DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Hiszpania: Filip VI zaprzysiężony na króla

Hiszpania: Filip VI zaprzysiężony na króla
fot. wikimedia.commons

Książę Filip został królem Hiszpanii. W Kortezach wśród uczestników proklamacji Filipa VI Burbona byli m.in. nuncjusz apostolski abp Renzo Fratini i przewodniczący hiszpańskiego episkopatu abp Ricardo Blázquez. Biskupi i stowarzyszenia katolickie życzą nowemu monarsze owocnego panowania.

 

Od czasów królów katolickich Izabeli i Ferdynanda w Hiszpanii nie ma koronacji, natomiast odbywa się proklamacja nowego władcy przez odpowiednie władze i lud. Obecnie w Hiszpanii istnieje tzw. monarchia parlamentarna.

 

O czwartek godz. 10:47 w obecności dwóch izb parlamentu król Filip ślubował zachowanie konstytucji i poszanowanie prawa. Tym razem nie było żadnego elementu religijnego – ani krzyża, ani Biblii.

 

W swoim wystąpieniu nowy król podziękował Juanowi Carlosowi oraz Zofii za lata pracy i poświęcenia na rzecz Hiszpanii. Filip VI zaapelował o uszanowanie jedności w różnorodności językowej i kulturowej, która jest cechą charakterystyczną kraju i jego bogactwem. Pamiętał o ofiarach terroryzmu, a także o tych, którzy najbardziej cierpią z powodu kryzysu ekonomicznego, zwłaszcza o ludziach młodych. – Mamy obowiązek przekazać orędzie nadziei – powiedział. Zwrócił uwagę, że trzeba też więcej etyki i przykładu ze strony polityków i instytucji politycznych, w tym także ze strony króla. – Korona będzie bardziej integralna, uczciwa i transparentna – obiecał Filip VI.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-06-20 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co to za królowie są w Hiszpanii, co nie są koronowani i namaszczani przez Prymasa albo kardynała albo chociaż biskupa. Kraje hiszpańskie poddają się i ulegają lewicowym mrzonkom pod każdym względem od moralnej przez łamaną tradycję po sprawy polityczne i ekonomiczne. Szkoda. A nawet sportowe, piłkarskie w dniu abdykacji (pseudo)króla Jana Karola (zdrajcę wiary i hiszpańskich ludów) Hiszpańska Reprezentacja Piłki Kopanej odpadła z obrony tytułu Mistrz Świata. Czyż nie jest to symboliczny znak? Piękny, znak od Boga, od Ducha Świętego.
ponad 6 lat temu / cysorz
 
picu, picu; szkoda gadać; co to za monarcha, którego nie chcą ludzie; proszę porównać monarchię Hiszpanii do monarchii w Wlk. Brytanii i owacji dla królowej Elżbiety II czynionej przez lud; tak więc, monarchia tak, ale jaka?
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.