DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Hiszpania: procesje bractw ku czci Męki Pańskiej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek

Hiszpania: procesje bractw ku czci Męki Pańskiej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek

W Hiszpanii Wielki Czwartek i Wielki Piątek to główne dni dla bractw pokutnych. Na ulicę wychodzą wówczas najważniejsze procesje. Szczególnie intensywnie przeżyją ten czas mieszkańcy Sewilli, gdzie o północy rozpocznie się niezapomniana madrugá.


Na ulice Kordoby wychodzi dzisiaj sześć bractw pokutnych. Jako pierwsze Sagrada Cena – jedyne w mieście poświęcone Ostatniej Wieczerzy i ustanowieniu Eucharystii. Następnie Nazareno, Caído, Caridad, Cristo de Gracia (El Esparraguero) i Angustias. Niesione pasos, czyli stacje, przedstawiają Jezusa dźwigającego krzyż, upadającego pod jego ciężarem, bądź Chrystusa ukrzyżowanego. Idące dziś w procesjach bractwa to jedne z najstarszych w Kordobie. Ich korzenie sięgają XVI i XVII wieku, a nawet wcześniej. Bractwo Caridad powstało w połowie XV wieku (1469). Zajmowało się chorymi, wdowami i sierotami oraz wykupem niewolników. Niesione paso to XVI-wieczna rzeźba przedstawiająca Jezusa na krzyżu i klęczącą u jego stóp Maryję. Z kolei Bractwo Chrystusa upadłego pod krzyżem – El Caído – jest najliczniejszym w dniu dzisiejszym. Ma ponad 1500 członków i ok. 600 nazaranenos. Łącznie weźmie udział w dzisiejszych procesjach ponad 7 tys. osób.


Najtrudniej mają costaleros dźwigający na barkach ciężkie pasos. Tylko wczoraj ponad 60 potrzebowało pomocy lekarskiej. O północy rozpocznie się w Kordobie tzw. madrugá, czyli procesja, która potrwa do świtu. W porównaniu do Sewilli jest skromna.


W stolicy Andaluzji wyjdą dzisiaj o północy główne procesje. Radość jest ogromna, ponieważ po raz pierwszy od pięciu lat nie będzie padał deszcz. W innych regionach Hiszpanii na uwagę zasługuje dzisiaj Hellín koło Albacete, gdzie wychodzi Procesja Milczenia. Po jej zakończeniu rozpoczyna się tamborada, czyli bicie w bębny, które potrwa nieprzerwanie aż do wielkopiątkowej procesji złożenia Jezusa w grobie. W Cartagenie (Murcja) Procesja Milczenia ma charakter konduktu pogrzebowego – odbywa się bez światła i muzyki.


Milczenie przerywa jedynie śpiew przejmujących saet. W Ameryce Łacińskiej na uwagę zasługuje miejscowość Alanje (Chiriquí) w Panamie, gdzie znajduje się słynąca łaskami figura Chrystusa.


W Wielki Czwartek ludzie przybywają z daleka, aby przeprosić Go za grzechy popełnione w ubiegłym roku, podziękować za otrzymane łaski, prosić o pomoc i błogosławieństwo.KAI, kra

DATA: 2014-04-18 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co teraz dzieje sie z Hiszpania tak samo jak z Polska.. Szatan atakuje tylko co najlepsze i nie zdobyte jeszcze!
2 miesiące temu / margreth
 
BOG ZAPLAC!
2 miesiące temu / margreth
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.