DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Hiszpania: ponowny pogrzeb gen. Franco. Jego szczątki przeniesiono na cmentarz Mingorrubio

Hiszpania: ponowny pogrzeb gen. Franco. Jego szczątki przeniesiono na cmentarz Mingorrubio
Fotograf: MediaPunch / BACKGRID

W czwartek trumna ze szczątkami gen. Francisco Franco, byłego premiera Hiszpanii, została przeniesiona z bazyliki w mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na cmentarz Mingorrubio położony w miejscowości El Pardo.

 

Ponowny pochówek został przeprowadzony z inicjatywy socjalistycznego rządu Pedra Sancheza. Premier twierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Socjalistyczny premier Hiszpanii stwierdził, że obecność szątków gen. Francisco Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

 

Rodzina generała do końca próbowała uniemożliwić ekshumację Francisco Franco. Po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy w Madrycie przeniesienia zwłok polityka poza Dolinę Poległych, wnuki Franco zaskarżyły ten werdykt do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak przychylił się do orzeczenia Sądu Najwyższego.

 

Także o. Santiago Cantera, opat kompleksu klasztornego, w którego bazylice spoczywały zwłoki Franco, był przeciwny ekshumacji hiszpańskiego generała. Duchowny potwierdził w środę, że złożone przez niego doniesienie do sądu wynikało ze złamania hiszpańskich przepisów o rozdziale Kościoła od państwa. Benedyktyn wskazał, że państwo nie ma prawa prowadzić działań bez zgody władz kościelnych na terenie podlegającym ich jurysdykcji.

 

Opat bazyliki, w której złożony został w 1975 r. gen. Francisco Franco, skierował też protest do władz archidiecezji Madrytu, Konferencji Episkopatu Hiszpanii, a także do Stolicy Apostolskiej. Poinformował swoich przełożonych, że od kilku dni hiszpańskie służby nie pozwalają jemu oraz braciom z zakonu benedyktynów mieszkającym w opactwie wchodzić do bazyliki, w której złożony był Franco.

 

Do Watykanu wpłynął również list, zatytułowany: „Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca hiszpańskich katolików”. Do papieża Franciszka zwrócili się w nim katolicy z Hiszpanii i proszą o interwencję, która umożliwiłaby zablokowanie przeniesienia zwłok gen. Franco z Doliny Poległych.

 

W liście podkreślano, że wojna domowa, w której brał udział generał Franco, wybuchła m.in. w obronie prześladowanych przez komunistów katolików. „Z jednej strony w konflikcie walczyli marksiści antyhiszpańscy, przeciwnicy Boga, (...) a z drugiej obrońcy Hiszpanii, wiary katolickiej oraz chrześcijańskiego światopoglądu o człowieku i społeczeństwie” – napisali przeciwnicy ekshumacji Franco. Przypomnieli też, że przeciwnicy generała podczas wojny domowej zabili „tysiące osób duchownych, w tym biskupów”.

 

 

Źródło: KAI, rmf24.pl

WMa

 


DATA: 2019-10-24 19:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pisane o Franco jako tylko o premierze Hiszpanii jest propagowaniem ustrojów o charakterze totalitarnym, co podlega pod Art. 256 Kodeksu Karnego. Franco był przede wszystkim FASZYSTOWSKIM DYKTATOREM.
9 miesięcy temu / XXX
 
Z bazyliki zabrali? I biuskupi pozwolili? Przenieśli chyba po to aby potem nagrobek bezcześcić bezkarnie - zobaczycie.
9 miesięcy temu / Jot
 
Następne zwycięstwo gen. Francisco Franco.Generał bardzo chciał być pochowany na cmentarzu w Mingorrubio u boku żony i to mu umożliwił hiszpański socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza,któremu już nic nie pomoże w nadchodzących wyborach 10 listopada 2019 roku
9 miesięcy temu / Dolores
 
Mógłbyś sobie, @Leon, odpuścić chociaż te komunały o LUDZIE HISZPAŃSKIM. Zaraz przypominają się czasy komuny i tzw. demokracja ludowa!
9 miesięcy temu / Jan
 
Skandal światowy! Znów rząd bolszewicki w Hiszpanii - historia się powtarza!
9 miesięcy temu / Zbigniew
 
@Jeżeli cenzor tego portalu pozwoli odpiszę Ci.
9 miesięcy temu / Leon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.