DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Hiszpania: lewica niszczyła krzyż i śpiewała „Międzynarodówkę”, ale… „coś poszło nie tak”. Są ranni

Hiszpania: lewica niszczyła krzyż i śpiewała „Międzynarodówkę”, ale… „coś poszło nie tak”. Są ranni
Larrabetzu, niszczenie pomnika z krzyżem; na dole flagi: katalońska i baskijska. Źródło: rzut ekranu z YouTube: news tv2.

Potężny kamienny pomnik z krzyżem wyburzany przy śpiewie komunistycznej „Międzynarodówki” i pięści uniesione w górę na znak popierania idei rewolucyjnych – jeśli ktoś myślał, że takie zdarzenia nie dzieją się w Hiszpanii od zakończenia wojny domowej, to musi zweryfikować swój pogląd. Demontaż zabytkowego krzyża zamienił się w lewicową manifestację ideologiczną, lecz jednocześnie pokazał, że Pan Bóg nie pozwoli z siebie kpić.

 

Wydarzenie miało miejsce w pierwszych dniach lipca w baskijskiej miejscowości Larrabetzu. Likwidacja potężnego kamiennego obelisku z krzyżem została zarządzona przez Radę Miasta już z końcem kwietnia. Decyzja zapadła jednogłośnie. Krzyż na górze Gaztelumendi (gmina Larrabetzu) upamiętniał żołnierzy podległych generałowi Francisco Franco, którzy zginęli w ramach bitwy o Intxortas w roku 1937. Konstrukcja powstała w czasach rządów znienawidzonych dzisiaj w zlewaczałej Hiszpanii frankistów. Na miejscu dotychczasowego upamiętnienia żołnierzy prawicy Rada Miasta postanowiła umieścić tablicę odnoszącą się do walczących „o wolność” bojowników „przeciw faszyzmowi”.

 

Podczas demontażu pomnika z krzyżem, „z nieznanych powodów” obelisk spadł na inne miejsce niż planowali organizatorzy wydarzenia. Monument złamał się w taki sposób, że kamienne elementy spadły na obserwujących działania. Poważne obrażenia (w tym złamania kończyn) odniosły trzy osoby. Tylko najlżej ranna czwarta osoba (z obdarciami skóry) nie wymagała hospitalizacji. 

Odpowiedzialna za skandaliczną likwidację pomnika z krzyżem Rada Miasta Larrabetzu wyraziła solidarność z ofiarami zdarzenia. Zapowiedziano także śledztwo mające wyjaśnić, dlaczego obelisk, wbrew planom, spadł na gapiów. Demontaż nadzorowały osoby upoważnione do dbania o bezpieczeństwo. 

Przed wybuchem hiszpańskiej wojny domowej w Kraju Basków politycznie dominowali nacjonaliści z Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). Mimo konserwatywnych przekonań i nikłej zbieżności ideowej z siłami lewicowo-liberalnymi liderzy PNV zdecydowali się poprzeć siły republikańskie w walce z frankistami, licząc na uzyskanie szerokiej autonomii w państwie zarządzanym przez lewicę. Zwycięstwo prawicy w wojnie domowej oznaczało dla baskijskiego ruchu narodowego ciężkie czasy. Część działaczy podziemia zaangażowała się w terrorystyczny ruch ETA. Dzisiaj o niepodległość Kraju Basków zabiegają nie tylko konserwatywne, ale także lewicowe formacje nacjonalistyczne. W gminie Larrabetzu rządzi dziś skrajnie lewicowa (ale i niepodległościowa) Euskal Herria Bildu, która w strukturach europejskich współpracuje z ekologiczną, feministyczną, marksistowską i komunistyczną grupą Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica.

 


Źródło: elmundo.es / deia.com / 20minutos.es / YouTube

MWł
 


DATA: 2017-07-21 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To się nazywa natychmiastowa karma.
ponad 3 lata temu / to ja
 
Bydlaki dostali ostrzeżenie
ponad 3 lata temu / ierzy
 
"Każdy, kto upadnie na ten kamień, roztrzaska się, a na kogo on by upadł, rozbije go w proch"
ponad 3 lata temu / cytat z Biblii
 
"Nie ma przypadków, są znaki" pozdr.
ponad 3 lata temu / mar219
 
Płakał nie będę.
ponad 3 lata temu / Wuwu
 
Mam wrażenie że było tam bardzo niewielu bolszewików.Lecz poza nimi tylko służby.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.