DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Hiszpański Kościół protestuje - w muzeum nawołuje się do palenia katolickich świątyń

Hiszpański Kościół protestuje - w muzeum nawołuje się do palenia katolickich świątyń

„Jedyny kościół, który oświeca, to ten, który płonie. Przyłącz się!” - takie wezwanie znalazło się na jednym z dzieł sztuki wystawianych w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie. Wypisano je na pudełku zapałek, będącym częścią ekspozycji „Wiedza rzeczywiście użyteczna”. Sekretarz generalny, a zarazem rzecznik Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej, ks. José María Gil Tamayo wezwał dyrekcję muzeum do usunięcia z wystawy dzieła, które obraża uczucia religijne.


- Uczucia religijne powinny być szanowane - wskazał duchowny, zaznaczając, że z takim samym przekonaniem protestowałby także, jeśli obrażono by uczucia muzułmanów, żydów czy protestantów. Dodał, że wolność przekonań i wolność słowa są konieczne, ale nie mają wartości absolutnej, którą posiada jedynie godność osoby ludzkiej.

Muzeum Królowej Zofii oświadczyło, że dzieła sztuki wyrażają jedynie opinie artystów i że placówka w żadnym razie ich nie podziela.

Tymczasem Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Katolickich (AEAC) pozwało do sądu dyrektora muzeum, zarzucając mu przestępstwo polegające na obrazie uczuć religijnych oraz podżeganiu do dyskryminacji, nienawiści i przemocy z powodów religijnych.

Dyrektor ds. międzynarodowej współpracy prawej i kontaktów z religiami w ministerstwie sprawiedliwości Javier Herrera García-Canturri przyznał w rozmowie z agencją Europa Press, że znajdujące się na wystawie dzieło jest prowokujące i może być obraźliwe. Jednak - jego zdaniem - prowokacja nie jest przestępstwem.kra, KAI


DATA: 2015-01-20 07:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że przede wszystkim powinny oświecać takie muzea i od nich powinno się zacząć.
ponad 6 lat temu / Bayard
 
Wystarczy umiejętnie przeredagować wspomniane hasło i czekać jak grupa wielbicieli pokoju z północnej Afryki zrobi porządek.
ponad 6 lat temu / nobody
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.