DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Holandia: zabijanie chorych będzie jeszcze łatwiejsze. Lekarzowi wystarczy gest pacjenta

Holandia: zabijanie chorych będzie jeszcze łatwiejsze. Lekarzowi wystarczy gest pacjenta
Fot. MAXPPP/Forum
#EUTANAZJA    #ŚMIERĆ    #CHORY    #HOLANDIA    #ZABIJANIE    #LEKARZ    #PRAWO    #RODZINA

Eutanazja jest w Holandii legalna od 2002 roku. Zdaniem koryfeuszy cywilizacji śmierci dostęp do „śmierci na życzenie” jest jednak wciąż zbyt ograniczony. Nowe zmiany mają ułatwić zabijanie najciężej chorych.

 

Zabicie świadomego chorego jest w Holandii możliwe po uprzednim uzyskaniu jego „dobrowolnej” zgody. Trudność zachodziła jednak w przypadku, gdy mający zostać uśmierconym pacjent nie mógł jasno wyrazić swojej woli. Prokuratura w Arnheim na wschodzie kraju zdecydowała teraz, że lekarzowi wystarczy zaobserwowanie kiwnięcia głową lub uszczypnięcia w rękę, by uzyskać zgodę pacjenta na zabicie go. Taki werdykt zapadł w sprawie 72-latki chorej na raka.

 

Kobieta na dwa dni przed śmiercią przeszła wylew krwi do mózgu i zapadła w śpiączkę. Pytana, czy chce zostać uśmiercona, odpowiedziała potakującym kiwaniem głową oraz uszczypnięciem w rękę. Jeszcze przed wylewem kilkukrotnie wskazywała zajmującemu się nią lekarzowi, że ma odebrać jej życie; jej sytuację zdrowotną oceniano jako beznadziejną. Miała cierpieć w sposób „nie do zniesienia” a leczenie było niemożliwe.

 

W 2017 roku odnotowano w Holandii 6600 przypadków eutanazji. To wzrost o ponad 8 proc. względem roku poprzedniego. W styczniu roku 2018 pogłębioną debatę o zabijaniu chorych osób wywołała sprawa 29-letniej Aurelii Brouwers, której lekarze zapisali śmiercionośny środek. Kobieta nie była nieuleczalnie chora; miała problemy psychiczne.

 

Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2018-10-30 07:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakim prawem życzysz sobie by inny człowiek popełnił grzech zabójstwa? Czemu sam się nie zabijesz? Chcesz się skazać na wieczne piekło - twoja sprawa, ale nie skazuj na nie innych ludzi, obłudny sadysto.
3 miesiące temu / do asd
 
:(rycerze tego używali, sztylet miłosierdzia, skracali męki na polach bitew, gdy ludzie konali zjadani żywcem przez ptactwo szczury i robactwo. Ciotka ma, mając może dwa tygodnie rakowej morfiny ,,nie boję się śmierci, boję się bólu,,
3 miesiące temu / do PaniJanki
 
Miarą człowieczeństwa jest umiejętność prawdziwego kochania.Więc jeśli masz dzieci,a one naprawdę cię kochają i szanują za twój ból kiedy je rodziłaś,za nieprzespane noce,za miłość z którą je wprowadzałaś w życie,dawałaś im swój czas,kiedy nie poszłaś na zabawę,albo na plotki z koleżanką,bo byłaś uwiązana w domu przy dzieciach,a uważasz,że będziesz dla nich w czasie słabości i choroby kulą u nogi,to poniosłaś klęskę jako matka.Jeśli zaś jesteś sama i rodzina nie bardzo chce ci dać opiekę,pomoc i wsparcie to się zastanów dlaczego.A co do odsyłania najbliższych do domu starców lub szpitala na umarcie,to w większości przypadków jest jeszcze wśród starszego pokolenia poczucie odpowiedzialności wobec rodziny.Zresztą w tych instytucjach ani nie będą mniej otumanieni lekami,ani nie odzyskają kontaktu z otoczeniem tylko będą jeszcze w gorszym upokorzeniu,bo obcy,wykonujący tylko swój zawód opiekuna nie będzie darzył takiej osoby miłością jaką może zapewnić tylko rod
3 miesiące temu / @ [email protected]
 
Nie zabijaj tak mówi Pan Bóg.Człowiek nie ma prawa zabić drugiego człowieka. Morderstwo zawsze będzie morderstwem.Przeżyłem dwa udary mózgu i wiem,że nie miałem na tyle świadomości aby podjąć decyzję o eutanazji.Dzisiejszy świat jest oparty na kłamstwie,oszustwie.
3 miesiące temu / abc
 
alternatywa jest otumanienie lekami czyli brak możliwości kontaktu ,i mam 70 lat widziałam i opiekowałam się już chorymi ,umierali przy mnie, sama tez nie jestem już zdrowa ,mam różne przemyślenia i nadal nie jestem pewna ,u nas jeszcze 90% ludzi sami opiekują się chorymi bo ich nie stać na domy opieki i szpitale ,chory nie jest świadomy albo bardzo cierpiący ,opiekujący rezygnują przy nim ze swojego życia ,myślę nawet nie o sobie tylko o tych którzy by się mną opiekowali czy mama prawo latami być kulą u nogi więc mi tu z egoizmem nie wyjeżdżaj
3 miesiące temu / do @janka
 
A gdzieś ty widziała dziś człowieka "wyjącego z bólu"?Pogląd na temat życia i jego wartości jest jeden,niezmienny i ponadczasowy.To ludzie myślący jak holendrzy i im podobni uważają,że pozbawienie kogoś życia w imię"wyższych celów" jest czymś szlachetnym i miłosiernym.I jak sama piszesz,nożyk miał na polu średniowiecznej bitwy zastosowanie,a nie w rodzinie gdzie ktoś chorował albo był stary.Możliwe,że jesteś młoda i zdrowa,że obok ciebie nie ma nikogo ciężko chorego,ale na pewno kiedyś się z tym spotkasz i zobaczysz jaką wtedy dysponuje się optyką.Jak będziesz walczyć o najdłuższe życie,jak będziesz imać się wszystkich sposobów na wyleczenie,łącznie z uzdrowicielami,a nawet nawróceniem.To wszystko przed tobą.A jeśli teraz zajmujesz się kimś obłożnie chorym i myślisz,że zabicie go to jedyne wyjście,to wiedz,że to twój egoizm i wygoda cię trapi.Pojmiesz to gdy sama będziesz na łożu cierpienia i chwytać będziesz każdy dzień życia swego jak perły drogocenne.
3 miesiące temu / @janka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.