DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jerzy Wolak

Historia leży na ulicy


Rzym, podobnie jak nasz Kraków, najpiękniejszy jest w maju i we wrześniu. Jak dzień długi zachwyca bogactwem barw, jakie tylko śródziemnomorskie słońce potrafi wydobyć z powietrza, kamienia, chlorofilu i wody, nie zabijając przy tym żarem, który w miesiącach letnich napływa z Maghrebu. I wtedy właśnie – późną wiosną i wczesną jesienią – Rzym najpiękniej pachnie.

Po Rzymie można spacerować bez końca – bo też to miasto wydaje się nie mieć końca. Jak długo by człowiek nie szedł, wciąż natrafia na coś nietuzinkowego. I nie trzeba nawet wstępować do jakichkolwiek wnętrz, bo w Wiecznym Mieście historia leży wprost na ulicy. Rzymska ulica, na której sąsiaduje papiestwo z cesarstwem, dykasteria z masonerią, kongregacja z plutokracją i Bernini z Borrominim, sama otwiera przed oczyma spacerujących rozległą panoramę dziejów cywilizacji śródziemnomorskiej. Ab urbe condita i znacznie wcześniej – zapisaną hieroglifami na obeliskach zwożonych z podbitego Egiptu przez zwycięskich cesarzy, rozsypaną po całym mieście szczątkami imperialnej dumy, tchnącą duchem wczesnochrześcijańskiej muzy acz kłującą wyraźnym niedostatkiem rozkwitłego średniowiecza (bo nie nad Tybrem, a nad Sekwaną pulsowało wtedy jądro kultury), bez porównania mocniej już za to naznaczoną duchem renesansu i dosłownie zalaną barokiem, który gdzie indziej jakże często przeraża tandetą, a tu wydaje się absolutnie na miejscu, zupełnie jakby został stworzony właśnie dla Rzymu.

Rzymski ulicznik
W Rzymie wszystko jest historią i tworzy historię – tu wchłania się ją bezwiednie wraz z powietrzem, jak choćby kiedy krocząc w dół Schodów Hiszpańskich zadumamy się nad dziejowym paradoksem, mocą którego to wspaniałe założenie architektoniczne, mające przez wieki stanowić wizytówkę Miasta, wybudowane za francuskie pieniądze, by głosiło chwałę stojącej właśnie u szczytu potęgi burbońskiej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wybory w Polsce obiły się szerokim echem w zagranicznych mediach. Zwraca się w nich uwagę na socjalną politykę PiS oraz konflikt tej partii z instytucjami unijnymi i proamerykanizm. Część mediów zauważa także polityczne pokrewieństwo PiS i węgierskiej partii Wiktora Orbana.

 

 
 

Niezależnie od ostatecznego wyniku niedzielnego głosowania koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją będzie niemożliwa. Wskazują na to zarówno słowa Jarosława Gowina jak i wypowiedzi liderów antysystemowego ugrupowania.

 

Jak wynika z sondaży late poll [opublikowanych o godz. 3.50], w tegorocznych wyborach do parlamentu zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z 43,6 proc. poparciem. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Do Sejmu weszła także Konfederacja Wolność i Niepodległość.

 

Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - zapowiedział sędzia Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW.

 

Gratuluję polskim przyjaciołom – powiedział Viktor Orban, premier Węgier. Polityk pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.