DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Historia dobrego łotra. Dla Ciebie też nie jest jeszcze za późno

Historia dobrego łotra. Dla Ciebie też nie jest jeszcze za późno

Cóż mogą mieć wspólnego ze sobą Wojciech Jaruzelski, Nina Andrycz, Fryderyk Chopin, Jacek Kaczmarski oraz Aleksander Małachowski? Otóż po śmierci każdej z wymienionych osób pojawiły się mniej lub bardziej oficjalnie informacje o ich „nawróceniu na łożu śmierci”. Doniesienia te zweryfikował już Pan Bóg, jednak trzeba mieć nadzieję, że – niczym dobry łotr, czyli święty Dyzma – także i oni usłyszeli w odpowiedzi na swoją, oby szczerą i żarliwą prośbę o przebaczenie, słowa: „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”.

 

Niewiele o nim wiemy, poznajemy go na krótko przed tym, jak wyda ostatnie tchnienie. Nawet jego imię – Dyzma – nie jest pewne, pochodzi bowiem z pism apokryficznych. Można w nich zresztą odnaleźć sporo brzmiących fantastycznie informacji. Według jednej z nich Dyzma miał być „mlecznym bratem” samego Jezusa, ale po obiecujących początkach, zszedł na drogę występku. Zgodnie z inną legendą, spotkanie Dyzmy z Chrystusem na Kalwarii nie było pierwszym – łotr miał bowiem uratować Świętą Rodzinę przed zbrojną bandą, gdy uciekała ona do Egiptu obawiając się zemsty Heroda. Trudno się dziwić, że apokryficzne CV dobrego łotra jest tak bogate, jeśli uświadomiony sobie, że Dyzma jest pierwszym z ludzi, którzy jeszcze za życia dowiedzieli się, że będą zbawionymi! Przecież to pierwsza kanonizacja! O tym wszak informuje skruszonego łotra umęczony Zbawiciel, kiedy mówi: „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”.

 

Odnajdujemy w tych słowach przejaw Bożego Miłosierdzia, jednak aby właściwie zrozumieć tą pedagogikę zbawienia, należy wczytać się uważnie w słowa poprzedzające radosną nowinę płynącą z przenajświętszych ust naszego Pana Jezusa Chrystusa. Cóż zatem mówi Dyzma?

 

Po pierwsze wyznaje publicznie, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym i Mesjaszem. Przyznaje się więc do Jezusa, czego konsekwencją jest wzajemne, natychmiastowe przyznanie się Zbawiciela do Dyzmy. Jak bowiem rzekł do Apostołów „który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

 

Dyzma uznaje również swoją winę i ma świadomość że należy się za nią kara, którą „słusznie odbiera”. Dobry łotr znając swoją grzeszność wie, że może liczyć tylko na Boga, dlatego też ośmiela się powiedzieć: wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa. Nie ma w jego postawie krzty wyrachowania. Można przypuszczać, że to nie bliskość śmierci wpłynęła na jego nawrócenie, ale rozpoznanie w Jezusie Chrystusie Boga.

 

To co nastąpiło później, stanowiło już tylko konsekwencję tego wydarzenia.

 

Wróćmy teraz do wspomnianych na początku osób, o których stugębna plotka mówi, że nawróciły się na łożu śmierci. Nie wiemy, jak wyglądały ich ostatnie chwile. Czy przeważał w nich strach w obliczu końca? Czy może wciąż tliły się w nich iskry pychy nakazujące zagłuszyć  wszelkie wyrzuty sumienia? To wie tylko sam Bóg. Można przyjąć jednak, że prawdziwie chrześcijańską postawą wobec takich doniesień winna być nadzieja, iż nie są one tylko medialna papką mającą napędzić oglądalność, ale odbiciem rzeczywistej przemiany dokonującej się w sercach na wzór św. Dyzmy.

 

 

 

Łukasz Karpiel

 

 

 


DATA: 2018-04-03 08:17
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@realista A łotr naprawił zło które wyrządził @aaa Łotr mówił, że sprawiedliwą karę odbieramy, a nie karę śmierci. Jakby była to kara więzienia czy jakaś inna to byłoby niesprawiedliwe. Ten tekst jedynie co potwierdza to to, że kara za złe czyny jest czymś sprawiedliwym.
10 miesięcy temu / TROOPER
 
Co ciekawe, Św. Dyzma przyznał, że kara śmierci, jaką poniósł za swoje grzechy, jest sprawiedliwa.
10 miesięcy temu / aaa
 
Nawet jeżeli ci ludzie rzeczywiście się przed swoją śmiercią pojednali z Bogiem i Kościołem to nie mieli już czasu na naprawienie tych krzywd jakie mogli by naprawić żyjąc a więc załóżmy, że w Czyśćcu będą się czynić pokutę, której nie zdążyli uczynić na ziemi, ale jaką pewność ma jeszcze żyjący, który czeka do ostatniej chwili, że dostąpi łaski nawrócenia? A może śmierć go zaskoczy udarem, wylewem i pozbawi możliwości pojednania się z Bogiem i Kościołem? Jeżeli kto całe życie gardził łaskami wiary, nadziei i miłości jakże w ostatniej chwili odzyska je w stopniu umożliwiającym zbawienie? Bardzo mało to prawdopodobne. Kto odkłada pokutę i nawrócenie aż do śmierci grzeszy przeciw Duchowi Świętemu i zuchwale liczy na miłosierdzie Boże, a takie grzechy jak mówi katechizm Kościoła katolickiego nie mogą być przebaczone. Podane w artykule przykłady nie mogą być zachętą dla kogoś kto ma choć trochę bojaźni Bożej i myśli o tym co stanie się z nim po śmierci.
ponad 2 lata temu / realista
 
bł.Katarzyna Emmerich miała objawienia nt.św,Łotra. Kiedy Maryja z Józefem uciekali przed przesladowaniami do Egiptu, napotkali na pustyni na pewna bande..kiedy przywodca owej bandy zobaczyl Swieta Rodzine, od razu poczul od nich jakas moc. Zaprosil ich do siebie. Razem z zona mieli kilkoro dzieci, z ktorych jedno chorowalo na trad. Kiedy Maryja umyla malenkiego Jezuska maz nakazal jej nie wylewac wody, tylko umyc w niej swoje chore na trad dziecko. Kiedy dziecko zostalo umyte w tej wodzie od razu odpadly z niego wszystkie luski. Dziecko zostalo uleczone. Kiedy Świeta Rodzina opuszczala ich dom, małzenstwo poporosilo ich, aby wspomnieli na nich w przyszlosci. O to samo poporosil Sw.Łotr przed smiercia na krzyzu, ktory okazal sie byc owym dzieckiem uleczonym z tradu. Chwała Panu
ponad 2 lata temu / m
 
Nawet prośba Dobrego Łotra jest pełna pokory bo zakłada, że uznał On że wszystko zależy od Chrystuca a nic od niego. Takiej postawy może zazdrościć każdy Chrześcijanin.
ponad 2 lata temu / afrank
 
Do Sc. Nawet nie każdego można nazwać grzesznikiem, małe dziecko które co dopiero poznaje świat można co najwyżej nazwać psotnikiem ale już nie grzesznikiem a tym bardziej łotrem. Pozdrawiam i również życzę wesołych świat.
ponad 2 lata temu / Antares
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.