DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   SPOŁECZEŃSTWO

Izabella Parowicz

Historia pewnej zdrady


Do niedawna Malta była jednym z ostatnich trzech krajów chrześcijańskich – obok Filipin i Watykanu – w których prawo nie dopuszczało rozwodów. W roku 2004 wskutek rosnących nacisków społeczeństwa zalegalizowano rozwody w Chile, dekadę wcześniej, w roku 1995, poddała się Irlandia. W roku ubiegłym w posadach zachwiało się również stanowisko Malty w tej sprawie, w wyniku czego pod koniec maja bieżącego roku w powszechnym referendum Maltańczycy pięćdziesięciodwuprocentową większością głosów opowiedzieli się za wprowadzeniem rozwodów.

Temat rozwodu po raz pierwszy podniesiono na Malcie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku po wprowadzeniu w roku 1975 przez socjalistyczny rząd Doma Mintoffa małżeństw cywilnych. Idea ta nie znalazła wówczas poparcia z uwagi na zdecydowany opór katolickiego społeczeństwa. Po powrocie do władzy Partii Pracy dwadzieścia lat później kwestia rozwodów pojawiła się na nowo, lecz labourzystowski rząd upadł zanim podjęto w tej sprawie jakiekolwiek decyzje.

Jeszcze w roku 2010 sondaże wskazywały zdecydowany podział społeczeństwa w tej kwestii, choć większość Maltańczyków opowiadała się przeciw rozwodom. Przełomowym momentem okazało się przedłożenie 6 lipca 2010 roku przez członka parlamentu, Jeffreya Pullicino‑Orlando, projektu poselskiego (Private Member’s Bill), zakładającego rozwiązanie małżeństw, których rozpad jest nieodwracalny, aby zapobiec powstawaniu większych szkód wobec dobra społecznego, powodowanych przez sytuację, w której niemożliwe jest wstępowanie w ponowny związek małżeński i w której rozprzestrzenia się nieuregulowane zjawisko kohabitacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.