DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Hiszpańskie media: Watykan rozluźnia przepisy wobec księży odsuniętych od stanu kapłańskiego

Hiszpańskie media: Watykan rozluźnia przepisy wobec księży odsuniętych od stanu kapłańskiego
fot. Jacek Lagowski / FORUM

Watykan rozluźni restrykcje wobec księży, którzy odeszli ze stanu kapłańskiego i np. żyją w związkach z kobietami – podaje LifeSite News, powołując się na hiszpański portal Religion Digital. Nadal będzie im zabronione sprawować Eucharystię i spowiadać, lecz będą mogli podejmować inne czynności: rozdawać Komunię i głosić kazania, nawet w swojej dotychczasowej wspólnocie.

 

Doniesienia hiszpańskojęzycznego portalu potwierdzają anonimowe źródła LifeSite News z Watykanu. Z ich informacji wynika, że dodatkowo zostaną rozluźnione przepisy dotyczące wieku i długości oczekiwania na dyspensę z Rzymu. Zmiany łączone są z agendą skupioną wokół Synodu Amazońskiego, gdzie – jak potwierdza wielu komentatorów – najprawdopodobniej dojdzie do wyrażenia zgody na wyświęcanie „sprawdzonych, żonatych mężczyzn” (łac. viri probati). Religion Digital na potwierdzenie swoich informacji opublikował odpowiedni dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

Wynika z niego, że występujący o przeniesienie do stanu świeckiego kapłani będą musieli zostać przyjęci w swoich dotychczasowych wspólnotach, nawet ci żyjący w związku z kobietami. Dotychczasowe przepisy zabraniały zlaicyzowanym kapłanom sprawowania czynności kapłańskich; nie tylko odprawiania Mszy Św. i spowiadania, ale także rozdawania Komunii czy głoszenia homilii. Nowe przepisy „zezwalają kapłanom, którzy otrzymali dyspensę na sprawowanie funkcji niewymagających wyższych święceń”.

 

Ponadto, w wyjątkowych przypadkach przeniesiony do stanu świeckiego kapłan może się ożenić. Wytyczne nakazywały jednak, by ślub odbywał się w innym miejscu niż posługiwał kapłan, a sama ceremonia miała skromny charakter. Te przepisy również zostały zniesione, teraz będzie można nawet wziąć ślub w miejscu, gdzie „były ksiądz” dotychczas posługiwał.

 

Podczas gdy dokument potwierdza ważność święceń, a dyspensa obejmuje jedynie zwolnienie z celibatu i usunięcie ze stanu kapłańskiego, to hiszpański portal widzi nadzieję na zmianę tego stanowiska. Hiszpanie nie kryją zadowolenia ze zmian w przepisach; na jednej z grafik przedstawiają księdza w koloratce z kobietą i dzieckiem na rękach, z którym musi się ukrywać. „Ksiądz z dzieckiem na ręku byłby większym świadectwem Bożej miłości niż wszystkie celibaty świata” – przekonuje lewicowy portal.

 

Odsunięci od stanu kapłańskiego księża będą mogli nie tylko uczyć religii w szkole (do poziomu szkoły średniej), ale w niektórych przypadkach wykładać teologię na poziomie akademickim – w tym przypadku będzie wymagane specjalne pozwolenie. Zabronione im będzie jedynie branie czynnego udziału w formacji kleryków.

 

Źródło: lifesitenews.com / religiondigital.org

PR

 


DATA: 2019-10-03 11:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ tropper - owszem, prawda, ale przed objęciem papieskiego tronu musi zostać wyświecony na księdza.Nowy papież, gdy zostanie już wybrany na biskupa Rzymu, musiałby i tak przyjąć wszystkie święcenia. Może co prawda zwolnić go z tego papież, ale przecież papieża wybiera się na ogół po smierci papieża, wiec nie miałby go kto zwolnić. Chociaż współcześnie jest sytuacja kuriozalna, bo kandydata na kolejnego papieża może zwolnić Benedykt XVI, przecież nadal jest papieżem!
7 miesięcy temu / Maryna
 
Totalne dno! Posoborowie "górą"!
7 miesięcy temu / !
 
Tylko patrzeć, jak będą spowiadać i odprawiać.
7 miesięcy temu / Zbigniew
 
"kapłani będą musieli zostać przyjęci w swoich dotychczasowych wspólnotach" - ciekawe co to znaczy. Bo z tego co wiadomo to kapłan podlega biskupowi, a nie jakiejś wspólnocie. Chyba ze ta "wspólnota" to księża podlegli biskupowi. Tzn. że biskupi będą zmuszani do sprzeniewierzenia się.
7 miesięcy temu / Mirrro
 
To się Międlar ucieszy. Poza tym celibat jest kwestią dyscypliny, a nie doktryny. @Bolek Papieżem może zostać każdy mężczyzna będący członkiem Kościoła Katolickiego.
7 miesięcy temu / trooper
 
Kwestia czasu. A potem będą i rozwody. A na alimenty będą się zrzucać parafianie.
7 miesięcy temu / Ano
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.