DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Historia II wojny światowej bez św. Maksymiliana, Pileckiego i Ulmów? Kuriozalny proces w Gdańsku

Historia II wojny światowej bez św. Maksymiliana, Pileckiego i Ulmów? Kuriozalny proces w Gdańsku
Gdańsk - Muzeum II Wojny Światowej. By Andrzej Otrębski/Wikimedia

Byłe kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wytoczyło obecnej dyrekcji placówki proces. Dawne władze zarzucają nowym naruszenie praw autorskich. Powód: zmiany w ekspozycji bez zgody twórców. Żądania wysuwane w pozwie dotyczą m.in. „usunięcia z wystawy głównej ekspozycji dotyczącej rodziny Ulmów”, „zlikwidowania wszystkich treści poświęconych św. o. Maksymilianowi Kolbemu” czy też „zlikwidowania dodatkowej ekspozycji Witolda Pileckiego” – informuje „Gazeta Polska Codziennie” w tekście pt. „Były doradca Tuska chce usunąć bohaterów”.

 

Ów doradca byłego premiera to Paweł Machcewicz, dyrektor placówki w latach 2008-2017 oraz główny doradca Donalda Tuska w latach 2008-2014. Zeznawał on w środę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w procesie wytoczonym nowej dyrekcji MIIWŚ. Oprócz Machcewicza przesłuchano także jego zastępców: Rafała Wnuka, Janusza Marszalca i Piotra Majewskiego.

 

To współtwórcy ekspozycji muzeum otwartego w marcu ubiegłego roku – podaje „GPC”. Chwilę później, bo w kwietniu, resort kultury – po połączeniu MIIWŚ oraz Muzeum Westerplatte – powołał nowe władze gdańskiej placówki.

 

Podjęły się one zmiany ekspozycji, co jej twórcy uznali za naruszenie praw autorskich. Obecny dyrektor dr Karol Nawrocki odbija zarzuty mówiąc, że ekspozycja nie może być chroniona przez prawa autorskie, gdyż powstała w ramach obowiązków służbowych za państwowe pieniądze.

 

Tymczasem twórcy ekspozycji domagają się przywrócenia jej oryginalnego kształtu. Jak podaje „GPC”, muzeum informuje, że w pozwie wysuwane żądania dotyczą „usunięcia z wystawy głównej ekspozycji dotyczącej rodziny Ulmów” oraz nowych treści poświęconych ratowaniu Żydów przez Polaków. To nie wszystko. Chodzi bowiem również o „usunięcie polskiej flagi uratowanej przed Sowietami w czasie okupacji sowieckiej we Lwowie”. Poprzednie władze Muzeum domagają się również usunięcia informacji o sowieckim ludobójstwie na naszych rodakach w ZSRR (chodzi o operację antypolską NKWD), a także „zlikwidowania wszystkich treści poświęconych św. o. Maksymilianowi Kolbemu w sekcji dotyczącej niemieckich obozów śmierci”. Ponadto chcą „zlikwidowania dodatkowej ekspozycji Witolda Pileckiego – a wystawa o Pileckim miałaby się ograniczać do ledwie dostrzegalnego zdjęcia i kilkuzdaniowego tekstu o konspiracji w obozie” – czytamy w „Gazecie Polskiej Codziennie”. Dziennik podaje, że żądania dotyczą również „likwidacji fragmentu ekspozycji poświęconej kaźni duchowieństwa chrześcijańskiego w obozach koncentracyjnych i zagłady”. W ten sposób z wystawy zniknęłyby informacje o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim.

 

Kolejna rozprawa odbędzie się 17 października.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

 

 

 

 


DATA: 2018-10-12 11:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PO i jej liberalno-lewicowi paputczicy chcieli i chcą zlikwidować Polskę jako niepodległe państwo. Ziemie polskie mają być podzielone na kilka landów i przyłączone pokojowo do Niemiec jako pozostałość państwa "teoretycznego".
9 miesięcy temu / Obywatel RP
 
Im dłużej żyję tym bardziej się radykalizuję.
9 miesięcy temu / Kasandra
 
Haniebny to był wasz najazd na Polskę w 1920, 1939 i 1944 roku.
9 miesięcy temu / do sowieta
 
Ale trolli na tym portalu. - @mysle - Czesi zajęli w 1920 roku Zaolzie, gdy Polska bohatersko walczyła z sowietami. W 1938 odebraliśmy zatem to, co było nasze. Idź volksdeutschu na swój onet i nie wychylaj się z niego!
9 miesięcy temu / Bolek
 
Nie powinno być wogóle Ministerstwa Kultury i wytwarzania takich rzeczy za publiczne pieniędze. Przyjdzie inna "dobra zmiana" i będzie znowu inaczej a polactwu będzie się serwować wrogą propagandę aż wkońcu sami znienawidzą własną kulturę, własny kraj i samych siebie.
9 miesięcy temu / Krzysiek
 
Ponad 90 % eksponatów prezentowanych w Muzeum II WŚ jest kopiami . Nie ma o tym żadnej informacji . Przy dzisiejszej technice to stwarza realną możliwość ich fałszowania i w konsekwencji fałszowania historii. Własciwie ta instytucja nie powinna nosić nazwy muzeum .
9 miesięcy temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.