DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Holandia: minister chce, żeby państwowe sądy mogły „rozwiązywać” sakramentalne małżeństwa

Holandia: minister chce, żeby państwowe sądy mogły „rozwiązywać” sakramentalne małżeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gerhard Bögner)

Często słyszymy, że zasada „rozdziału państwa i Kościoła” stanowi ochronę przed ingerencją duchowieństwa w sprawy polityczne. Co więcej, lewica próbuje przekonywać społeczeństwa, że to kler należy do największych przeciwników oddzielania kwestii publicznych od religijnych. Tymczasem holenderski minister Sander Dekker udowadnia, że politycy mogą chcieć ingerować w wewnętrzne sprawy Kościoła w stopniu nie mniejszym niż – wedle lewicowych urojeń – czynią to wobec państwa katoliccy duchowni.


Minister ds. ochrony prawnej zapowiedział ustawę, która „umożliwi” państwowym sądom „rozwiązywanie” małżeństw zawartych w Kościele katolickim oraz w innych wspólnotach i związkach wyznaniowych – podaje blog „Adoptuj kościół w Holandii”. To zresztą nie pierwszy raz, gdy Dekker obiecuje wprowadzenie takiego „prawa”. Mówił już o nim w ubiegłym roku, ale – w wyniku krytyki – wycofał się z pomysłu. Defensywna postawa polityka nie trwała jednak długo.


Warto przy tym odnotować, że Dekker należy do ugrupowania premiera Marka Ruttego – Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, która jest niekiedy uznawana za formację... centro-prawicową. Tymczasem minister reprezentujący to środowisko swój skandaliczny pomysł przedstawił „na portalu internetowym rządu holenderskiego dokładnie w dniu ogólnoświatowej akcji protestu przeciwko prześladowaniu chrześcijan oraz mniejszości religijnych, polegającej m.in. na podświetlaniu na czerwono kościołów” – czytamy na adoptkhol.blogspot.com. Polityk tekst zatytułował w haniebny sposób: „Szybszy koniec małżeńskiej niewoli”.


„Jeśli sądzą Państwo, że chodzi tu o rozwiązywanie małżeństw zawieranych siłą (także z dziećmi), typowych dla islamu czy innych toksycznych wspólnot religijnych, które pojawiły się w Holandii wskutek szerokiego otwarcia kraju na tzw. ubogacenie kulturowe (podobnie jak w Niemczech, Szwecji itd.), to jest to pomyłka. Lewica i liberałowie holenderscy, na wzór swoich kolegów z innych krajów, chętnie wyszukują najbardziej drastyczne zwyrodnienia jakichkolwiek wspólnot religijnych i przypisują je każdej religii jako takiej, w szczególności chrześcijaństwu, a w szczególności Kościołowi katolickiemu. Dlatego ustawa ma dotyczyć ślubów wyznaniowych, zawieranych we wszelkich związkach religijnych, z Kościołem katolickim włącznie” – czytamy na blogu „Adoptuj kościół w Holandii”.


Serwis podaje także, że ateistyczny polityk uznaje „prawo” do rozwodu za jedną z tzw. swobód fundamentalnych. Najprawdopodobniej jednak tworząc swoją ustawę przeoczył jeden aspekt. Sakramentalnego małżeństwa nie można rozwiązać. Takich kompetencji nie ma i nigdy nie będzie miał ani Sander Dekker, ani żaden holenderski sąd – z Sądem Najwyższym włącznie, ani nawet rada Sądów Najwyższych ze wszystkich krajów świata. I to niezależnie od tego kto i jaką ustawę stworzy. Żaden człowiek nie ma bowiem możliwości „odświęcenia” tego, co zostało uświęcone w sakramencie. Dlatego też ustawa Dekkera nie będzie miała żadnej mocy sprawczej.


„Obiektywnie rzecz biorąc, problem faktycznie istnieje, bo teraz zdarza się nawet, że sądy odsyłają rozwodzących się małżonków do sądu szariackiego, jak gdyby państwo holenderskie uznawało w porządku państwowym muzułmańskie prawo szariatu. Wydaje się jednak, że zupełnie wystarczyłoby, aby instytucje państwa holenderskiego przestały przyzwalać na postępującą islamizację życia społecznego kraju (...). Bez tego nawet ustawa wprowadzająca unieważnianie przez państwowe sądy sakramentów chrztu czy kapłaństwa nie pomoże...” – komentuje sprawę serwis adoptkhol.blogspot.com.

 


Źródło: adoptkhol.blogspot.com
MWł

 

  


DATA: 2019-12-02 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli minister tego zepsutego moralnie kraju uważa się za ważniejszego od Pana Boga?!
7 miesięcy temu / Adam
 
Skoro peerelowskie wadze mogły zakazać kapłańskiego powołania kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu,to dlaczego holenderskie władze państwowe nie mogą rozwiązywać sakramentów?Bolszewizm w czystej postaci rozlazł się po całej europejskiej nowoczesności i chce rządzić wszystkim.Tylko o jednym,jak zwykle,zapominają,że jeśli nienormalność za bardzo będzie wprowadzana jako normalność to naród się zbuntuje.Lepiej nie przeginać,bo można stracić wpływy,ale jeśli apetyt rośnie w miarę jedzenia smakołyków,to trudno z nich zrezygnować i ból brzucha gwarantowany.
7 miesięcy temu / pamiętamprl
 
pomysł najgłupszy z głupich ale co w wytłuszczonym akapicie jest nieprawdą?
7 miesięcy temu / lil
 
Ślepi chcą prowadzić świat. Z końcem wiadomym.
7 miesięcy temu / czloax
 
Ale jaja - to skoro chcą rozwiązywać to będą też udzielać - sakramentów. Jaja jak berety.
7 miesięcy temu / Jot
 
Powodzenia! Jak już wprowadzą ten pomysł, to jako następne proponuję ustawą znieść prawo powszechnego ciążenia. Albo 2 prawo termodynamiki. Papier wszystko przyjmie!
7 miesięcy temu / Askja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.