DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Holenderski biskup: Synod Amazoński „najbardziej poprawnym politycznie w historii”

Holenderski biskup: Synod Amazoński „najbardziej poprawnym politycznie w historii”
Msza święta rozpoczynająca synod amazoński (Bazylika św. Piotra, Watykan, 6 października 2019). Fotograf: REMO CASILLI / Archiwum: Reuters / FORUM

Coraz większa liczba hierarchów dołącza do grona krytyków synodu amazońskiego. Wśród nich znajduje się bp Robert Mutsaerts z Holandii, który na swoim blogu podzielił się gorzką refleksją na temat odbywającego się w dniach 6-27 października zgromadzenia.

 

Biskup pomocniczy diecezji Hertogenbosch (Bois-le-Duc) obserwując dotychczasowy przebieg synodu nie ma wątpliwości, że jest jednym z „najbardziej poprawnych politycznie w historii”. Swoje przemyślenia zawarł na prowadzonym przez siebie blogu.

 

- Biskupi i kardynałowie dyskutują sprawy związane z poziomem oceanów; przekonują, że przede wszystkim musimy zacząć słuchać. Mówią jak politycy, używając tych samych sloganów, tej samej taniej retoryki. To dziwne, że na synodzie właśnie te sprawy są dyskutowane. To nie jest specjalność Kościoła – przekonuje bp Mutsaerts.

 

Hierarcha nie zgadza się z przedstawianą wizją misjonarzy jako kolonizatorów rdzennych ludów Amazonii i nie tylko. - Czy to oznacza, że oni nigdy nie chcieli nic dobrego dla tych ludzi? Co z misjonarzami, którzy stracili życie jedynie z powodu chęci niesienia prawdy Ewangelii w wierności Jezusowemu nakazowi (…) byli już wtedy aż nadto uwrażliwieni na potrzeby tubylczych ludów. To oni jako pierwsi budowali szkoły, szpitale, wyciągali ludzi z nędzy. To podejście wzbudzało ciekawość w ludziach, pragnących usłyszeć co [misjonarze] mają do powiedzenia – podkreślał.

 

- Oni przekonywali ludzi, że Bóg nie przemawia poprzez drzewa (w co najwyraźniej wierzy kilku uczestników synodu), a składanie dzieci w ofierze jest rzeczą straszliwą. Wyciągnęli ludzi z ciemności i lęku, przynosząc im sakramenty. Sugerować, że misjonarze nie martwili się o potrzeby materialne ludzi, ale przyświecała im chęć wyzysku, jest kuriozalne. Tak samo kuriozalne jest przekonanie, że nagle doznaliśmy oświecenia i dziś chodzi o coś zupełnie innego: Matkę Ziemię i emisję CO2 – pisze.

 

W opinii biskupa, odpowiedź jest oczywista; poprzez reformy synodalne próbuje się przepchnąć cele jakiejś ukrytej agendy, i jest to agenda o wybitnie zielonej barwie. - Czuję ulgę, że Greta Thunberg jeszcze nie została kardynałem – żartuje Mutsaerts, ale jednocześnie wyraża obawę, że nikt – podobnie jak na poprzednim synodzie ds. młodzieży nie mówi o grzechu, miłosierdziu, odkupieniu. Z wyjątkiem grzechów wobec Matki Ziemi.

 

- Czy w tym całym towarzystwie ktokolwiek troszczy się jeszcze o zbawienie dusz? Czy to nie dlatego Chrystus umarł na krzyżu? - pyta retorycznie kapłan.

 

Źródło: lifesitenews.com
PR


DATA: 2019-10-23 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za tę hucpę amazońską odpowiedzialność ponosi papież. Gdyby nie dał przyzwolenia nic takiego by się nie wydarzyło.
8 miesięcy temu / DNA
 
Ireneuszu, W jednym racji nie masz: W Kościele dzieje się od siedmiu lat bardzo, bardzo wiele- złego. Tosiu, katolicka hierarchia wartości to: BÓG, następnie człowiek a tu najpierw dusza, potem ciało, a dopiero po nich reszta. Zresztą jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne ułoży się samo w odpowiedniej kolejności. Zapewniam. Wystarczy słuchać Boga, a On w Osobie Syna wszystko nam wyłożył w Piśmie św. w sposób prosty, zrozumiały- tak-tak, nie- nie. Ci, którzy próbują po swojemu odczytywać słowa i czyny Zbawiciela oraz jego otoczenia, postępują absurdalnie- mając świeży, czysty, pachnący chleb na stole, rozdrabniają go, okruchy rzucają w błoto albo i coś gorszego mieszają z nim, a potem cały ten brud z odrobinami chleba jedzą i starają się zmuszać innych, by robimy to samo. Odrażające. Obraza Boska. Niech nas Bóg przed tym broni.
8 miesięcy temu / @Ireneusz, @Tos
 
Mamy czcić matkę ziemię? To kto jest ojcem? SŁOŃCE. A kto dziadkiem? GWIAZDY. WYNIK: POGAŃSTWO W PEŁNYM ROZKWICIE W KOŚCIELE KATOLICKIM. GDZIE JEST PIERWSZE PRZYKAZANIE? Pan Jezus powiedział:Kto doprowadzi choć jedną duszę do zguby,do swego zbawienia nie ma prawa.
8 miesięcy temu / Staś
 
Watykan zaprsza islam, bozka ksiezyca do swiatyn Pana Jezusa Chrystusa. Czczenie matki ziemi to zwyczajne poganstwo, o tym ostrzegal nas sam Pan Bog Wszechmogacy. Pamietajmy o 1 oraz 2 przykazaniu, ktore zabrannia czcic nam poganskie bozki, bo mamy Jedynego Prawdziwego BOGA OJCA. Ktos durny napisal, ze matka ziemia jest zona Pana Boga, i co jeszcze kretyni wymysla?
8 miesięcy temu / Polak
 
Do Tosia: nawet jeśli to prowokacja, wezmę twe pytanie za dobrą monetę i odpowiem: otóż bardzo prosta - to stary, dobry, poczciwy teocentryzm. Bóg jest centralnym i jednocześnie najwyższym elementem naszego życia. Najważniejszym punktem odniesienia. Wszystkie nasze pragnienia, marzenia, rozterki, plany i wreszcie działania "filtrujemy" przez Niego niczym przez pryzmat. Wszystko z Nim, w Nim, przez Niego i dla Niego - nie zawsze jest to proste, ale z Bożą pomocą możliwe. Powodzenia!
8 miesięcy temu / Marcin
 
A jaka jest katolicka hierarchia wartości?
8 miesięcy temu / Tosia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.