DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Hiszpańscy jezuici przechodzą reorganizację

Hiszpańscy jezuici przechodzą reorganizację
fot. Patty P

Jedna prowincja zamiast pięciu – to plan hiszpańskich jezuitów, który wejdzie w życie już w 2014 roku. Do połączenia dojdzie dwa lata wcześniej, niż początkowo planowano.

 

Liczba kapłanów należących do tego zgromadzenia zmniejszyła się od 21 tysięcy w roku 1970 do do 12,7 tysiąca, liczba członków spadła w ciągu ostatnich 4 dekad z 33 tysięcy do 17,9. W skład nowej hiszpańskiej prowincji wejdzie pięć dotychczasowych: aragońska, betycka, kastylijska, Loyoli i tarragońska. - Nie jest konieczne całkowite wypełnienie wielu i różnych przekształceń, jakich wymaga połączenie naszych pięciu prowincji. Część tych przemian będzie musiało się przedłużyć i zakończyć na początku istnienia Prowincji Hiszpańskiej – tłumaczy przełożony generalny ks. Adolfo Nicolás.

 

Proces połączenia tych struktur rozpoczął się w 2008 roku i miał trwać osiem lat, nowa prowincja powstanie jednak dwa lata wcześniej. Celem zjednoczenia ma być „lepsza służba Kościołowi i społeczeństwu” oraz “odnowa misji”, rozpoczęto już pierwsze wspólne projekty apostolskie.

 

Podobny proces dotyka także Zakon Kaznodziejski. Liczba wszystkich członków tego zgromadzenia spadła z 9,5 tysiąca w 1959 do 5,9 tysiąca w roku 2011. W tej sytuacji także zdecydowali się na utworzenie jednej hiszpańskiej prowincji.

 

 

Źródło: Radio Watykańskie

mat


DATA: 2012-10-09 11:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z Kościołem to jest tak. Najpierw działał na rozpędzie apostolsko-ojcowskim. W VI wieku przyszedł św Bernard i założył zakon który przez pół milenium pchał chrzescijaństwo do przodu. Jak benedyktyni sie zdemoralizowali przyszedł czas na cystersów i reformę cluniacką. Potem do tego doskoczyły dwa doskonałe zakony żebracze , franciszkanów i dominikanów, wierne papieżowi a zarazem uwielbiane przez prosty lud. Jak już i ci zdążyli się pojawił się geniusz świętego Ignacego, a z nim Jezuici. I problem z tym, że chyba na razie koniec. Jan Paweł II liczył, że taką nowa torpedą stanie się Opus Dei, ale coś cienko na razie, na charyzmatyków niestety nie ma co liczyć z powodu ich notorycznych kłopotów z ortodoksja i posłuszeństwem. Więc chyba czekamy na nowy zakon. Bo liczenie na świeckich to tez nieporozumienie, świeccy to żniwo, a tu brak wydajnych robotników.
ponad 7 lat temu / ramona
 
Ciekawe, czy za, powiedzmy, 30- 40 lat znów będzie 5... Jeżeli zaczną się misje, to jaki będzie ich skutek?
ponad 7 lat temu / tramtam
 
Nowa wiosna xDDD a średnia wieku pewnie 78.
ponad 7 lat temu / Trololo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.