DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   SPOŁECZEŃSTWO

Izabella Parowicz

Historia pewnej zdrady


Do niedawna Malta była jednym z ostatnich trzech krajów chrześcijańskich – obok Filipin i Watykanu – w których prawo nie dopuszczało rozwodów. W roku 2004 wskutek rosnących nacisków społeczeństwa zalegalizowano rozwody w Chile, dekadę wcześniej, w roku 1995, poddała się Irlandia. W roku ubiegłym w posadach zachwiało się również stanowisko Malty w tej sprawie, w wyniku czego pod koniec maja bieżącego roku w powszechnym referendum Maltańczycy pięćdziesięciodwuprocentową większością głosów opowiedzieli się za wprowadzeniem rozwodów.

Temat rozwodu po raz pierwszy podniesiono na Malcie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku po wprowadzeniu w roku 1975 przez socjalistyczny rząd Doma Mintoffa małżeństw cywilnych. Idea ta nie znalazła wówczas poparcia z uwagi na zdecydowany opór katolickiego społeczeństwa. Po powrocie do władzy Partii Pracy dwadzieścia lat później kwestia rozwodów pojawiła się na nowo, lecz labourzystowski rząd upadł zanim podjęto w tej sprawie jakiekolwiek decyzje.

Jeszcze w roku 2010 sondaże wskazywały zdecydowany podział społeczeństwa w tej kwestii, choć większość Maltańczyków opowiadała się przeciw rozwodom. Przełomowym momentem okazało się przedłożenie 6 lipca 2010 roku przez członka parlamentu, Jeffreya Pullicino‑Orlando, projektu poselskiego (Private Member’s Bill), zakładającego rozwiązanie małżeństw, których rozpad jest nieodwracalny, aby zapobiec powstawaniu większych szkód wobec dobra społecznego, powodowanych przez sytuację, w której niemożliwe jest wstępowanie w ponowny związek małżeński i w której rozprzestrzenia się nieuregulowane zjawisko kohabitacji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Polska ma dla Rosji „nową propozycję” w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. O rozwiązaniu poinformował prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

 
 

W poniedziałek w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta USA Donalda Trumpa. Potrwa ono maksymalnie 35 minut, ale – jak poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP – głowy państw podpiszą wspólną deklarację dotyczącą obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju.

 

W niedzielę pierwszy raz w historii Kalisza ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Główne hasła homoimprezy odwoływały się do historii Polski i krajowej literatury. Padły słowa o „Rocie” jako dziele homoseksualnej kobiety, odwoływano się także do Marii Dąbrowskiej.

 

Członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Marianne Schlosser nie chce dalej partycypować w pracach dotyczących tzw. drogi synodalnej obranej przez niemiecki Kościół. Nie podoba się jej zarówno metodologia jak i podejście do opracowywanych zagadnień. Jej zdaniem, wśród ekspertów  opracowujących nową drogę Kościoła w Niemczech panuje „fiksacja na punkcie wyświęcania kobiet”.

 

Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim (ISIS) w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. Państwo Islamskie jeszcze nie umarło – powiedział dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Alessandro Monteduro, komentując obecną sytuację i cierpienia chrześcijan w Burkina Faso.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.