DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Historyczna chwila. Boris Johnson podpisał umowę o wyjściu z Unii Europejskiej

Historyczna chwila. Boris Johnson podpisał umowę o wyjściu z Unii Europejskiej
Boris Johnson. Ben Shread [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)]

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o złożeniu podpisu pod umową o wyjściu jego kraju z Unii Europejskiej. Tę chwilę określił jako „fantastyczny moment” i potwierdził, że Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego bieżącego roku.

 

Umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została podpisana w gabinecie premiera przy Downing Street. Boris Johnson podkreślił, że Brexit będzie pozytywną zmianą w Wielkiej Brytanii, a sam moment podpisu dokumenty kończy lata „kłótni i podziału” wśród polityków i opinii publicznej. Premier dodał, że teraz czas na rozmowy na temat przyszłych relacji pomiędzy Londynem a Brukselą, które przybiorą teraz nieco inną formułę.

 

„Możemy teraz iść naprzód jako jeden kraj – z rządem skoncentrowanym na dostarczaniu lepszych usług publicznych, większych możliwości i uwolnieniu potencjału każdego zakątka naszej wspaniałej Wielkiej Brytanii, przy jednoczesnym budowaniu silnych nowych relacji z Unią Europejską jako przyjaciółmi” – powiedział premier.

 

Dokument został wcześniej podpisany przez przewodniczącego Rady Europejskiej – Charlesa Michela oraz szefową Komisji Europejskiej – Ursulę von der Leyen. „Rzeczy nieuchronnie się zmienią, ale nasza przyjaźń pozostanie. Rozpoczynamy nowy rozdział jako partnerzy i sojusznicy” – stwierdził Michel. „Właśnie podpisaliśmy z Charlesem Michelem umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, otwierając drogę do jej ratyfikacji przez Parlament Europejski” – napisała na Twitterze von der Leyen.

 

Dokument podpisany przez polityków ma prawie 600 stron i zawiera porozumienia dotyczące praw obywatelskich, zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii w wysokości 33 miliardów funtów, a także ustalenia dotyczące utrzymania otwartej granicy na wyspie Irlandii.

 

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie 23 głosami. Przeciwko było trzech europosłów. Tym samym ustanowiono ostateczny akt, który w przyszłym tygodniu będzie głosowany przez Parlament Europejski celem ratyfikacji. Wielka Brytania opuści Unię Europejską w nocy z 31 stycznia na 1 lutego, ale do końca 2020 roku pozostanie w jednolitym rynku UE i unii celnej. Nie będzie jednak reprezentowana w żadnym organie decyzyjnym.

 

Boris Johnson komentując porozumienie powiedział, że nie skorzysta z możliwości wystąpienia o przedłużenie okresu przejściowego. Premier powiedział, że 11 - miesięczny okres dostępny bez dalszego przedłużania to „wystarczający” czas na osiągnięcie porozumienia w sprawie kompleksowej umowy.

 

 

Źródło: The Guardian

WMa

 


DATA: 2020-01-24 21:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@some1,@socrates: Na pewno nie pod rządami Dudy i PiS. Oni są za UE. System ne pozwoli.
7 miesięcy temu / u
 
Czas na Polskę...
7 miesięcy temu / socrates
 
No to czas na nas!!!
7 miesięcy temu / some1
 
W końcu dobre wiadomości! Nic tak dobrze nie wyszło herr Tusk jak WB! Teraz kolej na Polexit. Nie można wiecznie bałwochwalczo zginać kolan przed brukselką!
7 miesięcy temu / Arvena
 
Brawo! Nareszcie! Wielka dawka nadziei dla wszystkich zdegustowanych eurokołchozem!!!
7 miesięcy temu / Anna
 
Brytole to generalizując zdegenerowany naród niegodny zaufania, czego my Polacy nie raz doświadczyliśmy np. sprzedali nas w Jałcie. Jednak nie zatracili całkiem instynktu samozachowawczego, bo nie pozwala im na to ich duma, choć to lewacki naród. Dlaczego eurokołchoz ma decydować jak mają zyć, w co mają wierzyć, w co się ubierać, co mają jeść itd Im szybciej ten eurokołchoz lewacki się rozleci tym lepiej dla wszystkich.
7 miesięcy temu / CZASY KOŃCA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.