DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Hiszpańska lewica walczy z zabytkowym krzyżem. „Nie pasuje do państwa demokratycznego”

Hiszpańska lewica walczy z zabytkowym krzyżem. „Nie pasuje do państwa demokratycznego”
By Godot13/Wikimedia

Parlamentarne ugrupowanie Zjednoczona Lewica (Izquierda Unida) złożyła w Kongresie Deputowanych projekt ustawy przewidujący usunięcie krzyża z Valle de los Caidos – mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii. Alberto Garzón, szef tej partii, wchodzącej w skład bloku wyborczego Unidos Podemos, oświadczył, że skierowany do parlamentu dokument jest „propozycją prawną dotyczącą pamięci demokratycznej oraz służącą uznaniu i wynagrodzeniu cierpień ofiar frankizmu”. Ponadto hiszpański rząd chce usunąć z mauzoleum spoczywającego tam generała Franco.

 

Projekt Zjednoczonej Lewicy przewiduje desakralizację mauzoleum i usunięcie z niego wszystkich symboli religijnych, w tym w szczególności wznoszącego się nad Doliną Poległych krzyża. Wnioskodawcy określili krzyż jako „element, który nie pasuje do państwa demokratycznego”.

 

Istniejące od 1958 Mauzoleum Valle de los Caidos, zwane oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, upamiętnia wszystkie ofiary wojny domowej w Hiszpanii lat 1936-39. Spoczywają tam zwłoki osób walczących po obu stronach konfliktu. Budowę mauzoleum 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował generał Francisco Franco w 1940 r. On sam został tam pochowany wkrótce po swej śmierci w 1975 roku.

 

Teraz jednak zarówno krzyż jak i jego obrońca – generał Franco – mogą zostać usunięci z Mauzoleum. Z punktu widzenia prawa sprawa wcale nie jest jednak oczywista – zauważa w rozmowie z Polskim Radiem dr hab. Paweł Skibiński, historyk zajmujący się m.in. tematyką hiszpańskiej wojny domowej.

 

Z jednej strony bazylika, o której mowa, jest czymś w rodzaju „specjalnej osoby prawnej” hiszpańskiego prawa. Takiej, która obejmuje najważniejsze zabytki narodowe. Jednym z tych najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków jest Valle de los Caidos – powiedział profesor Skibiński w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim tłumacząc, że zgodę na usunięcie ciała Franco musiałoby wyrazić zgodę Dziedzictwo Narodowe. Jak dotąd jednak nikt o nią nie prosił.

 

Ponadto prawo do wypowiedzenia się w ten sprawie ma rodzina, która zabrała już głos. 7 wnuków Franco poprosiło Kościół o ochronę miejsca spoczynku ich przodka.

 

Współwłaściciele całego kompleksu, czyli benedyktyni z Valle de los Caidos, nie są zwolennikami wykopania generała. Musiała by się też wypowiedzieć Nuncjatura w Madrycie, bądź Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Ponieważ bazylika jest bazyliką papieską – tłumaczy historyka dodając, że Watykan milczy w sprawie.

 

 

Źródło: KAI/polskieradio.pl

MWł

 

  


DATA: 2018-07-05 10:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hiszpanie od czasu jak sobie wybrali w wyborach na przywódce P Zapatero lewaka powoli sami w większości stali się lewakami do tego czasu było państwo chrześcijańskie a teraz tak jak np Francja typowo ateistyczne sami Hiszpanie sobie wybierali takich przywódców do kogo teraz te pretensje w tym samym kierunku poszła Irlandia bo tak jest poprawnie w UE pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
A najbardziej do państwa demokratycznego nie pasuje lewica. Przykłady historii pokazują, że jest ona jej zaprzeczeniem.
ponad 1 rok temu / Eulalia
 
Lewica ani państwo demokratyczne nie pasują do niczego, co zdrowe i normalne.
ponad 1 rok temu / Salus
 
Współcześnilewicowi a raczej lewaccy barbarzyńcy nie znający szacunku dla niczego. Jednoczy ich nienawiść do kościoła katolickiego i jego symboli oraz obrońców
ponad 1 rok temu / Toni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.