DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Hiszpanio, co zrobiłaś ze swoim chrztem? Mimo protestu tysięcy osób, władze wyburzyły krzyż

Hiszpanio, co zrobiłaś ze swoim chrztem? Mimo protestu tysięcy osób, władze wyburzyły krzyż
fot. tt/@AbogadosCrist

„Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” – to kojarzone z okresem stalinizmu lat 40. i 50. XX wieku hasło od kilku lat nabiera zupełnie nowego znaczenia. Dzisiaj wszelkiej maści postępowcy walczący z „katolickim ciemnogrodem” przy użyciu bolszewickich metod mogliby wypisać na swojich sztandarach „Pokażcie nam krzyż, a wymyślimy, jak go zlikwidować”.

 

6 czerwca 2018 roku na mocy decyzji podjętej przez władze hiszpańskiego Vall d’Uixó został zburzony krzyż stojący w centrum miasta. Według miejscowego ratusza monument był… pamiątką po generale Franco i dlatego podjęto decyzję o jego likwidacji.

 

Wyburzanie najważniejszego symbolu katolików rozpoczęto na początku czerwca. Zostało ono jednak wstrzymane 5 czerwca, kiedy grupa 200 mieszkańców miasta otoczyła krzyż i zaczęła go bronić skandując przy tym hasło „Chcemy krzyża!”. 6 czerwca problemy z protestującymi zostały rozwiązane. Na miejsce przybyła policja, która ogrodziła teren „prac budowlanych” i pilnowała, aby krzyż został zlikwidowany. Nie pomogła nawet petycja przeciwko wyburzeniu krzyża, którą podpisało ponad 13 tys. osób. Lokalne władze okazały się nieugięte w swojej niechęci do katolickiego znaku.

 

To nie pierwsze antykatolickie działanie władz Vall d’Uixó. Wcześniej burmistrz miasta Tanii Baños doprowadził do zmian nazw ulic  Świętej Rodziny i św. Jana Pawła II, a także wprowadzał w błąd mieszkających tam katolików, publicznie stwierdzając, że hiszpańskie prawo nie dotyczy obiektów katolickich.

 

 

 

Krzyż znajdował się na placu Pokoju w centrum Vall d’Uixó od ponad 70 lat. W 1979 r. ówczesny burmistrz, wywodzący się z Partii Komunistycznej, nakazał usunąć z pomnika elementy nawiązujące do wydarzeń wojny domowej i zmienić nazwę placu (który wcześniej nosił nazwę placu Męczenników) – sam krzyż pozostał jednak na miejscu.

 

Według hiszpańskiego Prawa Pamięci Historycznej, które weszło w życie 26 grudnia 2007 r., wymagane jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich symboli upamiętniających i wychwalających przewrót wojskowy z 1936 r. oraz rządy gen. Francisca Franco. Prawa wielokrotnie używano w celu uzasadnienia dla rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej.

 

Źródło: tvp.info, Twitter

TK

 


DATA: 2018-06-07 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe kiedy zrozumiesz że "zlikwidować co do jednego, bez litości i miłosierdzia" jest właśnie dewizą lewactwa i szatana. Nas wyrżną i zostaniemy męczennikami w imię Pana Boga. Ciebie wyrżną i co ci przyjdzie z twojego męczeństwa skoro masz takie poglądy? Opamiętaj się.
ponad 2 lata temu / do agricola
 
Ciekawe kiedy zrozumiecie, że to nie wojna na poglądy a walka o życie. To już w Hiszpanii było... Zatrzymał to Franco, ale tylko zatrzymał. Powinien zlikwidować, co do jednego, bez litości i miłosierdzia. Litość i miłosierdzie nie przysługuje sługom Szatana. Oni czekają chwili, kiedy będą na tyle silni, że was miłosiernych i litościwych bez litości i miłosierdzia wyrżną. Albo Pan Bóg albo Szatan, pluralizmu tu nie będzie.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Tak. Generał Francisco Franco Bahamonde był zbawcą Hiszpanii. Teraz Espania to już kloaka, szambo
ponad 2 lata temu / Caeterum censeo
 
Dla nas katolików to nie "tylko symbol".
ponad 2 lata temu / do XYZ
 
To tylko symbol
ponad 2 lata temu / XYZ
 
Oby pojawił się następca generała Franco i oczyścił znowu Hiszapnię.
ponad 2 lata temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.