DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Hiszpania: dziura w budżecie powodem wprowadzenia eutanazji? Legalizacja coraz bliżej

Hiszpania: dziura w budżecie powodem wprowadzenia eutanazji? Legalizacja coraz bliżej
Fot. Pixabay

Niższa izba hiszpańskiego parlamentu przegłosowała prawo umożliwiające zabicie pacjenta w przypadku zachorowania na nieuleczalną, bolesną chorobę. Ustawą zajmie się teraz Senat, a opozycja wraz hiszpańskimi i portugalskimi hierarchami apeluje o jej odrzucenie.

 

Jak podaje hiszpański El Pais, Kongres Deputowanych przegłosował propozycje zmian stosunkiem głosów 201 do 140. Ustawa trafi teraz pod głosowanie w Senacie. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie w niezmienionej formie, umożliwi przeprowadzanie zarówno wspomaganego samobójstwa jak i dobrowolnej eutanazji.

 

W ustawie zostanie zawarta możliwość powołania się na klauzulę sumienia, ale taki lekarz będzie zobowiązany wskazać innego, który nie będzie miał obiekcji przed przepisaniem śmiertelnego zastrzyku. Pacjent będzie musiał czekać co najmniej miesiąc na rozpatrzenie swojego wniosku, a kiedy dwóch niezależnych lekarzy przychyli się do prośby, sprawa zostanie przedłożona specjalnej komisji rządowej.

 

Podczas debaty w Kongresie, José Ignacio Echániz z partii Partido Popular otwarcie oskarżył rządzących socjalistów o chęć rozwiązania problemu niedofinansowania sektora opieki zdrowotnej za pomocą barbarzyńskiego prawa. „Za każdym razem kiedy znika osoba z omawianymi objawami, znika finansowy problem państwa. Każdy z tych ludzi, którzy popychani są w objęcia śmierci, to dla rządu świetna okazja. Za wszystkim stoi lewicowa filozofia unikania kosztów socjalnych starzejącego się społeczeństwa” – podkreślał.

 

Znacznie ostrzejsze słowa skierowała w stronę rządu Sáncheza Lourdes Méndez z partii Vox. „W przypadkach zmierzenia się z cierpieniem, my proponujemy towarzyszenie; proponujemy kulturę opieki i ulgi w cierpieniu. W zderzeniu z cierpieniem, wy proponujecie eliminację chorych – śmierć. Niech Bóg wam wybaczy!” – powiedziała, zwracając się wprost do socjalistów.

 

W sprzeciw wobec proponowanego prawa włączyli się przedstawiciele Kościoła. „To niezwykle bolesne, że pracę na procedowaniem ustawy rozpoczęto w okresie, w którym celebrujemy Światowy Dzień Chorego” – powiedział sekretarz Konferencji Episkopatu Hiszpanii, bp Luis Arguello. „Podczas gdy Kościół, promuje otwarcie na każde ludzkie życie, sprzeciwia się okrucieństwu jego sztucznego przedłużania za wszelką cenę. Jednak rozwiązaniem nie może być kłamstwo; bo usuwa się nie cierpienie lecz człowieka” – podkreślał. Kilku hierarchów wystosowało listy do rządzących w podobnym duchu.

 

Swoje krytyczne zdanie wyrazili także hierarchowie z sąsiedniej Portugalii, gdzie trwają prace nad podobną inicjatywą.

 

W zeszłorocznym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez instytut Metroscopia, aż 87 proc. Hiszpanów opowiedziało się za legalizacją eutanazji. Największą część jej zwolenników stanowili młodzi.

 

Źródło: lifesitenews.com / vaticannews.va / elpais.com

PR


DATA: 2020-02-16 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziura w budżecie to jedyny powód wprowadzenia eutanazji. Po co leczyć jak można zabić, a przy tym nawet czasem zarobić?
1 miesiąc temu / Robert
 
Przypatrzcie się , bo u nas będzie tak samo, jak platforma kiedyś wygra, że głosujecie za eutanazją dla siebie.
1 miesiąc temu / panda
 
Wszyscy tacy zdziwieni że dzieją się takie rzeczy, a ja pracuję z dwoma jegomościami, tutaj w Polsce, obydwaj w średnim wieku. Żeby było tragiczniej, to jeden jest szafarzem Komuni świętej, a drugi podkreśla że często chodzi do kościoła. Jeden i drugi dopuszczają eutanazję i aborcję, oczywiście w ich tam wymyślonych granicach. Żadne argumenty do nich nie trafiają, nawet to że sprzeniewieżają się nauce Chrystusa. Być może w tym jest moja wina że nie potrafię dotrzeć do nich? A może jest to znak naszych czasów że ludzie nie potrafią się zastanowić nad tym co robią i mówią. Hasło ,,róbta co chceta,, zbiera owoce.
1 miesiąc temu / Kamlot
 
Tu człowiek jest uprzedmiotowiony, zrównany zwierzęciu, podane wyżej powody uzasadniają uśpienie psa czy kota.
1 miesiąc temu / Katarzyna
 
Hiszpania jak popadnie pod mułzumański but i niewole to się nawróci. za dobrze mają.
1 miesiąc temu / kolorowe oko
 
wspierajcie państwo czynem umierajcie przed terminem
1 miesiąc temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.