29 lipca 2016

Historyczna książka jest ciekawa – IX edycja konkursu rozpoczęta. W jury m. in. prof. Ryba oraz prof. Nowak

Wydawcy, którzy chcieliby zgłosić książki do udziału w IX edycji konkursu „Książka historyczna roku” im. Oskara Haleckiego muszą się spieszyć, bowiem termin na dokonanie zgłoszenia upływa 31 lipca 2016 roku.

W tegorocznej edycji konkursu organizowanego wspólnie przez Telewizję Polską, Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury mogą wziąć udział książki oraz e – booki wydane w języku polskim po raz pierwszy w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku. Tematyka konkursu to historia Polski w XX w., a także dzieje Polski i Polaków w XX w. Liczba książek wskazanych przez uprawnione do tego osoby jest ograniczona i tak wydawca może zgłosić 3 książki, a rektor wyższej uczelni jedną.               

Wesprzyj nas już teraz!

Co ważne, zgodnie z regulaminem w IX edycji nie mogą brać udziału pozycje książkowe zgłaszane w latach ubiegłych.

Organizatorzy zadbali o atrakcyjny, z punktu widzenia czytelników, sposób wyboru laureatów konkursu, bowiem w 2 z pośród 4 kategorii  zwycięzcę wskażą właśnie miłośnicy książek. Oczywiście wstępnej selekcji przed ostatecznym głosowaniem dokona jury, którego skład daje gwarancję, że odpowiedni poziom konkursu zostanie zapewniony. I tak, Telewizję Publiczną reprezentuje profesor Mieczysław Ryba, wykładający m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, autor licznych publikacji naukowych, a także publicysta magazynu „Polonia Christina”, zaś Polskie Radio profesor Wojciech Roszkowski historyk, ekonomista, autor podręczników do nauki historii oraz profesor Andrzej Nowak historyk, sowietolog, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, redaktor naczelny pisma „Arcana” goszczący na łamach serwisu „PCH24.PL”. W skład jury wchodzą także historycy reprezentujący Instytut Pamięci Naukowej i Narodowe Centrum Kultury.

Kolejne edycje „Książki historycznej roku” cieszą się co raz większym zainteresowaniem czytelników, którzy podczas IV edycji oddali ponad 12 tysięcy głosów, w roku biegłym liczba oddanych głosów przekroczyła 14  tysięcy. Ta tendencja zwyżkowa obok nagród, jakie mogą zdobyć laureaci, powinna mobilizować do udziału w konkursie. Dzięki temu autorzy i wydawcy mają szansę na dotarcie z poszczególnymi tytułami do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy zaś mają gwarancję, że książki biorące udział w konkursie, także te które nie wygrały, ale przeszły „sito kwalifikacyjne” ze strony jury, warte są zainteresowania. W ubiegłych latach laureatami konkursu byli m.in. Sławomir Cenckiewicz jako autor publikacji Długi eramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991., czy też Agata Mirek z książką Trudne lata. Wielkie Dni. Zakony żeńskie w PRL.

Dodatkowo w tym roku Telewizja Publiczna zapewnia, że IX edycja konkursu „Książka historyczna roku” zyska odpowiednią oprawę medialną. Jak informuje w rozmowie z „PCH24.PL” rzecznik prasowy TVP Magdalena Łobodzińska informacje o konkursie, a także jego laureatach będą widoczne na telewizyjnych antenach – Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem TVP, Polskiego Radia, IPN i NCK. Wszystkim organizatorom zależy na popularyzowaniu naszej ciekawej, ale często trudnej historii, dlatego mocno promujemy to wydarzenie. Przez cały październik – bo wtedy konkurs nabiera tempa – wszystkie anteny TVP kilka razy dziennie będą emitować spot zachęcający do udziału w głosowaniu. Konkurs „Książka historyczna roku” będzie również nagłaśniany w programach edukacyjnych i kulturalnych, w „Pytaniu na śniadanie”, a także w naszych serwisach internetowych. TVP Historia, sprawująca patronat nad konkursem, wyemituje w październiku cykl „Exlibris” – każdy z 20 odcinków tego magazynu będzie poświęcony jednej z 20 książek, które przeszły do II etapu konkursu. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że liczba osób głosujących na Historyczną Książkę Roku z roku na rok jest coraz większa.

Więcej informacji na temat konkursu zainteresowani znajdą na stronie internetowej ksiazkahistorycznaroku.pl, gdzie zamieszczony jest skład jury, regulamin, a przede wszystkim formularz zgłoszeniowy.

 

Duk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram