DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Hiszpański biskup o rozwodnikach: Komunia tylko dla żyjących w czystości

Hiszpański biskup o rozwodnikach: Komunia tylko dla żyjących w czystości
Źródło: Wikimedia Commons

Biskup Juan Antonio Reig Pla z hiszpańskiej Alcalà de Henares opublikował wytyczne do papieskiej adhortacji Amoris laetitia. Podkreśla w nich, że rozwodnicy w nowych związkach nie mogą przyjmować Komunii świętej.

 

Dokument pod nazwą „Kryteria i wymagania towarzyszenia rozwodnikom w nowych związkach” hiszpański biskup opublikował po trzydniowej konferencji na temat rodziny i szkoły, która odbyła się w jego pałacu. W swoich wytycznych podkreśla, że rozwodnicy w nowych związkach nie mogą przystępować do Komunii świętej, jeżeli nie żyją w czystości.

 

„Celem drogi [towarzyszenia] jest to, by także ci ochrzczeni mogli żyć w zgodzie ze Słowem Jezusa. Dopiero gdy będą gotowi wcielić to w życie, mogą otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie i przyjmować świętą Eucharystię” – pisze biskup.

 

„W kwestii dopuszczenia do sakramentów pozostają ważne wymogi stawiane przez Urząd Nauczycielski Kościoła” – wskazuje hierarcha. Powołuje się następnie na odpowiednie ustępy  Familiaris consortio Jana Pawła II, Sacramentum caritatis Benedykta XVI i Katechizmu Kościoła Katolickiego, w których podkreśla się konieczność życia rozwodników w całkowitej wstrzemięźliwości, jeżeli chcieliby przyjmować sakramenty.

 

Jak pisze dalej hiszpański biskup, w Amoris laetitia papież Franciszek wzywa nas „do większej bliskości wobec wszystkich osób, które żyją w stanie zranionej i utraconej miłości” oraz do „przygotowywania dróg, które pozwolą osobom znajdującym się w sytuacjach nieregularnych powrót do życia zgodnego ze Słowem Jezusa”.

 

Hierarcha cytuje następnie obszernie Familiaris consortio Jana Pawła II, by potwierdzić zasadniczy brak możliwości dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, chyba, że żyliby oni ze sobą jak brat z siostrą, w pełnej czystości. 

 

„To obiektywny wymóg, który nie dopuszcza żadnych wyjątków i którego wypełnienie musi być przedmiotem uważnego rozróżniania na forum internum. Żaden kapłan nie posiada autorytetu udzielenia dyspensy od tej konieczności” – podkreśla biskup.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach


DATA: 2017-04-03 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Smutne jest to, że związek dwojga ludzi, małżeństwo, jest sprowadzane przez duchownych do seksu. Przecież seks nie jest najistotniejszym elementem zdrowego związku. Poza seksem jest jeszcze aspekt duchowy, miłość. Seks jest tylko elementem związku, dodatkiem...
ponad 2 lata temu / ja
 
@tradycja - Jak miło usłyszeć głos rozsądku, szkoda, że to jeden z bardzo nielicznych głosów. Że nie wspomnę o fakcie, że życie w "białym związku" tak czy tak jest wystawianiem się na działanie silnej pokusy, co samo w sobie również jest grzechem. To tak jakby niepijącego alkoholika posłać do meliny, gdzie alkohol leje się strumieniami. Jeśli ci cudzołożnicy nie są sobie obojętni, to niestety upadek jest więcej niż prawdopodobny.
ponad 2 lata temu / Iw
 
Tragiczne, że Biskupowi się wydaje, że małżeństwo to wyłącznie współżycie seksualne i jak nie ma współżycia w kolejnym związku po rozwodzie, to taki związek jest zgodny z wolą Bożą i czysty. Nie jest, bo każdy drugi związek jest zaprzeczeniem nierozerwalności małżeństwa i przeciwny zakazowi rozwodów o których nauczał Pan Jezus. Każdy kolejny związek po rozwodzie jest bigamią, czyli grzechem ciężkim, bez różnicy czy to jest związek biały, czysty, czy braterski.
ponad 2 lata temu / tradycja
 
Bogu niech beda dzieki! To jasna, klarowna i b. stanowcza wykladnia dla ludzi ktorzy zyja w zwiazkach niesakramentalnych i dla nas wszystkich. Wielkie dzieki dla tego hiszpanskiego Pasterza. Prosimy o takie wystapienia polskich biskupow takze, ja prosze o to juz od b. dawna!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Regionalizacja doktryny dokonuje sie na naszych oczach.
ponad 2 lata temu / Diuram
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "50598"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.