DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Hiszpania: kobiety coraz mniej chcą być matkami

Hiszpania: kobiety coraz mniej chcą być matkami
Fot. Pixabay

Hiszpania jest krajem, gdzie kobiety najpóźniej w całej Unii Europejskiej rodzą swoje pierwsze dzieci. 60 procent matek czyni to po raz pierwszy w wieku 30-39 lat. Blisko 9 procent ma ponad 40 lat – wynika z danych za rok 2017, opublikowanych przez Eurostat.

 

Urodzić pierwsze dziecko w Hiszpanii przed 30. rokiem życia powoli staje się rzadkością. 60 procent kobiet, które zostały matkami po raz pierwszy, ma 30-39 lat. Jest to najwyższy taki odsetek w Unii Europejskiej. Podobna sytuacja panuje w Grecji, Irlandii, Włoszech i Luksemburgu. Ponadto w Hiszpanii blisko 9 procent (8,8) kobiet urodziło po raz pierwszy po czterdziestym roku życia. Taka sytuacja nie istnieje w żadnym innym kraju Unii. Z danych Eurostatu wynika także, że Włochy i Hiszpania znajdują się w czołówce pod względem liczby kobiet, które zostały matkami po raz pierwszy po 50. roku życia – poprzez techniki sztucznego zapłodnienia.

Zdaniem ekspertów, ponad połowa kobiet, które nigdy nie zostaną matkami – choć tego by chciały – nie robi tego z powodu braku godziwej pracy, dostępu do mieszkania, czy też pomocy ze strony państwa. Pod tym względem obserwuje się głęboką przemianę kulturową. Kobiety stawiają dzisiaj bardziej na stabilność ekonomiczną i pracowniczą niż na macierzyństwo bez żadnego wsparcia. Taka sytuacja rodzi pytania o przyszłość. – Ponad 20 procent kobiet, które urodziły się w latach 70., nie będzie miało dzieci. Oznacza to, że po osiągnięciu podeszłego wieku nie będą mogły liczyć na żadną sieć rodzinnej pomocy. Trzeba będzie przygotować inne systemy opieki społecznej – ocenił Diego Ramiro z Wyższej Rady ds. Badań Naukowych.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews

RoM

 

 

 


DATA: 2019-08-07 18:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wszystkiemu winna antykoncepcja, a dokładnie pigułka. I to, że faceci na nią naciskają.
11 miesięcy temu / kobieta
 
To ich sprawa kiedy i czy rodzą dzieci. Nie mieć dzieci to nie grzech. A, że ciąże coraz później. No cóż. Najpierw szkoły, potem studia, potem praca. Czemu kobieta ma wcześniej urodzić dziecko? A kto je potem utrzyma i wyżywi?
11 miesięcy temu / trooper
 
Niektóre chcą i modlą się o potomstwo codziennie, tak jak ja, na razie bez skutku. Jestem gotowa nawet zostawić dobra prace i poświęcić się rodzinie, bez względu na opinie innych. Nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka.
11 miesięcy temu / orzeszek
 
@moj komentarz: To, że ludzie zaczynają się dziwić, że w wyniku seksu zachodzi się w ciążę to skutek kilkudziesięciu lat istnienia antykoncepcji. Ludzie dziś za normę i regułę uważają bycie "na pigułce", takie podejście przeorało kompletnie mentalność i zamieniło dorosłych ludzi w rozwydrzone bachory. I tylko tych dzieci mi żal, na które kobieta "złapała" faceta. Swoją drogą, też trzeba mieć "nieźle" w głowie, żeby łapać faceta "na dziecko". I to mnie odrzuca dziś od tematów damsko - męskich. Świat się stoczył moralnie praktycznie na dno. Załóżmy, że miałbym rodzinę i dzieci - jaki świat je by czekał?
11 miesięcy temu / Pokręć
 
może przeczytaj artykuł
11 miesięcy temu / @Samanta
 
Trafiło się tu paru malkontentów i narzekają.A to nie ma prawdziwych chłopów,a to brak kobiet,a to zdziwko,że w ciążę można zajść w wyniku seksu.Ludzie,a może w pierwszej kolejności z wami coś nie tak!Idź do kościoła,idź na pielgrzymkę,zapisz się do jakiejś organizacji katolickiej,tam kogoś znajdziesz.Jak chcesz znaleźć ludzi o podobnych sobie poglądach to należy udać się do takiej grupy,a nie siedzieć w domu i jęczeć.A jak partner nie chce ciąży u partnerki to niech se zaradzi na to.Można i to skutecznie i wcale to nie są piguły.Jak chce się używać,a nie chce się ponosić konsekwencji tegoż,to se trza jakoś zaradzić,a nie narzekać,że na ciążę złapała!Zresztą co to za partner,że chce czegoś,ale nie potrafi przyjąć skutków tegoż.Dziecinada to jakaś,a nie dorosłość.
11 miesięcy temu / mój komentarz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.