DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Holandia: lewicowi ekstremiści żądają zburzenia pomnika bł. Piotra Dondersa

Holandia: lewicowi ekstremiści żądają zburzenia pomnika bł. Piotra Dondersa

Pomnik błogosławionego Piotra Dondersa, stojący w holenderskim Tilburgu, wzbudził oburzenie miejscowej grupy lewicowych ekstremistów pod nazwą Keti-Koti. Ich zdaniem reprezentuje on „kolonialne i rasistowskie relacje” i chcą usunięcia monumentu.

 

Błogosławiony Piotr Donders, redemptorysta, zasłynął z niezmordowanej opieki nad Murzynami zmuszanymi do niewolniczej pracy na plantacjach, tubylczymi Indianami oraz chorymi i trędowatymi w będącym holenderską kolonią Surinamie.

 

Przez 45 lat, od 1842 do śmierci w 1887 r., uczył uciskaną ludność kolorową wiary chrześcijańskiej, pomagał jej zaspokajać potrzeby bytowe, leczył chorych na trąd i alarmował władze kolonialne o ich rozpaczliwej sytuacji, doprowadzając w końcu do poprawienia przez nie ich losu. Z największym oburzeniem odnosił się do brutalnego traktowania ludności murzyńskiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz. Umarł w opinii świętości i został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1982 r. Kościół wspomina bł. Piotra w dniu 14 stycznia.

 

W holenderskim Tilburgu (niedaleko Bredy), gdzie Donders się narodził, zbudowano w 1926 r. jego pomnik. Przedstawia on misjonarza w chwili, kiedy z czułością trzyma rękę na głowie chorego na trąd mężczyzny z obandażowanymi kikutami rąk, mającego wyraźne cechy murzyńskie. Będący wysokiej klasy dziełem artystycznym pomnik w widoczny sposób ukazuje miłość i troskę, z jaką bł. Piotr odnosi się do cierpiącego.

 

Właśnie ten pomnik wzbudził oburzenie miejscowej grupy lewicowych ekstremistów pod nazwą Keti-Koti. Ich zdaniem reprezentuje on „kolonialne i rasistowskie relacje”. „Pomnik przedstawia poczucie wyższości. Biały człowiek, Kościół katolicki, trzyma pod sobą czarnego człowieka” — stwierdziła działaczka lewicowej grupy, Mildria Mohaameth.

 

Lewicowi aktywiści zażądali od władz Tilburga zburzenia pomnika. Niestety, we władzach tych dominuje lewica i zapowiedziały już rozpoczęcie z lewakami rozmów w tej sprawie. Hugo Bos z holenderskiej fundacji Civitas Christiana, prowadzącej kampanię „Kultura pod ostrzałem”, alarmuje, że w kontekście holenderskich uwarunkowań decyzji można się z góry spodziewać. Civitas Christiana uruchomiła petycję do burmistrza Tilburga, w której wskazuje na zasługi bł. Piotra Dondersa i protestuje przeciwko burzeniu jego pomnika. Można ją podpisać tutaj

 

Pomnika broni również holenderska fundacja im. Piotra Dondersa, która poświęcająca się pomocy dla ludzi trędowatych w Azji Wschodniej. Oburzenie skandaliczną inicjatywą lewicowych ekstremistów wyraziły też wysokonakładowe gazety De Dagelijkse Standaard i De Telegraaf.

 

Źródła: De Dagelijkse Standaars i De Telegraaf, cultuurondervuur.nu

dom


DATA: 2018-01-12 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widać, że lewakom brak jakiejkolwiek kultury i kindersztuby. Chyba w każdej kulturze na całym świecie jest tak, że osoba o wyższej pozycji siedzi, a osoba o niższej stoi. A jeśli osoba niżej postawiona siedzi a wchodzi ktoś starszy lub ważniejszy, to na znak szacunku należy wstać i usiąść dopiero gdy tamta osoba usiądzie lub gdy powie żeby usiąść. Dlatego postawa rzeźby bł Piotra Dondersa wyraża właśnie postawę służącą a równocześnie pełną miłości i współczucia. Gdyby w zamyśle autora rzeźby było wyrażenie dominacji Kościoła i białego człowieka nad tubylcem, wtedy ksiądz by siedział a przed nim w postawie służalczej stał tubylec lub niewolnik.
9 miesięcy temu / lewactwo a savoir vivre
 
Kiedyś mnie takie rzeczy mocno wnerwiały teraz się przyzwyczaiłem i spływa to po mnie. Chyba dlatego że nie wierzę że będzie kiedyś takich akcji koniec. Czekam z utęsknieniem na Paruzję no bo co zostało?
9 miesięcy temu / Adam Niezgódka
 
Tylko chorzy z nienawisci do chrzescijan i katolikow ludzie, moga wysuwac publicznie takie zadania i podawac zarazem takie absurdalne argumenty!
9 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Marksizm polega na niszczeniu wszystkiego- nawet bez względu na prawdę... .
9 miesięcy temu / ollo
 
To jest właśnie lewacka ignorancja. Nie ogarniaja w ogóle sprawy a chcą burzyć. Oczekują tolerancji a sami stosują opresje. Logiki zawsze brak.
9 miesięcy temu / Mataleo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.