DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Holandia: śledztwo w sprawie grożenia śmiercią aktorowi grającemu świętego Mikołaja

Holandia: śledztwo w sprawie grożenia śmiercią aktorowi grającemu świętego Mikołaja
By Michell Zappa] ([1]) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Ponad trzy miesiące po fakcie holenderska prokuratura wszczęła wreszcie śledztwo w sprawie publicznego wezwania do zabicia aktora Stefana de Walle, odtwarzającego postać świętego Mikołaja podczas narodowej inscenizacji wjazdu orszaku świętego biskupa na początku grudnia 2017.

 

Inscenizacje orszaków świętego Mikołaja są w Holandii powszechnie organizowaną uroczystością, przeznaczoną szczególnie dla dzieci, ale w ostatnich latach spotykają się z coraz brutalniejszymi sprzeciwami lewicowych ekstremistów, zarzucających im rzekomy rasizm i kultywowanie kolonialnej przeszłości Holandii. Sprzeciwy te coraz częściej przekształcają się w otwartą przemoc, do niedawna zupełnie ignorowaną przez władze państwowe.

 

29 października ubiegłego roku Michael van Zeijl, kierujący ekstremistyczną grupą „Szare Stulecie” (składającą się głównie z osób o pochodzeniu imigranckim), wezwał na Facebooku do zabicia aktora grającego św. Mikołaja, obiecując podwojenie nagrody, jeśli stanie się to w obecności dzieci, „tak by były świadkami i zostały obryzgane jego mózgiem i odłamkami kości”. Groźba zniknęła z Facebooka tego samego dnia, ale sprawy nie udało się już zatuszować.

 

„Szare stulecie” było do tej pory znane z wysyłania do lokalnych polityków żądań, a nawet pogróżek, jeśli nie usuną pomników lub nazw ulic dawnych holenderskich bohaterów narodowych, takich jak admirał Michiel de Ruiter czy Jan P. Coen oraz wszelkich nawiązań do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Mimo że grupa coraz szerzej stosowała zastraszanie i groźby karalne, lewicowi politycy popierali i realizowali jej żądania. Co więcej, podobnych grup W Holandii jest wiele i coraz bardziej paraliżują onne życie publiczne „kraju tulipanów”.

 

Trzeba było dopiero otwartego wezwania do zabicia aktora Stefana de Walle, by nastąpiło niejakie otrzeźwienie. Kilku polityków, którzy do tej pory chętnie współpracowali z tą ekstremistyczną grupą, publicznie się od niej odcięło, a niektóre mniej lewicowe media zaczęły bić na alarm, widząc w dotychczasowym przyzwalaniu na podobne działania zagrożenie dla pokoju i demokracji.

 

Najdalej poszedł konserwatywny jak na holenderskie warunki „De Telegraaf”, który ujawnił, że podobne groźby czy ataki wobec osób grających świętego Mikołaja występują w ostatnich latach często, nawet częściej niż wobec osób grających tzw. „Czarnego Piotrusia”, tradycyjną postać z biskupiego orszaku ucharakteryzowaną na Murzyna. Gazeta odważyła się napisać wprost, że w atakach tych specjalizują się żyjący w Holandii Marokańczycy i inni przedstawiciele islamskiego kręgu kulturowego.

 

Osoby występujące jako święty Mikołaj w różnych miastach Holandii skarżą się przed dziennikarzem „De Telegraaf” na rzucanie w nich kamieniami, blokowanie drogi, zdzieranie brody i mitry, pobicie. Jedna z nich powiedziała wprost, że młodzież islamska nienawidzi świętego Mikołaja, bo symbolizuje dla nich chrześcijaństwo.

 

Źródła: telegraaf.nl, dagelijksestandaard.nl, nos.nl

dom


DATA: 2018-02-09 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rzeczywiście,aktor ubrany jest w tradycyjny strój biskupa, a nie krasnoludka, czy Dziadka Mroza. Czy gdyby miał tęczową brodę,zielony strój, zyskałby przychylność ?
ponad 1 rok temu / Kevin
 
Skoro Holendrzy w wyborach głosują na lewaków i robili to przez lata to niech się teraz nie dziwią że taka sytuacja. Taki mamy klimat... PO też chciało ''imigrantów'' w Polsce i to w każdej ilości jak powiedział jeden z posłów. Pamiętajmy o tym
ponad 1 rok temu / Onyx
 
Synowie piekła dla których bogiem jest szatan nienawidzą Nieba. Co w tym dziwnego ?
ponad 1 rok temu / mj
 
Po prostu przyszłość UE. Tylko Holendrów żal.
ponad 1 rok temu / Ant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.