DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Holenderscy medycy przyznali, że serce do przeszczepu trzeba pobierać od żywych pacjentów

Holenderscy medycy przyznali, że serce do przeszczepu trzeba pobierać od żywych pacjentów
Fot. Marek Kuwak / FORUM

Lekarze powinni móc pobierać narządy do przeszczepu, takie jak np. serce, od żywych pacjentów, którzy chcą umrzeć w wyniku eutanazji – taki postulat holenderskich uczonych pojawił się w medycznym piśmie „Journal of Medical Ethics.” Co gorsza, w praktyce takie rzeczy już się dzieją.   

 

Zamiast umierać w wyniku podania śmiertelnego zastrzyku, osoby wnioskujące o eutanazję mogłyby być legalnie uśmiercone w wyniku operacji, polegającej na pobraniu organów do przeszczepu – sugerują medycy w artykule zatytułowanym: „Legal and ethical aspects of organ donation after euthanasia in Belgium and the Netherlands”, który ukazał się 24 marca br. w „Journal of Medical Ethics”, publikacji wydawanej przez „British Medical Journal.”

 

„Pozwoliłoby to chirurgom pobrać zdrowe i nieuszkodzone narządy, które mogłyby być następnie wykorzystane do ratowania życia innych pacjentów” – napisano w „Journal of Medical Ethics.”

 

Artykuł sugeruje, że w Holandii czy Belgii złagodzenie przepisów, umożliwiające pobieranie organów od osób wciąż żyjących „poprawiłoby jakość przeszczepianych narządów".

 

Podobny argument, by pobierać narządy od osób, domagających się eutanazji pojawił się w Wielkiej Brytanii jesienią ub. roku. Jednak wówczas zdecydowana większość parlamentarzystów na szczęście odrzuciła projekt ustawy w tej kwestii.

 

Fiona Bruce, konserwatywna brytyjska poseł stwierdziła: - Możliwość dokonania eutanazji, która służy pobraniu organów od żywego dawcy, to jest pozbawienie kogoś życia przez pobranie bijącego serca, zaproponowane w artykule fachowego pisma medycznego, jest szokujące i karygodne.

 

- Dokument potwierdza najgorsze obawy wyrażone przez Parlament, gdy Izba Gmin ostatecznie zagłosowała przeciw projektowi, wstrzymującemu legalizację tzw. wspomaganego samobójstwa w kraju - mówiła

 

- Autorzy artykułu sami potwierdzają, że połączenie eutanazji z dawstwem narządów może osłabić motywację lekarzy do leczenia i zachęcić ich do szukania czegoś więcej poza dobrem swoich pacjentów – zasugerowała.

 

Kobieta wyjaśniła także, że dokument ten ujawnia jeszcze inny aspekt sprawy, a mianowicie, że osoby, którym winniśmy zapewnić największe wsparcie i ochronę, będą pod ogromną presją, aby zakończyć swoje życie przedwcześnie.

 

Lord Carlile of Berriew, stwierdził, że „jest skrajnie zaniepokojony upiornym charakterem połączenia systemu dawstwa narządów z eutanazją, procederem  dostępnym zarówno w Holandii, jak i w Belgii. – Zarówno w Holandii - ale moim zdaniem zwłaszcza w Belgii - może dojść do wywoływania nieodpartej presji na jednostkę, aby uśmierciła się i na lekarza, aby zachęcał ją do eutanazji, by zwiększyć podaż narządów do transplantacji – zauważył.

 

Artykuł został napisany przez zespół kierowany przez Jana Bollena z Oddziału Intensywnej Terapii w Centrum Medycznym  Uniwersytetu w Maastricht. Stwierdził on m.in., że w ostatnich latach rutynowo pobrano narządy od ponad 40 pacjentów, którzy domagali się eutanazji w Holandii, gdzie tego typu proceder jest legalny od 2002 roku i w Belgii, gdzie praktyka stała się prawem zaledwie rok później.

 

Tylko jedna z tych spraw została opisana w literaturze naukowej, ale większość przypadków dotyczyła pacjentów cierpiących na schorzenia nienowotworowe, gdyż nowotwór jest przeciwwskazaniem do dawstwa narządów. W obu krajach eutanazja jest coraz częściej stosowana w przypadku osób cierpiących na depresję, choroby psychiczne.  

 

Bollen napisał, że w przypadku pacjenta, który poddaje się eutanazji, nie trzeba czekać z pobieraniem narządów, aż faktycznie przestanie on żyć. „Jest nawet możliwe – pisze Bollen - aby procedurę tę stosować w przypadku, gdy serce pacjenta chcącego poddać się eutanazji jeszcze bije i pobierać je zanim on umrze. Wtedy zgon następowałby wskutek usunięcia narządu” – zasugerował.

 

„Pacjent mógłby mieć motywację do żądania eutanazji, bo oznaczałoby to możliwość oddania narządów” – przekonywał dalej. „Tak długo, jak wszystkie wymogi należytej staranności będą spełnione, nie powinno być przeszkodą, jeśli eutanazja i darowizna nie będą całkowicie rozdzielone” – argumentował.

 

Autorzy tekstu, zdając sobie sprawę z negatywnej reakcji społeczeństwa na ich propozycję, postulują, by przy planowanych zmianach prawnych unikać za wszelką cenę podnoszenia publicznie kwestii łączenia eutanazji z dawstwem narządów.

 

Prawo holenderskie w sprawie dawstwa narządów jest podobne do prawa brytyjskiego. Pobieranie narządów jest dozwolone tylko wtedy, gdy pacjenci wyrażają zgodę na to. W Belgii, podobnie jak w Polsce funkcjonuje system „domniemanej zgody”, zgodnie z którym lekarze mogą pobrać narządy do transplantacji od pacjentów, u których orzeczono tzw. śmierć mózgową, chyba że pacjenci sami wyraźnie zastrzegą, że nie godzą się na taki proceder.

 

Skandaliczna propozycja „poluzowania przepisów” dotyczących pobierania organów pojawiła się w Belgii w czasie, gdy ustawodawcy rozważają właśnie trzy projekty ustaw, które pozwoliłyby na eutanazję „na życzenie.”

 


Źródło: catholicherald.co.uk

AS


DATA: 2016-04-05 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

eugenica, swiat się kończy
ponad 4 lata temu / jocho
 
@wars: To dzieje się już od dawna. A teraz jeszcze zaistniała wygodna okoliczność - do Europy przybywają całe hordy nożowników-amatorów, którzy za darmo dokonają eutanazji bez znieczulenia na dowolnej liczbie białasów.
ponad 4 lata temu / Venatrix
 
Krok za krokiem zmierzamy w kierunku w którym to biedacy - współcześni niewolnicy (a bieda jest dziedziczna tak jak bogactwo) będą hodowani jako tania siła robocza harująca do śmierci, konsumenci "śmieci", mięso armatnie i dawcy narządów dla bogaczy - NWO
ponad 4 lata temu / wars
 
Kiedy czytam o takich draństwach, toprzestaję sie dziwić terrorystom muzułmańskim ... Ludzie z takimi patologicznymi pomysłami nie mają prawa do życia.
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
Czyżby nadchodził europejski odpowiednik japońskiej jednostki 731, gdzie pacjentom wycinano organy bez znieczulenia, bo znieczulenie mogłoby uszkodzić organy?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Ciekawe, że tam, mimo takich "postępowych" pomysłów, wciąż wymagana jest zgoda pacjenta na pobranie narządów w razie śmierci, a u nas wystarczy domniemanie zgody. Uważam to za pogwałcenie "praw człowieka", którymi tak sobie wszyscy teraz buzie wycierają. Nie jestem przeciw transplantacjom, ale lobby transplantologiczne, także w Polsce, ma niestety skrzywienie w temacie świadczonych przez siebie usług. Z Panem Bogiem.
ponad 4 lata temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.