwykły chrześcjanin też uważam.że Synod o młodzieży należy odwołać ! Papież milczący na te drażliwe tematy stał się niewiarygodnym człowiekiem. Co sobie wyobraża ? I tak jak nieporozumieniem stał się II Sobór Watykański który jak widać po latach sprowadził to tzw." Otwarcie Kościoła "a tak naprawdę otworzył drzwi złu jakie widzimy rok po roku w Kościele. TE świństwa o ktorych wiemy to owoce żle realizowanego otwarcia Kościoła. Pedofilia,homoseksualizm wśród księzy i tajenie tego zła doprowadzi do zniknięcia Katolicyzmu.
ponad 1 rok temu / Maksym
 
Trafione w punkt, bez ozdobników i rozmywania tematu. Jestem pod wrażeniem. Oby nie wynikła z tego jedynie kontynuacja milczenia.
ponad 1 rok temu / Pierre_
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.