6 czerwca 2018

Przymusowa relokacja migrantów i zrównoważony rozwój. Pierwsze wystąpienie premiera Włoch

(By Presidenza della Repubblica [Attribution], via Wikimedia Commons)

W swoim pierwszym przemówieniu wygłoszonym we wtorek przed Senatem lider nowego rządu Włoch położył nacisk na relokację imigrantów w UE i przegląd sankcji Brukseli wobec Rosji oraz program zrównoważonego rozwoju.

 

Giuseppe Conte zwrócił się do Senatu przed dwoma głosowaniami parlamentarnymi, które ostatecznie zdecydują o zatwierdzeniu rządu koalicyjnego dwóch partii prawicowej Ligii Północnej i eurosceptycznego Ruchu Pięciu Gwiazd. – Będziemy zdecydowanie domagać się przeglądu rozporządzenia dublińskiego w celu uzyskania poszanowania sprawiedliwego podziału obowiązków i osiągnięcia automatycznego systemu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl – zaznaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Conte powiedział także, że rząd chce zmniejszyć dług publiczny, ale zamierza to osiągnąć „dzięki wzrostowi gospodarczemu, a nie dzięki środkom oszczędnościowym”, wymaganym przez Brukselę i Berlin.  Włoski rząd domaga się zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji wprowadzonych w następstwie wszczęcia działań wojennych na Ukrainie.

 

Eurosceptyczny rząd utworzony po prawie trzech miesiącach politycznych zawirowań, które zaniepokoiły rynki finansowe, został zaprzysiężony w miniony piątek (1 czerwca). Stojący na jego czele prawnik z niewielkim doświadczeniem politycznym został nominowany przez lidera Ligi Północnej Matteo Salvini’ego i szefa antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi di Maio.

 

Zarówno Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego – sojusznik Ligii Północnej podczas kampanii wyborczej – jak i odchodząca centrolewicowa Partia Demokratyczna oświadczyły, że nie zagłosują za wotum zaufania dla nowego rządu.

 

W swoim przemówieniu Conte odniósł się do dezawuowania jego gabinetu określanego pogardliwie jako „populistyczny”.  – Siły polityczne, które składają się na większość tego rządu, zostały oskarżone o bycie „populistycznymi „i” antysystemowymi” […] Jeśli „populizm” oznacza klasy rządzące słuchające potrzeb ludzi [i] jeśli „antysystemowy” oznacza dążenie do wprowadzenia nowego systemu, który pozbywa się starych przywilejów i zasiedziałej władzy, wtedy te siły polityczne zasługują na oba te określenia – mówił.

 

Conte podkreślił, że jednym z celów rządu będzie „wyeliminowanie luki rozwojowej między Włochami a Unią Europejską” poprzez zmianę systemu zarządzania. – Jesteśmy optymistycznie nastawieni do wyniku tych dyskusji i jesteśmy pewni naszej siły negocjacyjnej, ponieważ stoimy w obliczu sytuacji, w której interesy Włoch w tej fazie projektu europejskiego, pokrywają się z ogólnymi interesami Europy i celami zapobiegania ewentualnym skutkom jej rozpadu – deklarował, wskazując, że trzeba w UE „skuteczniej równoważyć zasady odpowiedzialności i solidarności”.

 

Szef włoskiego rządu podkreślił, że „pierwszym testem nowej drogi, którą chcemy negocjować z naszymi europejskimi partnerami, będzie kwestia imigracji”. –  Dla wszystkich jest oczywiste, że zarządzanie przepływami migracyjnymi zakończyło się niepowodzeniem: Europa zezwoliła wielu państwom członkowskim na samolubne zamknięcie granic, które zakończyło się obciążeniem państw frontowych, a zwłaszcza naszego państwa kosztami i trudnościami, które należało podzielić – tłumaczył.

 

– Będziemy stanowczo domagać się przeglądu rozporządzenia dublińskiego w celu zapewnienia przestrzegania zasady sprawiedliwego podziału obowiązków oraz osiągnięcia automatycznego systemu obowiązkowego przesiedlania osób ubiegających się o azyl – dodał.  – Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy rasistami. Chcemy, aby procedury określające status uchodźcy były ostateczne i szybkie, w celu skuteczniejszego zagwarantowania ich praw – dodał.

– Bronimy i będziemy bronić imigrantów, którzy przybywają legalnie do naszego kraju, którzy pracują i integrują się z naszą społecznością, szanując prawo i przyczyniając się pozytywnie do rozwoju, ale aby zagwarantować tę niezbędną integrację, musimy nie tylko zwalczać najbardziej nikczemne formy wyzysku związanego z handlem ludźmi […], ale także zreorganizować i usprawnić nasz system przyjmowania imigrantów, zapewniając przejrzystość w wykorzystaniu funduszy publicznych i likwidując wszelkie patologie zorganizowanych grup przestępczych – podkreślił Conte.

 

Premier zakończył część swojego przemówienia dotyczących migracji, wspominając Soumaila Sacko, malijskiego imigranta zastrzelonego na południu Włoch w zeszły weekend, który, jak powiedział, był jednym z tysięcy legalnych robotników wędrownych żyjących i pracujących we Włoszech w nieszczęsnych warunkach. Jego słowa spotkały się z aplauzem.

 

W sprawie polityki zagranicznej, włoski lider zaznaczył, że Italia zamierza potwierdzić swoje zobowiązania wobec NATO i wobec Stanów Zjednoczonych jako „szczególnego sprzymierzeńca”. Jednocześnie zapowiedział: – Będziemy popierać otwarcie się na Rosję, która w ostatnich latach umocniła swoją międzynarodową rolę w różnych geopolitycznych kryzysach. Będziemy domagać się rewizji systemu sankcji, zaczynając od tych, które ryzykują poniżenie rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

 

Conte zapewnił, że „dług publiczny Włoch jest obecnie w pełni zrównoważony”, jednak „należy dążyć do jego ograniczenia, ale z myślą o wzroście gospodarczym”. Dalej podkreślił swoje zobowiązanie do realizacji programu zrównoważonego rozwoju. Premier chce zreformować  system podatkowy. – Nasz system podatkowy jest przestarzały i nie odzwierciedla już dzisiejszej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. […] Nasze obciążenia podatkowe w połączeniu z nadmierną biurokracją negatywnie wpływają na relacje między podatnikami a państwem, a także konkurencyjność naszego kraju. Naszym celem jest podatek liniowy, a raczej reforma podatkowa charakteryzująca się wprowadzeniem stałych stawek  z systemem odliczeń, które zapewnią, że składki będą progresywne, zgodnie z zasadami konstytucji. Jest to jedyny sposób drastycznego ograniczenia uchylania się od opodatkowania – mówił.

 

Conte dodał, że „konieczne jest także zaostrzenie istniejących sankcji, aby zapewnić prawdziwą karę dla największych oszustów”. Zamierza także uprościć ramy regulacyjne i „zreorganizować całe sektory systemu prawnego, uchylając niepotrzebne przepisy i faworyzując reformę istniejącego prawodawstwa”.

 

Nowy  premier zaproponował obniżkę emerytur i rent parlamentarzystów, radnych regionalnych i osób zatrudnionych przez organy konstytucyjne, dostosowując je do normalnego systemu ubezpieczeń społecznych. Mówił także o potrzebie budowy „nowego paktu społecznego, który będzie przejrzysty i sprawiedliwy”, dając głos wielu młodym ludziom, którzy nie mogą znaleźć pracy i są zmuszeni przenieść się za granicę lub pozostają bezrobotni. Więcej do powiedzenia mają mieć też kobiety, często lepiej wykształcone i bardziej zdeterminowane niż mężczyźni, które są słabo opłacane i „niedopuszczalnie dyskryminowane w miejscu pracy” np. z powodu macierzyństwa.

 

Conte chce skoncentrować się na ochronie praw pracowniczych, walce z nierównościami i ubóstwem, wspomagając rodziny najuboższe. Pomoc miałaby trafić także do emerytów. Premier zapowiedział wprowadzenie – zgodnie z programem koalicji – powszechnej emerytury podstawowej. Chce także zwiększyć wydatki na opiekę zdrowotną.

 

– Zdajemy sobie sprawę, że ożywienie naszej gospodarki zależy od inicjatywy i umiejętności wielu drobnych przedsiębiorców, profesjonalistów i rzemieślników […] Mamy nadzieję stworzyć dla nich sprzyjające środowisko, czyniąc administrację publiczną nie przeciwnikiem, przed którym trzeba się bronić, lecz sprzymierzeńcem, z którym można współpracować. Będziemy faworyzować firmy, które wprowadzają innowacje, zatrudniają nowych pracowników i przestrzegają zasad wolnej konkurencji. Zamierzamy promować firmy, które respektują praktyki społecznej odpowiedzialności biznesu i które wspierają swoje inicjatywy gospodarcze z zachowaniem środków ostrożności, tak aby ich działalność nie wpłynęła negatywnie na środowisko i aby zapewnić, że okoliczności są odpowiednie dla ochrony praw pracowniczych – deklarował Conte, wskazując na swoje przywiązanie do oenzetowskiego programu Agendy 30.

 

Premier uznał, że „wszystkim obywatelom należy zagwarantować dostęp do internetu jako podstawowe prawo i warunek wstępny do korzystania z demokratycznych praw”. Pierwsze przemówienie Giuseppe Conte’go zaniepokoiło rynki z powodu zobowiązań zwiększania wydatków na biednych i bezrobotnych przy jednoczesnym radykalnym obniżeniu podatków.

 

Mimo to, Senat, w którym rząd koalicyjny 53-letniego profesora prawa ma nikłą większość, zagłosował (171 głosów) za votum zaufania dla rządu. Przeciw było 117 senatorów.

 

Źródło: euractiv.com., thelocal.it., Bloomberg.com.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram