DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   SPOŁECZEŃSTWO

Izabella Parowicz

Historia pewnej zdrady


Do niedawna Malta była jednym z ostatnich trzech krajów chrześcijańskich – obok Filipin i Watykanu – w których prawo nie dopuszczało rozwodów. W roku 2004 wskutek rosnących nacisków społeczeństwa zalegalizowano rozwody w Chile, dekadę wcześniej, w roku 1995, poddała się Irlandia. W roku ubiegłym w posadach zachwiało się również stanowisko Malty w tej sprawie, w wyniku czego pod koniec maja bieżącego roku w powszechnym referendum Maltańczycy pięćdziesięciodwuprocentową większością głosów opowiedzieli się za wprowadzeniem rozwodów.

Temat rozwodu po raz pierwszy podniesiono na Malcie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku po wprowadzeniu w roku 1975 przez socjalistyczny rząd Doma Mintoffa małżeństw cywilnych. Idea ta nie znalazła wówczas poparcia z uwagi na zdecydowany opór katolickiego społeczeństwa. Po powrocie do władzy Partii Pracy dwadzieścia lat później kwestia rozwodów pojawiła się na nowo, lecz labourzystowski rząd upadł zanim podjęto w tej sprawie jakiekolwiek decyzje.

Jeszcze w roku 2010 sondaże wskazywały zdecydowany podział społeczeństwa w tej kwestii, choć większość Maltańczyków opowiadała się przeciw rozwodom. Przełomowym momentem okazało się przedłożenie 6 lipca 2010 roku przez członka parlamentu, Jeffreya Pullicino‑Orlando, projektu poselskiego (Private Member’s Bill), zakładającego rozwiązanie małżeństw, których rozpad jest nieodwracalny, aby zapobiec powstawaniu większych szkód wobec dobra społecznego, powodowanych przez sytuację, w której niemożliwe jest wstępowanie w ponowny związek małżeński i w której rozprzestrzenia się nieuregulowane zjawisko kohabitacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 
 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.