DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Rozmowa z Régine Pernoud

Historyczny przełom


Wywiad z Régine Pernoud, wybitnym francuskim historykiem średniowiecza ­przeprowadzony w 1996 roku z okazji 1500. rocznicy chrztu króla Franków Chlodwiga, stanowiącego początek historii Francji. Rozmawiał Nelson Fragelli.


Jak Pani, jako historyk, postrzega chrzest Chlodwiga?

– Bezsprzecznie jest to data o wielkim znaczeniu. Nie tylko dla historii Francji, ale także dla historii Europy. Kościół zdobywa wolność, co kładzie kres trudnościom, jakie zrodziły niektóre herezje. Chlodwig uznany zostaje nowym Konstantynem i władza świecka otwiera się na Kościół. Należy tu podkreślić, że do chwili jego nawrócenia herezje rozprzestrzeniły się już do tego stopnia, że bez działania Boskiej Opatrzności być może nie bylibyśmy dziś katolikami. Nawrócenie Chlodwiga i wolność nadana Kościołowi są niewątpliwie znakiem owej nadprzyrodzonej interwencji. Kościół mógł dzięki temu pewniej prowadzić walkę przeciw herezjom.Chlodwig to jedyny liczący się wówczas władca, który przybywa na łono Kościoła z zewnątrz, jako poganin. Wizygoci, Goci i Wandalowie byli wszak już chrześcijanami, ale wyznania ariańskiego. Arianizm, którego kluczowym założeniem była negacja boskości Jezusa Chrystusa, odegrał w Europie podobną rolę jak protestantyzm, i również trwał długo: przez cztery stulecia. To, że Chlodwig – który naprawdę chciał się nawrócić – wybrał prawdziwą wiarę katolicką, miało w oczywisty sposób ogromne znaczenie dla losów chrześcijańskiej Europy.


Mówiąc o chrzcie Chlodwiga, należy zwrócić uwagę również na jego żonę, świętą Klotyldę…

– Oczywiście, komu bowiem zawdzięczamy chrzest Chlodwiga, jeśli właśnie nie Klotyldzie? Zgłębiając historię starożytności – Krety, Grecji, Rzymu, itd. – zauważamy, że kobieta praktycznie tam nie istnieje. Pochylając się nad historią chrześcijaństwa, nie mamy wręcz innego wyjścia, jak zacząć od kobiet: Klotyldy, Radegundy, Blanki Kastylijskiej, i wielu innych. Średniowiecze zaludnione jest kobietami pełniącymi istotną rolę polityczną. Pierwszą z nich wszystkich jest Klotylda. Przy okazji rozmowy o chrzcie Chlodwiga, wspomnijmy o tym, czego dokonała Klotylda, skoro to właśnie jej wierze Chlodwig zawdzięczał swe nawrócenie.


 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.