DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Historia Polski w czasach zakazanych

Historia Polski w czasach zakazanych

W czasach gdy władza ogranicza do minimum lekcje historii w szkołach, rodzice sami muszą zadbać o wiedzę historyczną swych dzieci. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży Feliksa Konecznego to obecnie jedna z nielicznych pozycji, które wychodzą zdecydowanie naprzeciw tej naglącej potrzebie chwili.

 

Historyczne dzieła Konecznego mają olbrzymią wartość nie tylko poznawczą, ale i wychowawczą. Kształtują bowiem ducha narodu, zachęcają do intensywnej pracy intelektualnej i organizacyjnej na rzecz Ojczyzny. Dają także możliwość zapoznania się z przemilczanymi niejednokrotnie we współczesnej historiografii, bądź fałszywie przez nią interpretowanymi faktami z historii Polski i świata. Koneczny przedstawia dzieje naszego kraju w porządku chronologicznym, chociaż w wielu przypadkach dokonuje istotnych porównań opisywanych faktów z wydarzeniami wcześniejszymi lub późniejszymi. Ukazuje też moralne konsekwencje poczynań wielu polskich mężów stanu w kontekście zarówno polityki polskiej jak i ogólnoświatowej.

 

Ta perspektywa moralna nadaje dziełom historycznym Konecznego szczególnej wartości; co więcej, ich lektura nie nudzi, lecz pociąga, dając satysfakcję ze zdobytej wiedzy. Koneczny uważał, że refleksja nad dziejami naszego narodu i państwa może nas słusznie skłaniać do optymizmu, pomimo wielu trudnych momentów. Nasz naród walnie przyczyniał się do obrony wolności i chrześcijańskiego oblicza Europy.

 

Trudno się więc dziwić, że kiedy w szkołach dominuje nauczanie „wartości europejskich”, w spisie książek polecanych nie znajdzie się miejsca dla dzieł profesora Konecznego – jako niebezpiecznych, gdyż mogących skłonić wielu młodych ludzi do głębszego poznania dziejów własnej Ojczyzny.

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz

 

Feliks Koneczny, Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży, Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2011

 

W księgarni internetowej www.multibook.pl do 20 kwietnia trwa promocja, dzięki której wszystkie książki (w tym Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży), można nabyć z  rabatem 5%.

 

http://multibook.pl/pl/p/Feliks-Koneczny-Dzieje-Polski-opowiedziane-dla-mlodziezy-/691


DATA: 2012-04-11 17:41
AUTOR: PAWEŁ TOBOŁA-PERTKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

BEZ WARTOŚCIOWEJ PRZESZŁOŚCI NIE ZBUDUJE SIĘ WARTOŚCIOWEJ PRZYSZŁOŚCI.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
Bez wartościowej przeszłości nie zbuduje się wartościowej przyszłości.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
A co jest jeszcze warte uwagi ?
ponad 8 lat temu / Poszukiwacz
 
W czasach zaborów Polski ograniczanie dostępu do wiedzy historycznej i likwidacja tożsamości narodowej można zrozumieć, ponieważ taki naród potrzebny jest tylko do wykonywania najcięższych i najprostszych prac. Dzisiejsza nasza władza dąży do tego samego co zaborcy Potrzebny jest naród niedouczony,jako bezkształtna masa, którą można dowolnie sterować i modelować zgodnie z własnymi fantazjami.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
W czasach zaborów Polski ograniczanie dostępu do wiedzy historycznej i likwidacja tożsamości narodowej można zrozumieć, ponieważ taki naród potrzebny jest tylko do wykonywania najcięższych i najprostszych prac. Dzisiejsza nasza władza dąży do tego samego co zaborcy Potrzebny jest naród niedouczony,jako bezkształtna masa, którą można dowolnie sterować i modelować zgodnie z własnymi fantazjami.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
Gorąco polecam "Dzieje..." Konecznego, ponieważ nie tylko są wykładem historii, ale i patriotyzmu, zdrowej miłości Ojczyzny. Koneczny napisał je tak, jak powinny być napisane - z pasją i entuzjazmem. Kiedy zacząłem je czytać, to nie mogłem się oderwać i "zarwałem" noc, aby dokończyć. A kiedy moje dzieci podrosną, to na pewno dostaną ode mnie tę książkę, szczególnie, że nie można dziś niestety liczyć na odpowiednią edukację w szkole.
ponad 8 lat temu / B. Zujewicz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.