DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. Mikołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Hiszpania: rośnie niechęć wobec monarchii

Hiszpania: rośnie niechęć wobec monarchii
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

W Hiszpanii nasilają się apele wyrażające sprzeciw wobec monarchii. Organizuje się nieformalne plebiscyty wskazujące na wzrost liczby jej przeciwników. Ugrupowania promujące koniec monarchii rosną w siłę. Dzieje się tak, pomimo że król nie posiada żadnej istotnej władzy i służy głównie jako atrakcja turystyczna.

 

Hiszpańskiej rodzinie królewskiej zaszkodził szczególnie skandal korupcyjny, którego negatywnym bohaterem okazał się szwagier króla, Inaki Urdagarin. W 2018 roku sąd skazał go na niemal 6 lat więzienia za defraudację 6 milionów euro. Afera korupcyjna i medialne nią zainteresowanie przyspieszyło abdykację Juana Carlosa w 2014 roku i objęcie godności monarchy przez jego syna Filipa VI – zauważa Marcin Zatyka na łamach „Idziemy”.

 

Ten ostatni cieszy się trochę większą popularnością Hiszpanów, jednak i on budzi kontrowersje, zwłaszcza wśród separatystów. Warto zauważyć, że jesienią 2018 roku parlament Katalonii przyjął antymonarchistyczną rezolucję. Monarchię uznano w niej za system przestarzały i wrogi demokracji. Po upływie kilku tygodni podobne stanowisko zajął autonomiczny parlament Kraju Basków.

 

Według dziennika „Publico” w 2 połowie 2018 roku w różnych częściach Hiszpanii zorganizowano w ponad 20 dzielnicach i małych miejscowościach oraz 18 ośrodkach uniwersyteckich. Około 90 procent uczestników opowiedziało się za zniesieniem monarchii.

 

Z kolei hiszpański dziennikarz Angel Luis de Calle twierdzi, że w Hiszpanii poparcie dla monarchii jest niższe niż 50 procent. To mniej niż w innych europejskich monarchiach. Za zniesieniem instytucji monarchii opowiada się choćby blok Unidas Podemos, do którego należą między innymi komuniści.

Hiszpańska monarchia dawno już straciła realną władzę i utraciła tradycyjny charakter. Mimo wszystko samo istnienie tej instytucji najwyraźniej przeszkadza lewicy. Kojarzy się bowiem z katolicką przeszłością i hierarchicznością, sprzeczną z radykalnym egalitaryzmem.

 

Źródła: Idziemy nr 32 11.08 / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-08-14 07:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wszystkie monarchie są od koburgów a to nic dobrego. widsorowie wzieli nazwysko od pałacu i nikt nie zadaje pytań tak samo dlaczego w zamku jest sala masońśka. nie taką monarchię chcemy. tylko prawdziwy katolik może być namiestnikiem Chrystusa.
3 miesiące temu / asaa
 
Wszystkie masońskie rewolucje począwszy od antyfrancuskiej przez bolszewicką w Rosji, oraz I WŚ miały za cel zlikwidowanie wszelkich monarchii, czy to rosyjskiej czy katolickiej Austrowegier. Dla niepoznaki pozostawili tylko "monarchie" masońskie, Rada Regencyjna po Traktacie Wersalskim również zamierzała przywrócić monarchię w Polsce lecz Piłsudski zadbał osobiście o zniweczenie tych planów. "Historycy" w II i w IIIRP dopasowali i dopasowują propagandę histo/e/ryczną do bolszewickiego totalitaryzmu masonerii francuskiej i szkockiej.
3 miesiące temu / celowo
 
Niechęć do instytucji Króla niesie także niechęć do określeń typu Chrystus Król. Wiadomo oczywiście co lewicowcy osiągnęli likwidując te instytucje kiedyś. Kolchozy.
3 miesiące temu / bl
 
Po prostu utrzymanie takiego fasadowego króla i reszty dworu kosztuje podatników ciężkie pieniądze, a realne korzyści z tego żadne, jeśli pełnią tylko rolę maskotek-celebrytów.
3 miesiące temu / rndm1234
 
Wiadomo komu w zasadzie przeszkadza Krol, Krolowa, Ksiaze itd? W takim razie PAN BOG jest jedynym KROLEM nad Krolami, tak pisze w PISMIE SWIETYM.
3 miesiące temu / Jara
 
Te Monarchie na zachodzie są zmasonizowane, dlatego potrzebna jest restauracja od wyznawanego wszechobecnego masonizmu.
3 miesiące temu / axe
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.