DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Historyk dr Ewa Kurek: ekshumację w Jedwabnem wstrzymano, by nie wydała się prawda. Tam nie zabito 1,6 tys. Żydów

Historyk dr Ewa Kurek: ekshumację w Jedwabnem wstrzymano, by nie wydała się prawda. Tam nie zabito 1,6 tys. Żydów
fot. DANIEL PACH/FORUM

Goszcząca w programie „Cztery strony” TVP Info dr Ewa Kurek przypomniała, że Jan Tomasz Gross wcale nie jest historykiem. Mimo tego napisał książkę o zbrodni w Jedwabnem. Chociaż była ona pełna błędów, to tezy poszły w świat. By kłamstwa urodzonego w Warszawie amerykańskiego historyka żydowskiego pochodzenia utrzymać, wstrzymano ekshumację w Jedwabnem, co uniemożliwiło rzetelne badania.

 

Dr Ewa Kurek od 30 lat zajmuje się tematyką relacji polsko-żydowskich. Komentując słowa nowego prezesa IPN, dr Jarosława Szarka, o Jedwabnem, powiedziała, że z prawnego punktu widzenia krakowski historyk miał rację.

 

- Ziemie te w 1941 roku były zajęte przez Niemców. Nic na ziemiach zajętych przez Niemców nie działo się bez zgody czy inspiracji Niemców – powiedziała w TVP Info dr Kurek.

 

- Mówią na świecie, że to Polacy i Polacy. Polskiego państwa wtedy nie było, najpierw tymi ziemiami władali Sowieci, a potem Niemcy – dodała historyk.

 

- Gross, który nie jest historykiem, tylko socjologiem, napisał książkę o Jedwabnem. Popełnił tam błędy metodologiczne. Ja mówię, że to książka na zasadzie „jeden chłop drugiemu chłopu”. Ale poszło to w świat, do Ameryki i Izraela. Teraz trzeba było wstrzymać ekshumację, żeby prawda się nie wydała, że tam nie było 1,6 tys. zabitych Żydów. Widziałyśmy tę stodołę 5 na 6 metrów. Tam by się z trudem zmieściło 1,6 tys. krasnoludków – oceniła dr Ewa Kurek.

 

Jej zdaniem wcześniejsze i obecne władze IPN zasługują na surową krytykę ze względu na podejście do Jedwabnego.

 

- Jak prokuratorzy mogą coś mówić na temat Jedwabnego, jeśli nie wiemy, ile osób zostało zamordowanych i czy w ogóle? – pytała dr Kurek. – IPN powinien na nowo zająć się tą sprawą. W 2001 roku została wstrzymana ekshumacja w Jedwabnem, czyli rząd polski przerwał rzetelne badania historyczne i ponieważ niepotrzebnie wtrącił się w badania historyków, to przez 15 lat mamy festiwal kłamstw i fantazji na temat Jedwabnego – zauważyła.

 

Dr Ewa Kurek przypomniała, że przez te 15 lat utrwalano antypolską narrację, a z pieniędzy polskiego podatnika powstał film szkalujący naszych przodków – „Pokłosie”. Jednak – jak zauważyła – historyków nic nie zwolni od obowiązku dążenia do prawdy.

 


Źródło: TVP Info

MWł
  


DATA: 2016-07-22 12:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W 2016 roku w grudniu, będąc uczestnikiem opieki sanatoryjnej W Cieplicach, dowiedziałem się z pierwszej ręki o poczynaniach uczestników II wojny i sposobie pozbywania się okupowanej ludności. Podobnie rzecz miała się w miejscowości Przytyk gdzie Żydzi skupywali gęsi przed targiem a handlarze na targu(w większości Żydzi) podnieśli larum. Rzecz skończyły potyczka na sztachety gdzie śmierć poniosło dwóch Żydów i jeden Polak. W świat poszło o holokauście podobnie jak w Jedwabnem.
ponad 2 lata temu / Olo
 
Sprawę dot. Jedwabnego w sposób bardzo przejrzysty opublikował w "Rzeczypospolitej", bazując na ekshumacji, śp. prof. Andrzej Stelmachowski. W czasie ekshumacji wykryto o wiele więcej zafałszowań jakie poczynił Gross w swojej książce. Bano się, że jeżeli będzie ona trawala dalej wyjdą na jaw fakty, które wyjawią dalsze klamstwa tego pana.
ponad 2 lata temu / Jadwiga
 
Dlaczego dotąd nikt w Polsce nie napisał książki o zbrodniach żydowskich na Polakach ? Materiału jest bardzo dużo !
ponad 2 lata temu / leon
 
Dlaczego nie mówi się, KTO tę ekshumację wstrzymał! Uczynił to niejaki Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości! PAMIĘTAMY!
ponad 2 lata temu / Borus73
 
KTOŚ DO MNIE NAPISAŁ: Żyjemy niestety w czasach, kiedy dowiadujemy się wielu szczegółów z naszej historii, które nie zawsze są chlubne, nawet dla nas. Czyżby Myślała Pani o zbrodni niemieckich bandytów w Jedwabnem ? W której o współudział oskarża się Polaków ? Jeśli tak, to proszę zapoznać się z tym co zapamiętał Naoczny ŚWIADEK HISTORII. Osoba dziś Żyjąca w New Britain : JEDWABNE - ŚWIADEK HISTORII - YouTube Sep 20, 2013 ? JEDWABNE - ŚWIADEK HISTORII Hieronima Wilczewska - Jeden z dwóch wywiadów z naocznymi świadkami zbrodni niemieckiej w Jedwabnem, do których dotarła ...
ponad 2 lata temu / Adam
 
przekaz mojego taty "Jedwabne było pod okupacją ZSRR w 1939r i chcąc zyskać ich względy żydzi postawili pomnik Lenina . A potem gdy Niemcy byli w Jedwabnym idąc na Rosję chciano się przypodobać Niemcom donosząc na Polaków. Niemcy dowiedzieli się kto postawił Leninowi pomnik zarządzili zbiórkę wszystkich wyznawców Mojżesza urządzając pogrzeb pomnika Lenina. Myto go golono wykopano dół był ogromny płacz wszystko pod pistoletami Niemców po pogrzebie zegnano obecnych tam żydów do drewnianej stodoły ,która oblano benzyną to zrobili Polacy pod przymusem -Niemcy mieli broń -i podpalono Niemcy pilnowali żeby nikt się nie uratował ,kto się uwolnił z pożaru został zastrzelony.Taka jest prawda .
ponad 2 lata temu / syn świadka tamtych czasów
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.