DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Hiszpania: ponad 62 procent mieszkańców nie przychodzi na Msze święte bądź robi to rzadko

Hiszpania: ponad 62 procent mieszkańców nie przychodzi na Msze święte bądź robi to rzadko
Fot. Pixabay

Z najnowszego badania Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie wynika, że w hiszpańskich kościołach sporadycznie pojawia się na Mszach świętych lub w ogóle w nich nie uczestniczy ponad 62 procent obywateli Hiszpanii. Eksperci państwowego ośrodka badawczego wskazują, że nigdy w historii tego kraju tak wysoki odsetek populacji deklarował absencję na uroczystościach religijnych.

 

Socjologowie zaznaczają, że zjawisku poszerzania się grona osób niepraktykujących towarzyszy zwiększona aktywność Kościoła na płaszczyźnie społecznej, szczególnie charytatywnej. Z danych hiszpańskiej Caritas wynika, że pomaga ona już blisko 5 mln osób w tym liczącym 47 mln mieszkańców kraju.

Z opublikowanych w połowie kwietnia danych Fundacji Ferrer i Guardia oraz statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) wynika, że uznawana do niedawna za katolicką Hiszpania przeżywa największy spadek religijności w swojej historii. Choć nominalni katolicy stanowią tam dwie trzecie populacji, to coraz rzadziej deklarują swoją wiarę i nie uczestniczą w obrzędach religijnych. To samo źródło wskazuje, że po 2015 r. nastąpił też najwyższy w historii wzrost liczby niewierzących wśród osób w wieku 18-24 lat. Co druga z nich deklaruje, że nie wierzy w istnienie Boga.

Spadek do rekordowego poziomu zanotowano też w przypadku zawierania ślubów kościelnych. O ile w sakramentalny związek małżeński wchodziło w 1992 r. blisko 80 procent hiszpańskich par, które sformalizowały wspólne życie, to już w 2018 r. uczyniła to zaledwie co piąta.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2019-04-23 20:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie ma diecezji NOWOSĄDECKIEJ..to tarnowska..a co do jakości i ilości uczeszczających - nie idzie to w parze z wiarą, to tylko rodzinny zwyczaj i "co ludzie powiedzą" na wsiach..wiem bo stad jestem
ponad 1 rok temu / trydentina
 
Mieszkam w Hiszpanii od 2016 r. powiem, że na moje oko dużo więcej osób nie chodzi do kościoła. W niedziele w kościele jest 10 - 20 osób, a średnia wieku to jakieś 50 lat. Hiszpania straciła już dwa pokolenia, bo w kościele są tylko babcie i dziadkowie. Nawet emigranci z Ameryki Południowej tego nie zmienią. Młodzież tutaj tylko pije, imprezuje i chodzi często ze szkołyna manifestacje feministyczne i lgbt... Warto też wspomnieć, że w niektórych kościołach Msza Święta jest w sprawowana w sposób skandaliczny. Kościół to nie organizacja charytatywna, tu w Hiszpanii to chyba już tylko to zostało z Kościoła.
ponad 1 rok temu / ty
 
W Polsce liczba dominicantes to średnio 35%. Najwięcej jest w diecezji tarnowskiej, nowosądeckiej oraz na Podkarpaciu. Dobrze nie tylko religijności zrobiłoby przywrócenie powszechnej, obowiązkowej służby wojskowej. To nie tylko szkoła życia, ale i patriotyzmu oraz religijności. kateheza w szkołach powinna być obowiązkowa, a ocena z niej - wliczana do średniej. Niestety, bez dreastycznych ruchów ze strony zarówno kościoła jak i państwa - czeka nas druga Irlandia.
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
Jak to szybko postepuje,kilka lat i zmiana epokowa.Bog dopuszcza jakas straszna rzecz i strach myslec do czego to zmierza."Kto wytrwa do konca,ten bedzie zbawiony"
ponad 1 rok temu / Pol
 
@XYZ W teatrze na spektaklu czy w operze też są wolne miejsca. I nikt z tego powodu larum w wszczyna.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Wskazane wyniki co do uczestnictwa w praktykach religijnych wydają się być nierealistyczne. Przecież tam są puste kościoły i nie klęka się w trakcie Mszy nawet. Nie ma spowiedzi, bo "wystarcza spowiedź powszechna". Te statystyki to chyba sprzed Soboru? 38% uczestniczyłoby w niedzielnej Mszy? Trudno mi w to uwierzyć. Jakby 15% dzisiaj uczestniczyło, to byłby to spektakularny sukces. W Polsce mamy 40% praktykujących, z czego nie wiadomo ile % w ogóle wierzy. Połowa? A ile zna i uznaje doktrynę katolicką oraz naukę moralną? 2%?
ponad 1 rok temu / Michał
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.