DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Rozmowa z Régine Pernoud

Historyczny przełom


Wywiad z Régine Pernoud, wybitnym francuskim historykiem średniowiecza ­przeprowadzony w 1996 roku z okazji 1500. rocznicy chrztu króla Franków Chlodwiga, stanowiącego początek historii Francji. Rozmawiał Nelson Fragelli.


Jak Pani, jako historyk, postrzega chrzest Chlodwiga?

– Bezsprzecznie jest to data o wielkim znaczeniu. Nie tylko dla historii Francji, ale także dla historii Europy. Kościół zdobywa wolność, co kładzie kres trudnościom, jakie zrodziły niektóre herezje. Chlodwig uznany zostaje nowym Konstantynem i władza świecka otwiera się na Kościół. Należy tu podkreślić, że do chwili jego nawrócenia herezje rozprzestrzeniły się już do tego stopnia, że bez działania Boskiej Opatrzności być może nie bylibyśmy dziś katolikami. Nawrócenie Chlodwiga i wolność nadana Kościołowi są niewątpliwie znakiem owej nadprzyrodzonej interwencji. Kościół mógł dzięki temu pewniej prowadzić walkę przeciw herezjom.Chlodwig to jedyny liczący się wówczas władca, który przybywa na łono Kościoła z zewnątrz, jako poganin. Wizygoci, Goci i Wandalowie byli wszak już chrześcijanami, ale wyznania ariańskiego. Arianizm, którego kluczowym założeniem była negacja boskości Jezusa Chrystusa, odegrał w Europie podobną rolę jak protestantyzm, i również trwał długo: przez cztery stulecia. To, że Chlodwig – który naprawdę chciał się nawrócić – wybrał prawdziwą wiarę katolicką, miało w oczywisty sposób ogromne znaczenie dla losów chrześcijańskiej Europy.


Mówiąc o chrzcie Chlodwiga, należy zwrócić uwagę również na jego żonę, świętą Klotyldę…

– Oczywiście, komu bowiem zawdzięczamy chrzest Chlodwiga, jeśli właśnie nie Klotyldzie? Zgłębiając historię starożytności – Krety, Grecji, Rzymu, itd. – zauważamy, że kobieta praktycznie tam nie istnieje. Pochylając się nad historią chrześcijaństwa, nie mamy wręcz innego wyjścia, jak zacząć od kobiet: Klotyldy, Radegundy, Blanki Kastylijskiej, i wielu innych. Średniowiecze zaludnione jest kobietami pełniącymi istotną rolę polityczną. Pierwszą z nich wszystkich jest Klotylda. Przy okazji rozmowy o chrzcie Chlodwiga, wspomnijmy o tym, czego dokonała Klotylda, skoro to właśnie jej wierze Chlodwig zawdzięczał swe nawrócenie.


 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.