DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Hiszpania: Kongres chce rozwiązania układów ze Stolicą Apostolską

Hiszpania: Kongres chce rozwiązania układów ze Stolicą Apostolską

Kongres Deputowanych - izba niższa parlamentu Hiszpanii - przegłosował prośbę do rządu, aby ten rozwiązał układy ze Stolicą Apostolską oraz usunął nauczanie religii z programów szkolnych. Propozycję w tej sprawie, niemającą charakteru przepisu prawnego, zatwierdziła najpierw parlamentarna Komisja Oświaty 18 głosami za przy 17 przeciw i jednym wstrzymującym się.

 

Wniosek Kongresu jest odpowiedzią na prośbę stowarzyszenia „Świecka Europa” i ok. 40 innych ugrupowań, które w październiku 2016 wprowadziły ten projekt do Kongresu za pośrednictwem lewicowej partii Unidos Podemos i Koalicji Compromís. Później zaakceptowała go (z pewnymi poprawkami) Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza i w tej formie propozycja trafiła pod obrady izby niższej Kortezów.

 

W dyskusji nad projektem rzeczniczka centroliberalnej partii Ciudadanos - Marta Martin skrytykowała ideę zerwania umowy ze Stolicą Apostolską, przypominając, że jest to dokument międzynarodowy i sprawa ma wymiar konstytucyjny. Według posłanki cała inicjatywa ma charakter „sloganów wyborczych” oraz jest „oportunistyczna i powtarzająca się”.

 

Inna deputowana – Silvia Valmana z rządzącej Partii Ludowej podkreśliła, że przejawem demokracji jest postępowanie zgodne z konstytucją i z układami międzynarodowymi, zapewniającymi wolność religijną, a taki charakter mają Porozumienia ze Stolicą Apostolską. Przypomniała, że nauczanie religii i ocena z niej na świadectwie szkolnym obowiązują w 13 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a w dalszych 14, w tym także w Hiszpanii, są one opcjonalne.

 

Porozumienia między Państwem Hiszpańskim a Stolicą Apostolską obejmują cztery układy, podpisane 3 stycznia 1979, które zastąpiły konkordat z 1953. Miały one za zadanie przystosować stosunki między obu stronami i miejsce Kościoła do warunków państwa niewyznaniowego, jakim jest Hiszpania w świetle konstytucji z 29 grudnia 1978. Układy te dotyczą zagadnień prawnych, nauczania i spraw kulturalnych, posługi religijnej w siłach zbrojnych i służby wojskowej duchownych oraz spraw gospodarczych.

 

Jednym ze skutków prawnych porozumienia jest utrzymanie nauki religii w szkołach hiszpańskich, tak jak to gwarantował konkordat, zawarty ze Stolicą Apostolską jeszcze przez rząd gen. Franco i który m.in. zapewniał Kościołowi katolickiemu szczególne miejsce w życiu publicznym.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-02-22 18:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby to było słuszne i mądre podejście, potrafiłbyś podać uzasadnienie swojej opinii. A skoro nie umiesz, to znaczy że nie rozumiesz pojęć których używasz, dlatego nazywasz głupotę "mądrością".
ponad 2 lata temu / do max
 
Bardzo słuszne i mądre podejście. W Polsce tez powinno Konkordat wypowiedzieć się. Polska by na tym wiele zyskała.
ponad 2 lata temu / max
 
Allah już czeka u bram.
ponad 2 lata temu / JimmyJazz
 
Masakra co się tam dzieje. Mam nadzieję, że znajdą się w Hiszpanii tacy, którzy zablokują te lewackie wymysły.
ponad 2 lata temu / niki
 
Czy Prymas Polak opowie Polakom ,jak Purpuraci (z biskupem Michalskim,Pieronkiem czy Gocłowski) nawołujący do wstapienia do Eurokołchozu wywiazali się ze swojego hasła o nawracaniu Europy????
ponad 2 lata temu / Jakieś sukcesy????
 
Hiszpanio obudź się, bo lewactwo wprowadzi tobie islam i zaprzepaści wynik tak ważnej dla Europy reconquistę!
ponad 2 lata temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.